Poniedziałek, 23 maja
Imieniny: Emilii, Iwony
Czytających: 6014
Zalogowanych: 16
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Finał Arado. Złoty konwój przechwycony

Środa, 4 maja 2016, 8:24
Aktualizacja: Czwartek, 5 maja 2016, 8:04
Autor: Przemek Kaczałko
Jelenia Góra: Finał Arado. Złoty konwój przechwycony
Fot. Przemek Kaczałko
Na obrzeżach jeleniogórskiego lotniska zgromadziły się wczoraj (3.05) tłumy, aby obejrzeć finałowe starcie grupy rekonstruktorów biorących udział w Rajdzie Arado 2016. Widowiskowa bitwa zakończyła się przechwyceniem złotego konwoju.

Na płycie lotniska odbył się finał wielkiego pościgu za złotem III Rzeszy. Spotkały się wszystkie trzy siły, które goniły ten złoty konwój głównie jednostek Waffen SS, złożonych z Estończyków, bo te jednostki naprawdę tu w 1945 roku walczyły wycofując się do Czech.

- Na inscenizacji spotkały się w końcu komponent amerykański złożony z doborowych jednostek Rangersów i spadochroniarzy, komponent złożony z czerwonoarmistów i armii Wojska Polskiego, który też walczył na tych terenach i na koniec ta najbardziej tajemnicza formacja, gdzie nadal nie mamy potwierdzenia, czy byli tu wysyłani agenci SAS, czyli specjalnej jednostki brytyjskiej, w której skład wchodzili prawdopodobnie komandosi lub członkowie wywiadu pochodzący z polskich sił zbrojnych na zachodzie, ale to jest właśnie jedna z tych tajemnic, która czeka nadal na rozwiązanie – opisał starcie na jeleniogórskim lotnisku Mikołaj Klorek ze Studia Historycznego Huzar.

- Bardzo nam się podobało, warto było przyjść – stwierdziła pani Antonina, która obserwowała pokaz z córką Gabrysią.

Na jeleniogórskim lotnisku bitwę stoczyli żołnierze sił amerykańskich, niemieckich i radzieckich. Tłumy mieszkańców naszego miasta oraz okolicznych miejscowości miały okazję zobaczyć w akcji takie pojazdy jak: niemiecki niszczyciel czołgów Jagdpanzer 38 (t) Hetzer, półgąsienicowy transporter opancerzony Sd.Kfz. 251 Ausf. C oraz Aus. D, amerykańskich półgąsienicowy transporter opancerzony M3 Half-Track oraz czołg M3 Stuart. Ponadto w powietrze wzbiły się Tuger Moth T-7230 (rocznik 1939) oraz Taylorcraft Auster Mk. IV (rocznik 1944).

W żołnierzy wcielili się rekonstruktorzy z całej Polski, a także z Czech. W sumie w Rajdzie Arado 2016 udział wzięło ok. 200 rekonstruktorów.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (14) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group