Sobota, 9 grudnia
Imieniny: Joanny, Wiesława
Czytających: 9412
Zalogowanych: 10
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Gang narkotykowy unieszkodliwiony

Sobota, 29 grudnia 2018, 14:09
Aktualizacja: Poniedziałek, 31 grudnia 2018, 8:31
Autor: TCz./Jel
Jelenia Góra: Gang narkotykowy unieszkodliwiony
Fot. Użyczone
Prokuratura Okręgowa w Jeleniej Górze skierowała do Sądu Okręgowego w Jeleniej Górze akt oskarżenia przeciwko siedmiu osobom, z których pięć to członkowie grupy przestępczej, zajmującej się obrotem narkotykami, a także popełnianiem innych przestępstw. Oskarżono także dwie inne, powiązane z grupą osoby.

Grupa przestępcza działała na terenie województwa dolnośląskiego od lipca 2015 do lutego 2018 roku. Jak ustalono w toku śledztwa Prokuratury Okręgowej w Jeleniej Górze, jej członkowie uczestniczyli w obrocie znaczną ilością metamfetaminy w ten sposób, że organizowali zakup większych partii tej substancji o masie łącznej co najmniej 2 kilogramów, nabywali inne substancje, przy pomocy których zwiększali objętość zakupionego narkotyku, a następnie dokonywali jego porcjowania i pakowania w gotowe porcje, które przekazywali sieci dilerów.

Ustalono, że grupa zleciła dwóm innym osobom wytworzenie znacznej ilości substancji psychotropowej przekazując im produkty, naczynia i prekursory niezbędne do przeprowadzenia produkcji, w postaci powszechnie dostępnych leków sprzedawanych w formie tabletek. Jeden z członków grupy włączał się w proces produkcji, celem nauczenia się wytwarzania narkotyku. Po zatrzymaniu i tymczasowym aresztowaniu tych dwóch osób, aby nie przerwać produkcji narkotyków, nakłoniono do ich wytarzania obywatela Czech. Uzyskany w ten sposób narkotyk stanowił następnie przedmiot czarnorynkowego handlu.

Zatrzymania miały miejsce w lutym 2017 roku, kiedy funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego Policji zlikwidowali fabrykę metamfetaminy, znajdującą się w jednej z miejscowości powiatu zgorzeleckiego. Zatrzymano wówczas dwie osoby zajmujące się produkcją substancji psychotropowej. Kolejną osobę zatrzymano w maju 2017 roku. Ujawniono wówczas duże ilości metamfetaminy, a także środków i sprzętu służących do ich produkcji.

Prokuratura Okręgowa w Jeleniej Górze skierowała przeciwko tym osobom w październiku 2017 roku akt oskarżenia zarzucając im wytwarzanie znacznych ilości substancji psychotropowej. Troje sprawców, w tym jeden obywatel Czech usłyszeli już za proceder wytwarzania znacznych ilości narkotyków prawomocne wyroki skazujące na kary pozbawienia wolności bez warunkowego zawieszenia ich wykonania w wymiarze od 1,5 do 6 lat.

Ponadto ustalono, że członkowie grupy dopuszczali się także popełniania przestępstw innego rodzaju, w tym pobicia, do jakiego doszło we wrześniu 2015 roku w Karpaczu, gróźb karalnych, paserstwa, a także przestępstw przeciwko dokumentom. Ustalono także, że należąca do grupy Marta N. posiadała bez zezwolenia amunicję

Grupa skupiała wokół siebie osoby wchodzące w konflikt z prawem i żyjące z popełniania czynów zabronionych. Realizowały one polecenia członków grupy w zamian za dostęp do narkotyków.

- 5 lutego 2018 roku dwoje członków grupy zostało zatrzymanych przez funkcjonariuszy Centralnego Biura Śledczego. Ujawniono wówczas amunicje, a także ponad 45 gram metamfetaminy i ponad 2 kilogramy substancji, wykorzystywanej do produkcji i zwiększania ilości narkotyków. Łącznie zarzuty obrotu znacznymi ilościami substancji psychotropowej i popełnienia innych przestępstw przedstawiono siedmiu osobom. Część podejrzanych przyznała się do popełnienia zarzuconych im czynów. Dwie osoby zaprzeczyły swojemu udziałowi w przestępczym procederze – informuje prokurator Tomasz Czułowski, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Jeleniej Górze.

Czworo z oskarżonych zostało na wniosek Prokuratury Okręgowej w Jeleniej Górze tymczasowo aresztowanych. Trzy objęte zarzutami osoby przebywają w zakładach karnych odbywając kary pozbawienia wolności orzeczone w innych sprawach. Wobec dwojga z oskarżonych osób zastosowano środki zapobiegawcze o charakterze wolnościowym. Na mieniu oskarżonych dokonano zabezpieczeń majątkowych zatrzymując między innymi trzy należące do nich samochody.

Za udział w wytwarzaniu i obrocie znacznymi ilościami substancji psychotropowych oskarżonym grozi kara pozbawienia wolności w wymiarze nie krótszym niż 3 lata, do 15 lat pozbawienia wolności.

- Przestępstwo udziału w zorganizowanej grupie przestępczej zagrożone jest karą pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat. Oskarżona Marta N. była wcześniej karana za przestępstwo podobne popełnione na terenie Szwecji i będzie odpowiadała w warunkach recydywy, w związku z czym grożąca jej kara to nawet 20 lat pozbawienia wolności. Jedna z oskarżonych osób nie była dotychczas karana sądownie, pozostałe były skazywane za przestępstwa narkotykowe i czyny innego rodzaju. Oskarżone osoby to mieszkańcy województwa dolnośląskiego w wieku od 29 do 43 lat – dodaje Tomasz Czułowski.

Z akt sprawy wyłączono do odrębnego postępowania materiały dotyczące innych osób, mogących brać udział w procederze.

Twoja reakcja na artykuł?

32
74%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
2
5%
Smuci
2
5%
Złości
7
16%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (8)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy jeździsz pociągami?

Oddanych
głosów
265
Nigdy
20%
Rzadko
42%
Czasami
25%
Często
14%
 
Głos ulicy
Tatuaże – podobają się czy nie?
 
Miej świadomość
Czy warto obejrzeć film o Napoleonie?
 
Rozmowy Jelonki
Przepiękne freski w Małej Kamienicy
 
Koszykówka
Wichoś walczy z Liderem
 
112
Popalali, a policjanci ich złapali
 
Aktualności
Dzieje się w Polsce: próbował wepchnąć ich pod pociąg
 
Polityka
Radni debatują
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group