Niedziela, 13 czerwca
Imieniny: Antoniego, Lucjana
Czytających: 6176
Zalogowanych: 9
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Francuski smak naleśników na placu Ratuszowym

Poniedziałek, 31 stycznia 2011, 8:20
Aktualizacja: 8:22
Autor: Petr
JELENIA GÓRA: Francuski smak naleśników na placu Ratuszowym
Fot. Petr
Są niezwykle popularne we Francji. U nas – nieco mniej i zupełnie w innym wydaniu. Ale to się może zmienić za sprawą ciekawej imprezy kulinarnej, która zaczyna się już w nadchodzącą środę w jednym z lokali w Rynku.

Jak mówi Anna Krauze-Piwko, właścicielka „Bistrot 26”, Festiwal Naleśników, który zamierza urządzić, nawiązuje do popularnego we Francji „Festa Candelarum” (święta gromnic) i... właśnie naleśników. Te nad Sekwaną, Loarą i Rodanem można się nimi delektować w sieci popularnych naleśnikarni (creperies). U nas wciąż pokutuje wersja barowa: naleśniki z twarogiem lub dżemem.

– W Polsce, 2 lutego obchodzimy święto Matki Boskiej Gromnicznej, do którego tym razem „dołożę swoje dwa grosze”. Innymi słowy, jeleniogórzanie zyskają okazję ku temu, by świętować zarówno pod względem duchowym, jak i cielesnym. Oczywiście, w ramach festiwalu będzie można spróbować tradycyjnych, francuskich naleśników. Nie zabraknie tu także naleśników serwowanych na słono: ze szpinakiem, serem i szynką z orzechami – zapowiada A. Krauze-Piwko.

Napojem towarzyszącym naleśnikowym degustacjom będzie z kolei cydr (fr. cidre – przyp. red.), lekko alkoholizowany (4-6 proc.), orzeźwiający napój z przefermentowanego soku z dojrzałych jabłek, produkowany przede wszystkim w Normandii.

Właścicielka lokalu zapewnia, że u niej można także skosztować innych francuskich smaków, w tym żabich udek sauté, tajemniczej „zupy pijaków”, oraz creme brulée. W lipcu 2011 są plany, aby urządzić imprezę z okazji rocznicy zdobycia Bastylii.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (6) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group