Czwartek, 25 kwietnia
Imieniny: Jarosława, Marka
Czytających: 13611
Zalogowanych: 20
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

REGION: Frustracja świętego Mikołaja

Poniedziałek, 28 grudnia 2009, 8:08
Aktualizacja: 8:08
Autor: Karolina
REGION: Frustracja świętego Mikołaja
Fot. Karolina
Święta, święta i po świętach. A jeszcze kilka dni temu biegaliśmy po sklepach i szukaliśmy wyjątkowych prezentów dla naszych najbliższych. Niestety, statystyki mówią, że co piąty obdarowany nie jest zadowolony z otrzymanego podarunku.

Najczęściej kupowanymi prezentami jest biżuteria, kosmetyki (w tym perfumy), książki, płyty CD lub DVD oraz elementy garderoby, jakim może być pasek czy apaszka. Dzieci otrzymują różnego typu zabawki, kolorowe książeczki, ubrania albo edukacyjne gry planszowe. Co ciekawe, badania pokazują, że częściej jesteśmy zadowoleni z drogiego prezentu (markowy zegarek czy luksusowe perfumy) niż z tzw. zwykłego, czyli kolejnej bluzki, która w dodatku jest trochę za duża.

Udany podarunek przypomina zabawę w św. Mikołaja. Ten, kto potrafi zaobserwować w życiu codziennym, czego pragną nasi najbliżsi nie powinien mieć żadnego kłopotu przy wyborze odpowiedniego prezentu. – Kiedyś kupiłam mojemu tacie książkę, do której nawet nie zajrzałam. Sam tytuł i autor kojarzył mi się z typową historyczną lekturą szkolną. Okazało się, że był to dość trudny w odbiorze dramat. Tato stwierdził, że lubi książki o tematyce historycznej, ale w tym przypadku trochę przesadziłam – wspomina Sylwia ze Szklarskiej Poręby.

Niechcianym prezentem coraz częściej stają się popularne zestawy kosmetyków. – Uważam, że tego typu podarunek jest pójściem na łatwiznę – twierdzi Ola, która co roku otrzymuje kilka balsamów do ciała. Obdarowującymi w tym przypadku są głównie mężczyźni. Wówczas zdarza się, że nastoletnia córka dostaje krem na zmarszczki od swojego taty, a żona otrzymuje od męża tonik antybakteryjny przeciw wypryskom. Oprócz zupełnie niedopasowanych prezentów pojawia się tu problem braku znajomości, a przy tym zrozumienia potrzeb naszych najbliższych.

Co możemy zrobić, gdy bluzka jest za ciasna, a nowa zabawka nie podoba się naszemu dziecku? Zwrot do sklepu nie zawsze jest możliwy, ponieważ sprzedawca nie ma obowiązku przyjęcia z powrotem towaru, który jest w pełni wartościowy. Prawo reklamacji przysługuje tylko tym rzeczom, które są niezgodne z umową, czyli mają wadę. Odbarwioną spódnicę czy sfilcowany sweter możemy oddać, ale tylko za okazaniem paragonu. Prezent, który się zwyczajnie nie spodobał, nie stanowi żadnej podstawy do jego zwrotu.

Jeżeli zakupiony towar nie ma wady, to wszystko zależy od przychylności sprzedawcy. Zawsze możemy zapytać, czy będziemy mieli możliwość późniejszego oddania albo wymiany naszego prezentu. Zezwalają na to duże sieci sklepów, które starają się być przychylne swoim klientom. Trzeba jednak pamiętać, aby towar nie był używany i zniszczony. Na jednym ze znanych portali aukcyjnych pojawiło się ogłoszenie, zachęcające do sprzedaży niechcianych prezentów.

Przysłowiowym światełkiem w tunelu są wyniki badań, które mówią, że ładnie zapakowany prezent ma wpływ na ogólne wrażenie u obdarowanego. Wówczas istnieje nadzieja, iż za mała sukienka zostanie odłożona do szafy i poczeka na szczuplejszą figurę jej nowej właścicielki. Dobrym rozwiązaniem są bony i karty upominkowe, które obdarowany sam może wymienić na co chce. Warto pamiętać o codziennych rozmowach z naszymi najbliższymi, z których możemy wywnioskować o czym marzą i stać się dla nich św. Mikołajem.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (2)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy uważam że Poczta Polska:

Oddanych
głosów
985
wymaga dużej restrukturyzacji
66%
wymaga likwidacji
18%
jest dobrze jak jest
16%
 
Głos ulicy
Zagłosujemy na obecnego burmistrza
 
Miej świadomość
Sąsiedzi w kieszeni Putina?
 
Rozmowy Jelonki
Dzieci wypoczywały w Brennej
 
Kultura
Tańczyli w Sobieszowie
 
Piłka nożna
Puchar Polski: Gole i wypowiedzi trenerów
 
Karkonosze
Śnieżka, czyli po co idzie się w góry
 
Inne wydarzenia
Półmaraton Jeleniogórski już 28 kwietnia! [UTRUDNIENIA]
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group