Sobota, 24 października
Imieniny: Marcina, Rafała, Antoniego
Czytających: 5810
Zalogowanych: 7
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Fotozagadka z Jelonki: to ulica Traugutta

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Wtorek, 17 listopada 2009, 21:01
Aktualizacja: 21:02
Autor: TEJO
Fot. Archiwum/tejo
Waldemar Pohorecki jako jeden z kilkudziesięciu autorów poprawnej odpowiedzi w naszym dzisiejszym konkursie miał szczęście i wygrał niespodziankę od wydawnictwa „Oferta”.

Ulica Romualda Traugutta – tak brzmi rozwiązanie dzisiejszego konkursu. Zdjęcie wykonane w pierwszych latach XX wieku (raczej po 1907 roku) przedstawia ten trakt sfotografowany z piętra kamienicy przy ulicy Wolności. Za niemieckich czasów ta jedna z głównych ulic Cunnersdofu miała dwóch patronów: Hermanna Bergmana, właściciela licznych pobliskich gruntów (do 1921 roku) oraz Johanna Jakuba Fichte – filozofa niemieckiego, którego nazwisko trafiło na szyldy najpewniej po wcieleniu przedmieścia w granicę administracyjną Hirschbergu.

Przez dziesiątki lat ulica praktycznie nie zmieniła się. Przed wojną mieszkał tu średniozamożny proletariat i niezbyt majętni inteligenci. Zachowały się ślady dawnej codzienności: resztki napisów po piwiarni, która mieściła się na parterze narożnej kamienicy w głębi traktu oraz inne – zatarte przez czas – „stemple” dawnej Jeleniej Góry. Na dawnym zdjęciu zobaczymy element, którego tak bardzo dziś brakuje: ładnie utrzymane ogródki przydomowe. Dziś w ich miejscu jest asfalt chodników bądź zaniedbane i upstrzone psimi odchodami trawniki.

Pana Waldemara Pohoreckiego zapraszamy po odbiór nagrody niespodzianki od „Oferty”, a Państwa – dziękując za udział w tej edycji Fotozagadki – zapraszamy do zabawy za tydzień.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (9) Dodaj komentarz

~kolgrim 17-11-2009 21:10
no tak, juz chyba 6-ty raz próbuje i nic, chyba mi brak znajomości w redakcji jelonki. a moze by tak redakcja napisała ile było prawidłowych odpowiedzi?? ile osób brało udział, zebym wiedział jakie mam szanse nastepnym razem, hę??
~wer 17-11-2009 22:52
Zauważyłem. że nie wystarczy napisać to ulica : „Romualda Traugutta” trzeba jeszcze coś jeszcze pościemniać ... żenada ... konkurs za myśl przewodnią ma : daj jak najpełniejszy obraz co to za miejsce :(
~laureat 18-11-2009 8:57
żenada jest dopiero przy odbieraniu nagrody,nawet nie sprawdza nikt tożsamości w pokoiku obok wybiera sobie trzy broszurki,tak było od wydawnictwa Ad Rem
TEJO 18-11-2009 9:06
Czytelnicy powyżej! Nikt Was nie zmusza do brania udziału w konkursach, a pan Laureat jako żenujące powinien określić swoje zachowanie. Trzeba było nie brać nagrody. Konkurs jest przede wszystkim zabawą połączoną z symboliczną wygraną od różnych lokalnych wydawnictw. Jeśli Państwo spodziewają się czegoś innego, sugerują nam przekręty i inne nieuczciwości - rozważymy zdjęcie tej pozycji z naszego serwisu. z poważaniem Konrad Przezdzięk
~Anita 18-11-2009 9:58
Trochę wszystkich poniosło, ja mam satysfakcję, że w ogóle wiem jakie to miejsca, ulice itp., nigdy nie zastanawiałam się nad nagrodą.Jak kogoś interesuje historia Jeleniej Góry to nie patrzy na drobiazgi.
~Barbara 18-11-2009 10:05
Wysokie wygrane - bmw i inne to nie tu. :))))
~SK 18-11-2009 10:39
Panie Konradzie, po co te nerwy? Nikt czytelnikow do niczego nie zmusza to prawda,ale chyba mamy prawo wymagac od szanownej redakcji , iz jesli sie za cos bierze, to robi to dobrze. Chyba nie jest tak trudno stwarzac chocby pozory i w grzeczny kulturalny sposob wylegitymowac osobe odbierajaca nagrode i podac do opinii publicznej ile osob wzielo udzial w konkursie, ile bylo prawidlowych odpowiedzi itp. Przeciez Wy jestescie dla nas a nie odwrotnie i warto o tym pamietac. Nikt tu nie sugeruje przekretow, ale jako portal publiczny fajnie byloby dac odrobine wiecej informacji, jesli ktos takowej wymaga.
~BC 18-11-2009 22:18
Panie Konradzie - dziękujemy za wtorkowe niespodzianki :) za propagowanie wiedzy o dawnej Jeleniej Górze, za piękne stare zdjęcia i ich zestawianie z widokiem współczesnym. BARDZO DZIĘKUJEMY. Pieniaczami (trzy pierwsze komentarze) proszę się zupełnie nie przejmować - dla takich szkoda czasu i uwagi.
~Anita 19-11-2009 10:00
Panie Kondradzie, tylko nie to- proszę nie usuwać fotozagadki z serwisu. A wy osobnicy: Wer, Kolgrim, Laureat, Barbara - to wy jesteście jedną Wielką Żenadą

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group