Wtorek, 25 czerwca
Imieniny: Doroty, Łucji
Czytających: 7421
Zalogowanych: 13
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Feta w jubileusz przeprowadzki noblisty

Niedziela, 2 sierpnia 2009, 8:12
Aktualizacja: 9:15
Autor: Ania
JELENIA GÓRA: Feta w jubileusz przeprowadzki noblisty
Fot. Ania
Jagniątkowska willa "Łąkowy kamień" była wczoraj otwarta dla wszystkich gości. Od rana rezydencję odwiedziło wielu mieszkańców regionu oraz turystów. Powód ? Sto osiem lat temu do Wiesenstein wprowadził się najsłynniejszy lokator majątku : niemiecki noblista Gerhart Hauptmann.

W 1901 roku pisarz był już na tyle sławny i bogaty, że – oprócz rezydencji w Agnetendorfie – miał także posiadłości i wille w Berlinie oraz na wyspie Hiddensee. Mimo to upodobał sobie malowniczą łąkę z widokiem (wówczas nie przysłoniętym jeszcze drzewami) na miejscowość, Chojnik i Karkonosze.

W sierpniu 1901 roku wprowadził się do imponującej willi, która powstała zaledwie w ponad rok. Hauptmann zbudował ją nie tylko dla siebie, ale i swojej kochanki, Margarety Marschalk. Dla niej porzucił pierwszą żonę, Marię, dzięki której mógł poświęcić się literaturze, ponieważ pochodziła z bardzo bogatej rodziny i wniosła spory posag. Przyszły noblista (nagrodę dostał w 1912 roku), osobiście doglądał prac przy budowie nowego domu.

Na pamiątkę wydarzeń sprzed lat tradycją staje się otwieranie drzwi Muzeum Domu Gerharta Hauptmanna. Goście jubileuszu uczestniczyli w wernisażu wystawy dioram śląskich z kolekcji Henryka Tomaszewskiego, założyciela Teatru Pantomimy we Wrocławiu oraz jego współpracownika Stefana Kaysera. Niezwykle udany okazał się również koncert zespołu jazzowego „Karkonoscy Stopersi”.

Organizatorzy zapewnili bezpłatne oprowadzanie po muzeum, z czego skorzystało wielu turystów. Nie zabrakło także bufetu śląskiego z regionalnymi potrawami oraz stoisk z książkami.
Wieczorem, o godzinie 18.00, odbył się koncert operowy z cyklu „Muzyczny Ogród Liczyrzepy”.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (2)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy przez całe wakacje pozostanę na miejscu czy też gdzieś wyjadę na tydzień lub dwa?

Oddanych
głosów
439
Pozostanę na miejscu
54%
Gdzieś wyjadę np. nad morze
46%
 
Głos ulicy
Ja lubię sushi, a ja wolę burgery domowe
 
Miej świadomość
Rzucają wyzwanie Orlenowi!
 
Rozmowy Jelonki
Polak, Czech i Niemiec – jak bratanki
 
Kultura
Można napisać recenzję
 
112
Wypadek z autobusem
 
Aktualności
Pobudka przed 4–tą
 
Aktualności
Drogo za gaz, czy będzie taniej?
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group