Sobota, 28 stycznia
Imieniny: Radomira, Tomasza
Czytających: 12220
Zalogowanych: 12
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Piechowice: Finisaż wystawy Jerzego Jerycha w Piechowicach

Wtorek, 2 września 2014, 8:13
Aktualizacja: 8:16
Autor: Manu
Piechowice: Finisaż wystawy Jerzego Jerycha w Piechowicach
Fot. POK
W Galerii “Cztery Pory Roku” Piechowickiego Ośrodka Kultury w Piechowicach miał miejsce finisaż indywidualnej wystawy malarstwa pt. “Sztuka mimochodem” autorstwa Jerzego Jerycha, prezesa Zarządu Okręgu Związku Polskich Artystów Plastyków Polska Sztuka Użytkowa we Wrocławiu.

Artysta malarz Jerzy Jerych od razu zdobył sympatię wszystkich uczestników wystawy. Potrafił barwnie opowiadać i wprowadzić słowami zrozumiałymi dla laika we wspaniały świat malarstwa. Przedstawił niektóre obrazy, opowiedział o nagrodach, które zdobyły. W trakcie przejścia do sali przedstawił swą drogę do malarstwa. Zatrzymywał się przed obrazami i opisał ich powstanie. Przy niektórych opisał swe twórcze niepokoje, które były czasami pomocne lub innym razem odsuwały czas powstania obrazu z powodów niemocy twórczej.

Jerzy Jerych wracał do opowieści o tworzeniu obrazu, o przygotowaniu, malowaniu, tzw. gruntowaniu podkładu jednym kolorem, najczęściej białym lub jasnym, lub kolor sepii. Dopiero na tym gruncie maluje się, nanosi szczegóły. Pokazuje nam, na przykładzie swych prac, różne etapy obrazu. Są to szkice ołówkiem, kredka, akwarele, które to pojedyncze próby są też dziełami sztuki, droga obrazu jest inaczej mówiąc - twórcza.

- Obraz ma przetrwać swoim istnieniem wszystkie chwile, moje włożone w niego nastroje danej chwili podczas jego tworzenia. Bo dzieło w chwili jego malowania przechodzi wraz ze mną różne nastroje, które mnie spotykają – opowiadał Jerzy Jerych. - Często odstępuję od obrazu, aby powracać za dni kilka lub po chwili, gdy odejdzie ode mnie to coś, co wstrzymuje moją wyobraźnię. Moje prace tworzę długo, czasem tygodniami, lecz zdarza się też, że kończę w dwóch godzinach.

Jerzy Jerych, absolwent wrocławskiej Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Pięknych, posiada bogaty dorobek zawodowy. Uczestniczył w wielu wystawach w kraju i zagranicą, gdzie był też wielokrotnie nagradzany. Od roku 1986 jest organizatorem Ogólnopolskich Plenerów Rodzinnych. Malarstwo traktuje nie jako “posłannictwo talentu”, lecz jako umiejętność zawodową. Nie ogranicza się do jednego kierunku, techniki, ani maniery.

Posiada wszechstronne talenty i zainteresowania, co pozwala mu uprawiać z sukcesami szereg dyscyplin artystycznych m.in. architekturę wnętrz, projektowanie mebli, ceramikę, grafikę użytkową, wzornictwo i wystawiennictwo. Od kilku kadencji jest prezesem Zarządu Okręgu Związku Polski Artystów Plastyków Polska Sztuka Używkowa we Wrocławiu oraz sekretarzem Zarządu Głównego w Warszawie. Jest też prezesem Dolnośląskiego Klubu Promocji Plastyki.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (4)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2023 Highlander's Group