Czwartek, 29 września
Imieniny: Michała, Rafała, Gabriela
Czytających: 6392
Zalogowanych: 17
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Fach dla żaka

Środa, 12 października 2005, 0:00
Aktualizacja: Czwartek, 12 stycznia 2006, 17:15
Autor: Słowo Polskie Gazeta Wrocławska
Studenci dorabiają do stypendium lub kieszonkowego: dostają do ośmiu złotych za godzinę.

Chętnych do pracy jest wielu, ale ofert dla nich brakuje. Już teraz jednak mogą pomyśleć
o legalnym wyjeździe do pracy za granicą. Mają też szansę zarobić na korepetycjach. Dziewczęta przeważnie zatrudniają się w marketach jako hostessy lub są w barach kelnerkami. Pracują wieczorami i w weekendy. Promują kosmetyki lub produkty spożywcze.
Zarabiają różnie: od 4,5 do 8 zł za godzinę. Zależy, ile produktów uda się sprzedać. Brana jest też pod uwagę ilość przepracowanych godzin. Ale nie wszyscy studenci, którzy tak pracowali, polecają ten sposób. Często na wypłatę trzeba czekać nawet kilka miesięcy. Zdarza się, że nie dostaje się jej wcale. Pracodawcy bywają nieuczciwi.
- Wciąż czekam na resztę mojej wypłaty. Stałam na promocjach w markecie po kilkanaście godzin dziennie - skarży się Monika Wojtyniak, studentka języka polskiego w Kolegium Karkonoskim.

Lepiej skorzystać z pewniejszych ofert proponowanych, na przykład, przez Ochotniczy Hufiec Pracy. Są one skierowane głównie do mężczyzn.
- Tylko prace fizyczne dla studentów zaocznych, na przykład, rozpakowanie towaru
w markecie. Płacę ustala najemca. Stawka za godzinę waha się między 5 a 8 zł - wyjaśnia Irena Mroczek z Ochotniczego Hufca Pracy.
Kto dobrze zna niemiecki i jest studentem ostatniego roku, może już dziś pomyśleć
o zarabianiu w Niemczech.
- Raz w roku organizujemy spotkanie dla chętnych. Mamy około 15 propozycji w różnych zawodach - wyjaśnia Jolanta Kiejna z Wojewódzkiego Urzędu Pracy.

Ciekawych ogłoszeń można doszukać się w gazetach. Poszukiwane są osoby do opieki nad dziećmi oraz pracy jako barmani, kelnerzy i pomoce do sprzątania w różnych pensjonatach w okolicach Jeleniej Góry. Wielu studentów dorabia także udzielając korepetycji. Dostają za nie, w zależności od przedmiotu, od 20 do 40 złotych za godzinę. Największe wzięcie mają języki obce.

Dolnośląski Wojewódzki Urząd Pracy mieści się przy alei Wojska Polskego 18. Studenci tu mogą ubiegać się o pracę sezonową za granicą w czasie wakacji. Więcej informacji pod numerem
telefonu: (75) 764 79 66 lub (75) 752 27 54.
Ochotniczy Hufiec Pracy znajduje się przy ulicy Sudeckiej 59, telefon (75) 645 77 34.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (1)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group