Czwartek, 26 maja
Imieniny: Filipa, Pauliny
Czytających: 5990
Zalogowanych: 10
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Gawęda o secesji prof. Pawła Banasia

Poniedziałek, 4 grudnia 2017, 8:03
Aktualizacja: Wtorek, 5 grudnia 2017, 7:07
Autor: WAC
Jelenia Góra: Gawęda o secesji prof. Pawła Banasia
Fot. WAC
Niedziela (3.12) była ostatnim dniem kiedy można było oglądać zbierającą pozytywne recenzje wystawę. Z tej okazji w ramach cyklu „Niedziela w Muzeum” z licznym gronem miłośników sztuki spotkał się prof. dr hab. Paweł Banaś, który wygłosił wykład pt. „Opowieści o secesji”.

Prof. dr hab. Paweł Banaś związany jest zawodowo z Instytutem Kulturoznawstwa Uniwersytetu Wrocławskiego. Opublikował szereg prac o sztuce, w tym o polskim szkle artystycznym i ceramice. Jest wielkim znawcą secesji, autorem między innymi fundamentalnej pracy na ten temat pt. „Secesja w polskich zbiorach”.

Profesor z dużą swadą opowiadał o różnych obliczach secesji w wielu krajach europejskich oraz za oceanem. Jego wykład nie ograniczył się tylko do architektury lecz dotyczył też sztuki użytkowej, plakatu a nawet mody.

- Secesja była zjawiskiem, które rozbłysło nagle i pojawiło się w wielu miejscach – mówił prof. P. Banaś. Mimo, że trwała niewiele ponad 20 lat była okresem szczególnym, gdyż w jego trakcie nastąpiła niespotykana erupcja talentów oraz pomysłów na zmienienie świata. O tym, że ta długo niedoceniana epoka ma swoich wielu wielbicieli i wśród jeleniogórzan świadczyło duże zainteresowanie wykładem wrocławskiego kulturoznawcy. Po jego zakończeniu wielu ze słuchaczy zostało, aby zapytać profesora o kwestie, którymi są szczególnie zainteresowani. Wielu też skorzystało z możliwości ostatniego zwiedzania wystawy o jeleniogórskiej secesji, zwłaszcza że w roli oprowadzających wystąpili jej kuratorzy.

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group