Poniedziałek, 11 grudnia
Imieniny: Damazego, Waldemara
Czytających: 10680
Zalogowanych: 14
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Dolny Śląsk: Fatalny błąd w lekarskiej sztuce

Piątek, 4 maja 2007, 0:00
Aktualizacja: Piątek, 4 maja 2007, 11:27
Autor: TEJO
Dolny Śląsk: Fatalny błąd w lekarskiej sztuce
Fot. Archiwum
O nieumyślne spowodowanie śmierci noworodka oskarżono ordynatora oddziału ginekologiczno-położniczego.

Czesław P., szef położnictwa Szpitala Powiatowego w Zgorzelcu może mieć poważne kłopoty. Jak poinformowała Ewa Węglarowicz-Makowska, rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Jeleniej Górze, lekarza oskarżono o błąd w sztuce i spowodowanie śmierci dziecka pacjentki Agaty P.

Dramat kobiety rozegrał się w marcu ubiegłego roku, kiedy to z bólami, będąc w 9. miesiącu ciąży, zgłosiła się na oddział szpitala. Ordynator zdecydował o wywołaniu porodu, ale w jego skutku doszło do zaburzeń, w wyniku których dziecko zmarło.

W trakcie prowadzonego śledztwa w oparciu o zeznania świadków i opinie biegłych z Zakładu Medycyny Sądowej Akademii Medycznej w Szczecinie, ustalono, że 20 marca 2006 Czesław P. błędnie ocenił podczas badania Agaty P. wiek ciąży i pomimo braku wskazań do wywołania porodu, podjął jego indukcję, niestosowaną we współczesnym położnictwie za pomocą metody mechanicznej cewnikiem Foleya.
– Takim działaniem naraził dziecko Agaty P. na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia. Doszło do zaburzeń tętna płodu skutkującego niedotlenieniem i w konsekwencji – śmiercią noworodka – wyjaśnia E. Węglarowicz-Makowska.

Biegli patomorfolodzy stwierdzili, że noworodek był dojrzały i zdolny do życia. Nie miał żadnych wad rozwojowych. Pojawiła się sugestia, że do śmierci dziecka przyczyniła się nie tylko błędna diagnoza, lecz także przestarzała i niestosowana metoda odbioru porodu za pomocą wspomnianego cewnika Feleya.

Sprawa dr. Czesława P. niebawem trafi na wokandę Sądu Rejonowego w Zgorzelcu. Oskarżony nie przyznał się do winy i odmówił składania wyjaśnień. Za popełnione przestępstwo grozi mu kara od 3 miesięcy do 5 lat więzienia.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (14)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy Donald Tusk będzie dobrym premierem?

Oddanych
głosów
117
Tak
38%
Nie
48%
Ciężko powiedzieć
10%
Nie interesuję się polityką
3%
 
Głos ulicy
Na co wydałbym 1 mln zł, jeśli wygrałbym w Lotto
 
Miej świadomość
Luka VAT
 
Rozmowy Jelonki
Przepiękne freski w Małej Kamienicy
 
Wiadomości z miasta
spotkanie online 11 grudnia 2023
 
Aktualności
Zrobili animowane pociągi
 
Aktualności
Na Śnieżce już ponad metr śniegu
 
Aktualności
Frajda dla narciarzy
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group