• Niedziela, 20 października 2019
  • Godz. 2:48
  • Imieniny: Ireny, Kleopatry
  • Czytających: 3439
  • Zalogowanych: 4
  • Niezalogowany | Zaloguj | Rejestracja

Fundusze europejskie. Jest dobrze, może być lepiej

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Czwartek, 28 października 2010, 16:01
Aktualizacja: Piątek, 29 października 2010, 13:32
Autor: Angela
Fot. ....
Czy Jelenia Góra wystąpiła o wszystkie dostępne pieniądze unijne? Jakie środki i na co można jeszcze pozyskać i jak zabezpieczyć wkład własny?Między innymi na te pytania odpowiedzi szukali wczoraj na konferencji prasowej w Orient Expressie poseł Marcin Zawiła, kandydat na prezydenta, oraz marszałek Grzegorz Roman, odpowiedzialny za rozliczanie funduszy europejskich dla Dolnego Śląska.

Zdaniem posła Marcina Zawiły nieprawdą jest, że Jelenia Góra nie ma już możliwości pozyskania unijnych pieniędzy. Poseł przekonywał, że do wzięcia jest kilkadziesiąt milionów złotych z obecnej transzy.

– Trzeba się jednak zastanowić, jak te pieniądze zdobyć i na co je przeznaczyć, by nie tylko upiększały Jelenią Górę, ale dawały nowe miejsca pracy oraz rozwój miasta. Moim zdaniem trzeba tak ustawić budżet miasta, byśmy mogli zabezpieczyć wkład własny w pozyskiwaniu tych środków. Musimy skończyć z pasywnym budżetem, pokazać rosnące dochody miasta i zainwestować we wszystko, co da nam nowe miejsca pracy, bez której nasze dzieci będą wyjeżdżały z miasta do Warszawy, Krakowa czy Irlandii – mówił Marcin Zawiła.

Poseł i kandydat zwrócił tez uwagę, że dużą rolę w powstawaniu firm ma dostęp do szerokopasmowego Internetu, z czym w mieście i regionie są problemy.
O propozycji budowy kolei miejskiej z wykorzystaniem linii kolejowej powiedziano jako o bardzo dobrym pomyśle.

Marszałek Grzegorz Roman, członek zarządu Województwa Dolnośląskiego, mówił, że Jelenia Góra w ramach pozyskiwania pieniędzy unijnych kształtuje się na ósmym miejscu w Województwie Dolnośląskim i uzyskała ponad dwa tysiące zł na jednego mieszkańca, powiat natomiast jest na miejscu trzecim.

Mimo to w dalszym ciągu do wzięcia jest około 177 mln zł, z czego 4 mln euro na modernizację systemów ciepłowniczych, 90 mln zł na modernizację sieci energetycznych czy na turystykę i poprawę bezpieczeństwa około 4-5 mln euro.

- Są dwa rodzaje pieniędzy. Jedne z nich to projekty rozpoczęte, które realizuje zarząd województwa. Największym i najciekawszym z punktu widzenia Jeleniej Góry jest projekt o wartości 50 mln euro dotyczący sieci szerokopasmowego internetu. Dla obszarów, które nie mają tej sieci na wystarczającym poziomie lub nie mają jej wcale, przygotowaliśmy projekt w wyniku którego w przyszłym roku zaczniemy budować uzupełniającą sieć szerokopasmową – powiedział G. Roman.

Są też konkursy z szeregu dziedzin, w których Jelenia Góra ma szansę wystartować (kilka milionów euro na turystykę, bezpieczeństwo turystów w budynkach i na szlakach). Niemal 17 mln euro jest na odnawialne źródła energii i Jelenia Góra powinna być zainteresowana tymi pieniędzmi w dwóch aspektach: geotermią i elektrowniami wodnymi, gdzie jest siedziba elektrowni wodnych na Dolnym Śląsku.

– Jako Dolny Śląsk przekroczyliśmy ustawowe 20 procent wydatkowania środków unijnych i na pewno weźmiemy udział w podziale rezerwy finansowej o wartości 512 mln euro, z czego około 20 – 40 mln euro trafi na Dolny Śląsk. Poza tym być mogą pojawią się pieniądze, których nie wykorzystają innych. Jelenia Góra bardzo dobrze wykorzystała swoją szansę, dostała ponad 170 mln zł na inwestycje, czyli ponad 2 tys. zł na jednego mieszkańca – dodał G. Roman niejako zaprzeczając słowom Marcina Zawiły, który mówił, że w dotychczasowym działaniu władz w pozyskiwaniu pieniędzy unijnych zabrakło „odwagi i odważnego patrzenia na budżet”.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (10) Dodaj komentarz

~^*^ 28-10-2010 17:25
a czy na wspomnianym spotkaniu zabrał głos "specjalista" od funduszy europejskich, jeleniogórski Błaszczak radny Miedziński?
~ja 28-10-2010 17:56
Biedny poseł Zawiła, jakby nie narzekał wychodzi na to że Obrębalski to fachowiec i dobrze rządzi miastem. Panie pośle - spokojnie, prezydent Obrębalski po kilku kadencjach się zmęczy.
~Do Z. 28-10-2010 19:27
Panie Zakała, o co Panu tak naprawdę chodzi? Twierdzi Pan, że dotychczasowej władzy zabrakło odwagi i odważnego patrzenia na budżet. Chyba Pan nie wie o czym Pan mówi. Czyżby to miały być te mocne argumenty ? Obecny prezydent, zresztą bardzo dobry ekonomista - wykorzystał świetnie szanse jaką były pieniądze unijne dla Jeleniej Góry. Rozkręcił wiele inwestycji, oczekiwanych tak długo przez mieszkańców naszego pięknego miasta. Najwyraźniej zazdrości Pan sukcesu Obrębalskiemu. Jest Pan zwykłym hipokrytom i wazeliniarzem, takim samym jak pana kolesie Pokrój, Posłużniak czy Popchaj z PO ( wiadomo o kogo chodzi). Obrębalski to najlepszy prezydent jaki zarządzał do tej pory Jelenią i trzymam za niego kciuki. A tak naprawdę to na tej pańskiej konferencji Panie Zakała frekwencja była do bani!!!!
~SKM SKM SKM 28-10-2010 19:44
SKM SKM SKM CHCEMY SKM ! PANIE MARCINIE WINSZUJĘ I ŻYCZĘ POWODZENIA ! :)
~OBSERWATOR 28-10-2010 20:44
Pan Grzegorz Roman ma nieaktualne informacje, według Ministerstwa Rozwoju Regionalnego Jelenia Góra uzyskała w 2010 roku 20 miejsce w województwie dolnośląskim, osiągajac 1.293 pkt. dla przykładu Stara Kamienica uplasowała się na 4 miejscu i uzyskała 2.522 pkt. 8 miejsce to w liczbie mieszkańców. Pan Marcin Zawiła to "historyczny" wizjoner, który patrzy na budżet i go nie kuma.I jak na razie nie zaproponował nic konkretnego. Panie pośle kredyty na wkład własny trzeba spłacać z kieszeni podatników. Już urzędujacy Prezydent o to zadbał i co roku podnosił podatki , opłaty i czynsze .
ross222 28-10-2010 21:24
Może Zawiła to historyk ale jego wizja rozwoju miasta jest bardzo 'nie historyczna'. Przynajmniej jeden sensowny plan rozwoju miasta, bardzo ambityny i wizjonerski. Nie jest sztuką budować kolejne galerie handlowe i chwalić się remontem elewacji budynków socjalnych. Tylko wizjonerskie projekty powodują rozwój . Jelenia Góra robi się coraz większą wiochą, dziś przy otwarciu Pasażu Grodzkiego było to ewidentnie widać. Gdyby udało się zrealizować choćby tylko jeden z jego projektów to będzie to już gigantyczny skok cywilizacyjny dla tego miasta. SKM lub szybki tramwaj jak najbardziej TAK !!! A Park Technologiczny oraz dalszy rozwój w stronę turystyki Cieplic, Sobieszowa i Jagniątkowa to będzie krok ku nowej jakości życia mieszkańców naszego miasta.
~Ha-ha-ha 28-10-2010 23:20
ZAKAŁA z kolesiami (POKRÓJ, POSŁUŻNIAK i POPCHAJ). Doooobre!
~sir Galahad 28-10-2010 23:39
ross222 a jak oceniasz koncepcję Karkonoskiego Parku Rozwoju Gospodarczego i Inkubatora Przedsiębiorczości w Piechowicach, którego budowa rusza niebawem? To nie do końca to samo co Park Technologiczny, ale zawsze coś;-)
~son 29-10-2010 4:30
turystyka to nie wszystko zrobcie najpierw ulice bo nam sie woda leje
~Obywatel 29-10-2010 10:27
Jakoś znacząco nie odczułem tego bym dostał w naturze 2000zł :P

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2019 Highlander's Group