Prof. dr hab. Paweł Banaś związany jest zawodowo z Instytutem Kulturoznawstwa Uniwersytetu Wrocławskiego. Opublikował szereg prac o sztuce, w tym o polskim szkle artystycznym i ceramice. Jest wielkim znawcą secesji, autorem między innymi fundamentalnej pracy na ten temat pt. „Secesja w polskich zbiorach”.
Profesor z dużą swadą opowiadał o różnych obliczach secesji w wielu krajach europejskich oraz za oceanem. Jego wykład nie ograniczył się tylko do architektury lecz dotyczył też sztuki użytkowej, plakatu a nawet mody.
- Secesja była zjawiskiem, które rozbłysło nagle i pojawiło się w wielu miejscach – mówił prof. P. Banaś. Mimo, że trwała niewiele ponad 20 lat była okresem szczególnym, gdyż w jego trakcie nastąpiła niespotykana erupcja talentów oraz pomysłów na zmienienie świata. O tym, że ta długo niedoceniana epoka ma swoich wielu wielbicieli i wśród jeleniogórzan świadczyło duże zainteresowanie wykładem wrocławskiego kulturoznawcy. Po jego zakończeniu wielu ze słuchaczy zostało, aby zapytać profesora o kwestie, którymi są szczególnie zainteresowani. Wielu też skorzystało z możliwości ostatniego zwiedzania wystawy o jeleniogórskiej secesji, zwłaszcza że w roli oprowadzających wystąpili jej kuratorzy.