Niedziela, 26 czerwca
Imieniny: Jana, Pawła
Czytających: 8568
Zalogowanych: 5
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: “Fotografie minionych lat” Mariana Jelity–Zaleskiego

Piątek, 9 stycznia 2015, 7:14
Aktualizacja: 9:44
Autor: Manu
Jelenia Góra: “Fotografie minionych lat” Mariana Jelity–Zaleskiego
Fot. BM
Od wczoraj (8.01, minionego czwartku) w Galerii “Hall” Osiedlowego Domu Kultury na Zabobrzu dla zwiedzających dostępna jest wystawa fotografii analogowej pt. “Fotografie minionych lat” z obiektywu Mariana Jelita–Zalewskiego z okresu lat 60–tych, z cyklu “Miasta Polski na starej fotografii”. Ekspozycja czynna do 15 marca.

- Dla Mariana Jelity-Zaleskiego (ur. we Lwowie 5 listopada 1920 r., zm. 6 stycznia 2010 r.) fotografia stała się rzeczywistością, pasją życiową i ostatecznym wyborem zawodu od roku 1956 – powiedziała podczas wernisażu komisarz wystawy i opiekunka Galerii “Hall” Dorota Leszczyłowska, przedstawiając sylwetkę artysty fotografa i kpt. Armii Krajowej zgrupowania Dyon Motorowy ps. “Janusz”, który w roku 1964 został przyjęty do Związku Polskich Artystów Fotografików.

W swoim wystąpieniu Dorota Leszczyłowska wyraziła radość, że możemy zapoznać się z twórczością artysty fotografa, który przeżył wojnę i Powstanie Warszawskie oraz obozy koncentracyjne, był obrońcą Starego Miasta podczas Powstania Warszawskiego.

Wystawa prezentuje kilkadziesiąt czarno-białych fotografii krajobrazów tatrzańskich, nadmorskich, w architekturze oraz w portretach ludzi z różnych warstw społecznych - uwiecznionych przy swoich codziennych zajęciach. Fotografia wykonywana dostępnymi po wojnie środkami oddaje w pełni klimat tamtych trudnych czasów. Przedstawia rzeczywistość dość biedną, lecz jakże radosną.

Marian Jelita-Zaleski był uhonorowany trzykrotnie Krzyżem Walecznych, Krzyżem Partyzanckim, Krzyżem Powstańczym, Krzyżem Armii Krajowej, Odznaką “Akcji Burza”, Odznaką Weterana Walk o Niepodległość, Medalem za Warszawę 1939-1945 i innymi odznaczeniami. W roku 1966 został ratownikiem-ochotnikiem Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. Od 1967 r. na stanowisku sekretarza ZPAF. W 1974 r. z ramienia Ministerstwa Kultury i Sztuki ustanowiony został rzeczoznawcą w zakresie fotografiki w ocenie dzieł sztuki.

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group