Piątek, 1 marca
Imieniny: Antoniego, Dawida, Radosława
Czytających: 9365
Zalogowanych: 22
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Fizyczna katorga

Środa, 13 września 2006, 0:00
Autor: TEJO
Jelenia Góra: Fizyczna katorga
Fot. Jelonka.com
Coraz więcej zwolnień z zajęć wychowania fizycznego trafia na biurka dyrektorów szkół. Nie wszystkim uczniom nie chce się ćwiczyć. Robią wiele, aby podczas wf mieć wolne. Często przyczyną są także kiepskie warunki i nudne lekcje oraz stres, na który młodych ludzi narażają niektórzy nauczyciele.

– Syn zniechęcił się do wychowania fizycznego. Nie jest tak sprawny jak rówieśnicy. Ci go wyśmiali podczas sprawdzianu. Panicznie boi się teraz tych lekcji – mówi pani Dorota (nazwisko do wiadomości redakcji), matka jednego z gimnazjalistów.

O problemie unikania za wszelką cenę uczestnictwa w lekcjach wf napisała ostatnio jedna z regionalnych gazet. W jej opinii dzieci i młodzież wstydzą się otyłości, mają świadomość, że są mniej sprawni fizycznie od rówieśników i dlatego przynoszą zwolnienia lekarskie.
Obejmują one nie tylko poszczególne lekcje, ale i cały rok.
Na blankietach nie ma informacji, dlaczego dziecko ma być zwolnione z wuefu. Lekarz nie ma obowiązku zamieszczać tam takich danych.

Jak jest w jeleniogórskich szkołach? – Problemu na taką skalę u nas nie ma – mówi Eugeniusz Sroka, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 11 i zarazem wuefista. – W „jedenastce” są dobre warunki i przyjaźni nauczyciele – dodaje.
Tu nikt nie zmusza dzieci do skoków przez kozła czy do wykonywania przewrotów. A to właśnie najczęściej stresuje uczniów. Najważniejsza jest aktywność podczas zajęć i postępy – usłyszeliśmy od dyrektora Sroki.

Jego zdaniem rzeczywiście są uczniowie, którzy ruchu nie lubią. – Rodzice często stawiają na naukę przy komputerze i języki obce – mówi. – Ale są też i tacy, dla których cztery godziny wychowania fizycznego w tygodniu to mało. Zapisują dzieci do szkółki tenisowej czy piłkarskiej – dodaje Eugeniusz Sroka.

„Jedenastka” ma komfortowe warunki: dwie sale gimnastyczne, basen i obszerne boiska. Gorzej jest w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 1, popularnym „Żeromie”. Tam, z powodu opóźnienia prac remontowych, wciąż nie jest czynna sala gimnastyczna. Póki pogoda pozwala, uczniowie mają lekcję na świeżym powietrzu. W planach jest, że – jak zrobi się chłodniej – będą ćwiczyć w hali sportowej przy ulicy Złotniczej.
– Na razie powiedziano nam, że niektóre wuefy będą teoretyczne. Będziemy się uczyć o przepisach w rozmaitych grach. Nie w sali gimnastycznej, ale w klasie – mówi jeden z licealistów.

Dyrekcje innych szkół potwierdzają, że problem unikania przez uczniów wf istnieje, choć nie jest to zjawisko masowe. – Wielu uczniów oraz ich rodziców traktuje ten przedmiot jako niepotrzebny – zauważa Mariola Komarnicka, pedagog szkolny. – Na pewno przyczyniają się do tego sami nauczyciele, którzy zachowują się często jak kaprale w wojsku. Jeśli „atrakcją” lekcji wychowania fizycznego ma być bieganie dookoła boiska lub robienie tak zwanych pompek, to wcale się uczniom nie dziwię – dodaje.

Eugeniusz Sroka podkreśla, że to nie są dobre metody. – Nauczyciel powinien do każdego ucznia podejść indywidualnie. Jeśli chłopiec czy dziewczyna nie mogą przeskoczyć przez kozioł lub przebiec długiego dystansu, to pedagog musi wziąć to pod uwagę – zaznacza.

Być może najlepszą metodą pozostaje rzucenie uczniom piłki i zachęta do gier zespołowych. W końcu najważniejszy jest ruch, a nie sprecyzowane normy sprawności fizycznej, na podstawie których nauczyciele w wielu placówkach oświaty wystawiają oceny z tego przedmiotu.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (15)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Na kogo oddasz głos w wyborach samorządowych 7 kwietnia do rady miasta/gminy/powiatu/sejmiku?

Oddanych
głosów
2296
Bezpartyjnych Samorządowców (partia)
8%
Konfederacje
11%
Lewice
8%
PiS
24%
PO
34%
Trzecią drogę
8%
Innych
8%
 
Głos ulicy
Wielka dziura – wjechałem w nią 2 razy
 
Miej świadomość
CPK: Kluczowa inwestycja Polski zagrożona?
 
Rozmowy Jelonki
Pierwsze zdjęcie zrobiłem poczciwą Smieną
 
Aktualności
Złożyli wieńce pod krzyżem
 
112
Kobieta rodzi – policja pilotuje do szpitala
 
Aktualności
Na razie szaro, może będzie kolorowo
 
112
Wypiła pół whisky i wsiadła za kółko
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group