Wtorek, 5 marca
Imieniny: Adriana, Oliwii
Czytających: 10476
Zalogowanych: 21
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Region: Finał Konkursu „Poznajemy Ojcowiznę 2018”

Czwartek, 1 marca 2018, 9:21
Autor: Krzysztof Tęcza
Region: Finał Konkursu „Poznajemy Ojcowiznę 2018”
Fot. Użyczone/Archiwum K. Tęczy
W siedzibie Zawiązku Gmin Karkonoskich w Bukowcu miało miejsce zakończenie etapu wojewódzkiego Ogólnopolskiego Młodzieżowego Konkursu Krajoznawczego „Poznajemy Ojcowiznę 2018”.

Konkurs, organizowany przez Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze nieprzerwanie od 1994 roku jest inicjatywą z zakresu edukacji krajoznawczo-turystycznej, kierowaną do dzieci i młodzieży szkolnej. Celem jest przede wszystkim zachęcenie młodzieży do poznawania swojego kraju, promowania małych ojczyzn, dziedzictwa narodowego. W szczególności chodzi o rozwijanie wśród dzieci i młodzieży umiejętności dostrzegania walorów krajoznawczych i kulturowych swojego regionu. Ale nie tylko, chodzi także o to, by młodzi ludzie pozyskaną wiedzę potrafili udokumentować poprzez wykonywanie rysunków, fotografii czy nagrań dźwiękowych lub filmowych. By potrafili także zgromadzoną wiedzą dzielić się z innymi.

Młody człowiek poprzez udział w konkursie często pozyskuje wiedzę o swojej rodzinie, o tym co przeżyli jego bliscy i jak przebiegało ich życie. Często historie opowiadane przez rodziców czy dziadków wtapiają się w ważne wydarzenia historyczne dotyczące naszego narodu. Są ich częścią. Dzieci dzięki pozyskiwaniu takiej wiedzy zmieniają swoje patrzenie na osoby starsze. Poprzez czyny swoich przodków widzą jak powinien zachowywać się porządny człowiek. Na jakie cechy charakteru powinni zwracać uwagę.

Poprzez udział w konkursie dzieci i młodzież z różnych środowisk integruje się, a dzięki pisaniu prac zbiorowych uczy się pracy w zespole. Nie bez znaczenia jest podejmowanie pracy przy poszukiwaniu dokumentów i materiałów potrzebnych do realizacji zadania. To z kolei rozwija ich zdolności radzenia sobie w różnych sytuacjach.

Prace zgłaszane do konkursu oceniane są w kategoriach szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. W każdej z grup przyznawane są trzy miejsca, z tym że prace dzieli się na prace indywidualne, zbiorowe i multimedialne. Oceniane są na etapach wojewódzkich, a nagrodzone przechodzą do etapu centralnego, który odbywa się w Warszawie. Jeśli chodzi o Dolny Śląsk, to już po raz trzeci eliminacje na szczeblu wojewódzkim organizowane są przez Oddział PTTK „Sudety Zachodnie” w Jeleniej Górze oraz Regionalną Pracownię Krajoznawczą Karkonoszy działającą w Związku Gmin Karkonoskich, a ogłoszenie wyników ma miejsce w Bukowcu.

W roku obecnym do etapu wojewódzkiego konkursu „Poznajemy Ojcowiznę” nadesłano 54 prace, w tym 31 prac na poziomie szkół podstawowych, 17 na poziomie gimnazjów i 6 na poziomie szkół ponadgimnazjalnych. Ponad 80-ciu uczniów biorących bezpośredni udział w pisaniu prac na etapie wojewódzkim oraz 30 opiekunów reprezentowało szkoły z: Bolesławca, Dąbrowy Bolesławieckiej, Domaszkowa, Jaroszowa, Jelcza Laskowic, Jeleniej Góry, Karpacza, Legnicy, Lubania, Lubina, Lwówka Śląskiego, Mysłakowic, Nowogrodźca, Polkowic, Siedlęcina, Strzegomia, Świeradowa Zdroju, Wałbrzycha i Wrocławia.

Wyniki Ogólnopolskiego Młodzieżowego Konkursu Krajoznawczego „Poznajemy Ojcowiznę 2018” (etap wojewódzki-dolnośląski):
Szkoły podstawowe – prace indywidualne
1. Opowieść o pradziadku, który schował się za obrazem Matki Boskiej – autor Katarzyna Klimek, opiekun Sylwia Parada, Szkoła Podstawowa im. B. Chrobrego w Nowogrodźcu.
2. Artystyczny Wrocław – moja ścieżka krajoznawczo-turystyczna - autor Kinga Kornacka, opiekun Radosław Kalka, SP nr 113 im. Adama Rapackiego we Wrocławiu.
3. Szczepan, Cecylia i ja – autor Karolina Rymanowicz, opiekun Beata Toporowska, Niepubliczna SP Szkoła 707 w Karpaczu.
Szkoły podstawowe – prace zbiorowe
1. W dół rzeki – nasza leśnicka Bystrzyca – autorzy: Kamil Smyka, Anna Ogiba i Justyna Gawrońska, opiekunowie: Iwona Roman-Maciejewska i Piotr Staniów, SP nr 51 im. Jana Pawła II we Wrocławiu.
2. Zsyłka – autorzy: Julia Szarata i Julia Tomala, opiekun Bogdan Darus, Publiczna Szkoła Podstawowa nr 2 w Jelczu Laskowicach.
3. Kronika turystycznych „przypadków” – czyli 7 lat naszej wędrówki – autorzy: Dominik Dręgowski, Daniel Kalbarczyk i Wiktor Łyszkowski, opiekun Beata Witek, SP nr 19 w Legnicy.
Szkoły podstawowe – prace multimedialne
1. Apteka pod Złotą Wagą – autorzy: Joanna i Hanna Bielasik, opiekun Beata Toporowska, Niepubliczna SP Szkoła 707 w Karpaczu.
2. Moja szkoła, moja wieś – autor Kornel Wecał, opiekun Joanna Rentflejsz-Panek, SP w Mysłakowicach.
3. Moja szkoła, historia i tradycja SKKT PTTK w mojej szkole. Współpraca z PTTK Międzygórze – autorzy: Gabriela Miśków i Daria Serafinowicz, opiekun Bożena Gałusza, Zespół Szkolno-Przedszkolny im. Przyjaciół Dzieci w Domaszkowie.
Gimnazja – prace indywidualne
1. Niby zwyczajny, a jednak… - autor Katarzyna Salawa, opiekun Teresa Fierkowicz, Gimnazjum nr 1 im. Ratowników Górskich w Świeradowie Zdroju.
2. Owoc kwiatu Europy – mała monografia starego ratusza we Wrocławiu – autor Natalia Witosza, opiekun Anna Polańska, Gimnazjum nr 30 we Wrocławiu.
3. Miedź – bogactwo regionu – autor Szymon Najdziński, opiekun Anna Motak, Gimnazjum SP nr 9 w Legnicy.
Gimnazja – prace zbiorowe
1. Nasza Ojcowizna – autorzy: Agata Pejta i Natalia Machnikowska, opiekun Bronisława Czapla, Klasa Gimnazjalna Zespół szkolno-Przedszkolny im. Janusza Korczaka w Jaroszowie.
2. Dolina Pałaców i Ogrodów – autorzy: Natalia Warnicka i Wiktoria Sałata, opiekun Małgorzata Żuchowska, Gimnazjum SP nr 11 im. Fryderyka Chopina w Jeleniej Górze.
Gimnazja – prace multimedialne
1. Miasto z jednej gliny – autorzy: Sandra Flis i Malena Droszczak, opiekun Jolanta Smolińska-Yacubi, Klasa Gimnazjalna SP nr 2 w Bolesławcu.
2. Ocalić od zapomnienia, czyli historia naszej szkoły – autorzy: Magdalena Urbanowicz, Natalia Kołodziejska i Gabriela Klimek-Rozenblat, opiekun Anna Motak, Klasa Gimnazjalna SP nr 9 w Legnicy.
3. Śladami wrocławskich krasnali – autorzy: Hanna Zydek, Aleksandra Musz i Julia Jaskóła, opiekun Izabela Hauke, Gimnazjum nr 16 Wrocław.
Szkoły ponadgimnazjalne – prace indywidualne
1. Mój dom rodzinny – autor Jakub Pachuta, opiekun Barbara Herudzińska-Młynarz, Technikum nr 1 Zespół Szkół nr 1 w Lublinie.
2. Dzieje mojej rodziny – autor Paulina Kochman, opiekun Magdalena Kozicka-Dygdałowicz, Zespół Szkół nr 2 im. Jana Wyżykowskiego w Lublinie.
Szkoły ponadgimnazjalne – prace zbiorowe
1. Szyszkowa – wieś na końcu świata? – autorzy: Natalia i Magdalena Kowalczyk, opiekun Kinga Gordon-Sieradzka, Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych im. Adama Mickiewicza w Lubaniu.
Szkoły ponadgimnazjalne – prace multimedialne
1. Lubin – autor Diana Choma, opiekun Joanna Grodzka, Zespół Szkół nr 2 w Lubinie.
2. Chodząca historia – autor Paweł Gronostal, opiekun Barbara Herudzińska-Młynarz, Technikum nr 1 Zespół Szkół nr 1 w Lubinie.
3. Zabytki Zimnej Brzeżnicy – autor Dominik Skokowski, opiekun Barbara Herudzińska-Młynarz, Technikum nr 1 Zespół Szkół nr 1 w Lubinie.

Prace oceniała komisja w składzie: Krzysztof Tęcza (przewodniczący), Andrzej Mateusiak i Janusz Turakiewicz, a w sprawnym przebiegu spotkania pomagała jako wolontariusz Anna Tęcza (Instruktor Krajoznawstwa Regionu).

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy wjechałeś kiedykolwiek w dziurę w ulicy, a później musiałeś coś naprawiać u mechanika?

Oddanych
głosów
452
Tak
66%
Nie
18%
Było blisko...
17%
 
Głos ulicy
Jednym wystarczyłoby 5, a innym 10 mało
 
Miej świadomość
Diuna 2 – czy warto zobaczyć?
 
Rozmowy Jelonki
UB i SB w wersji cyfrowej
 
112
Motory ruszyły na drogi
 
Aktualności
Szkolenie przy Kruszwickiej
 
Aktualności
Biegali ku pamięci Żołnierzy Niezłomnych
 
Piłka nożna
Skrót VIDEO z meczu Karkonoszy
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group