Sobota, 4 lutego
Imieniny: Andrzeja, Joanny, Weroniki
Czytających: 7484
Zalogowanych: 12
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Fotozagadka z Jelonki: to ulica Traugutta

Wtorek, 17 listopada 2009, 21:01
Aktualizacja: 21:02
Autor: TEJO
JELENIA GÓRA: Fotozagadka z Jelonki: to ulica Traugutta
Fot. Archiwum/tejo
Waldemar Pohorecki jako jeden z kilkudziesięciu autorów poprawnej odpowiedzi w naszym dzisiejszym konkursie miał szczęście i wygrał niespodziankę od wydawnictwa „Oferta”.

Ulica Romualda Traugutta – tak brzmi rozwiązanie dzisiejszego konkursu. Zdjęcie wykonane w pierwszych latach XX wieku (raczej po 1907 roku) przedstawia ten trakt sfotografowany z piętra kamienicy przy ulicy Wolności. Za niemieckich czasów ta jedna z głównych ulic Cunnersdofu miała dwóch patronów: Hermanna Bergmana, właściciela licznych pobliskich gruntów (do 1921 roku) oraz Johanna Jakuba Fichte – filozofa niemieckiego, którego nazwisko trafiło na szyldy najpewniej po wcieleniu przedmieścia w granicę administracyjną Hirschbergu.

Przez dziesiątki lat ulica praktycznie nie zmieniła się. Przed wojną mieszkał tu średniozamożny proletariat i niezbyt majętni inteligenci. Zachowały się ślady dawnej codzienności: resztki napisów po piwiarni, która mieściła się na parterze narożnej kamienicy w głębi traktu oraz inne – zatarte przez czas – „stemple” dawnej Jeleniej Góry. Na dawnym zdjęciu zobaczymy element, którego tak bardzo dziś brakuje: ładnie utrzymane ogródki przydomowe. Dziś w ich miejscu jest asfalt chodników bądź zaniedbane i upstrzone psimi odchodami trawniki.

Pana Waldemara Pohoreckiego zapraszamy po odbiór nagrody niespodzianki od „Oferty”, a Państwa – dziękując za udział w tej edycji Fotozagadki – zapraszamy do zabawy za tydzień.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (9)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2023 Highlander's Group