Sobota, 25 czerwca
Imieniny: Doroty, Łucji
Czytających: 3560
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Filharmonicy pamiętają o Stefanie Strahlu

Sobota, 1 maja 2010, 8:08
Aktualizacja: 8:09
Autor: Gabi
JELENIA GÓRA: Filharmonicy pamiętają o Stefanie Strahlu
Fot. Gabi
Szczególny koncert odbył się w Filharmonii Dolnośląskiej w Jeleniej Górze. Dedykowany był on zmarłemu w zeszłym roku muzykowi i dydaktykowi– Stefanowi Strahlowi.

Wystąpił Paweł Kowalski, który uważany jest za jednego z najwybitniejszych i wszechstronnych pianistów polskich. Koncertował w najbardziej znanych miastach europejskich. Występował także na najbardziej prestiżowych festiwalach m.in.: BBC w Londynie, Europalia, Klavierfestival Ruhr, Carinthischer Sommer, Concentus Moravie, Musikfestwochen Meiringen, Musikwoche Braunwald, Bachtage Potsdam, na festiwalach Chopinowskich w Polsce i zagranicą, Francuski tygodnik Courrier International po wstąpieniu Polski do Unii Europejskiej uznał Kowalskiego za jedna z czterech najciekawszych osobowości z naszego kraju.

Paweł Kowalski pięknie zagrał Koncert fortepianowy e-moll op. 11 Fryderyka Chopina. W wykonaniu było tyle uroku, pasji i lekkości, że aż dech zapierało. Nie można było oderwać wzroku od pianisty. Nasi filharmonicy pod dyrekcją Mirosława Jacka Błaszczyka akompaniowali pianiście.

Na bis Paweł Kowalski zagrał krótkie preludium i zadedykował je zmarłemu w zeszły roku Stefanowi Strahlowi i osobom, które zginęły w Smoleńsku. W drugiej części muzycy wykonali VI Symfonię h-moll "Patetyczna" op. 74 Piotra Czajkowskiego. Zagrali bardzo dobrze. Widzowie wyszli z filharmonii usatysfakcjonowani.

Dzięki obchodom Roku Chopinowskiego mogliśmy na nowo odkryć piękno utworów Chopina w najlepszym wykonaniu. Podziękowania należą się dyrektor Zuzannie Dziedzic za to, że udało jej się zaprosić tak znamienitych gości, którzy wykonali utwory jednego z najznamienitszych muzyków polskich z wielkim pietyzmem, a my widzowie mogliśmy uczestniczyć w tych świetnych koncertach.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (1) Dodaj komentarz

komentarz usunięty

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group