Czwartek, 2 lutego
Imieniny: Marii, Miłosławy
Czytających: 6818
Zalogowanych: 6
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

REGION JELENIOGÓRSKI: Fortuna na powiatowe brudy

Wtorek, 7 września 2010, 7:18
Aktualizacja: 12:07
Autor: Angela
REGION JELENIOGÓRSKI: Fortuna na powiatowe brudy
Fot. Angela
Budowa dwóch sektorów składowania odpadów, instalacji ujmowania, przesyłu i zagospodarowania gazu składowiskowego, elektronicznej wagi pomostowej, linii sortowania odpadów czy zakup maszyn i urządzeń – to wszystko w ramach rozbudowy wysypiska śmieci w Ściegnach Kostrzycy, które zostanie zmodernizowane za 17 milionów złotych.

– Spodziewaliśmy się tego dofinansowania i bardzo się z niego cieszymy. Ta inwestycja dotyczy bowiem nie tylko gmin zrzeszonych w Związku Gmin Karkonoskich, ale również całego powiatu. Szacujemy, że obecnie rozbudowane Centrum obsługiwać będzie teren zamieszkany przez 133 tys. osób. W Karkonoskie Centrum Gospodarki Odpadami w Ścięgnach – Kostrzycy włożyliśmy już około 25 mln zł. Kolejne 17 mln zł wykorzystamy do 2012 roku, ale do pełnego wyposażenia centrum potrzebne jest jeszcze 50 – 60 mln zł – mówi Witold Szczudłowski, dyrektor placówki.

Przepisy i wymogi dotyczące gospodarki odpadami zmieniają się tak dynamicznie, że konieczna jest ciągła rozbudowa i unowocześnienia miejsc przeznaczonych segregacji i składowania odpadów. Pierwsze przetargi na realizację tego zadania zostaną ogłoszone jeszcze w tym miesiącu

Rozbudowa wysypiska obejmie m.in. budowę 3 i 4 sektora składowania odpadów innych niż niebezpieczne i obojętne. Znajdą się one na terenie położonym na północ od zamkniętej, zrekultywowanej kwatery składowiska na terenie o powierzchni około 3,7 ha.

Przebudowana zostanie też sieć kanalizacyjna od przelewu z istniejącego zbiornika retencyjnego do istniejącej kanalizacji na terenie Karkonoskiego Centrum Gospodarki Odpadami. W ramach prac zaprojektowano kanał grawitacyjny o długości 215 m. Projekt zakłada też budowę instalacji ujmowania, przesyłu i zagospodarowania gazu składowiskowego, co umożliwi odzysk, zarówno energii elektrycznej, jak i energii cieplnej na potrzeby centrum. W strefie wjazdowej do centrum umiejscowiona będzie również nowa waga pomostowa.

Zadanie obejmuję też rozbudowę zasobni zmieszanych odpadów komunalnych. Wybudowana zostanie też linia sortowania odpadów po sicie bębnowym. W tym celu powstanie trybuna sortownicza z sześcioma stanowiskami wyposażona w instalację grzewczą, wentylacyjną i oświetleniową. Sita i prasy zostaną doposażone w system odpylania powietrza pochłaniającego pył wytworzony w trakcie procesu. Projekt przewiduje również zakup maszyn i urządzeń tj. : kompaktora, samochodu wielofunkcyjnego, żurawia, dwóch ładowarek teleskopowych , dwóch wózków widłowych, ciągnika z przyczepą oraz 400 sztuk pojemników do segregacji odpadów o pojemności 2,5 m3.

Zadanie w 85 procentach zostało dofinansowane z Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2007 – 2013 w ramach Działania 4.1 „Gospodarka odpadami”. Pozostała kwota pochodzi ze środków własnych Związku Gmin Karkonoskich.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (3)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Podwyżka goni podwyżkę. Damy radę jeszcze to udźwignąć?

Oddanych
głosów
1103
Tak
20%
Nie
69%
Jeszcze nie wiem
10%
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group