Wtorek, 5 grudnia
Imieniny: Krystyny, Sabiny
Czytających: 11999
Zalogowanych: 11
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

REGION: Egipskie ciemności przez oszczędności

Czwartek, 11 sierpnia 2011, 8:41
Aktualizacja: Piątek, 12 sierpnia 2011, 7:33
Autor: Angela
Mieszkańcy Piechowic skarżą się, że decyzją burmistrza na wielu ulicach wyłączono latarnie. Ludzie obawiają się o swoje bezpieczeństwo. Witold Rudolf, burmistrz Piechowic tłumaczy, że jest to próbny zabieg w ramach oszczędności.

Światła w dziewięciu obwodach na terenie Piechowic oraz w trzech obwodach na terenie Michałowic zostały wyłączone w godz. 24.00 – 4.00 z dniem 1 sierpnia br. Tak będzie do końca września br.

- To jest skandal! Jak można oszczędzać na ulicznym oświetleniu. O tym, że latarnie zostały wyłączone, dowiedziałam się kiedy o godz. 24.00 włączył się alarm mojego samochodu zaparkowanego przy ulicy. Tym razem zdążyłam na czas i prawdopodobnie wystraszyłam złodzieja, jednak w końcu ktoś mi ukradnie to auto i kto za to odpowie? Na ulicach jest ciemno i głucho.

Złodzieje i awanturnicy będą mieli teraz pole do popisu. Kiedy zadzwoniłam do energetyki z zapytaniem, dlaczego na ulicach jest ciemno, powiedziano mi, ze jest to decyzja burmistrza, który w ten sposób chce zaoszczędzić pieniądze. Nie mogłam w to uwierzyć – mówi oburzona pani Anna z Michałowic.

Burmistrz Piechowic przyznaje, że decyzja zapadła dla oszczędności. Zapewnia jednak, że na ulicach będzie ciemno tylko do września i był to zabieg konieczny do podjęcia większych oszczędności w przyszłości.

– W gminie mamy 25 obwodów oświetlenia ulicznego: 12 obwodów zegarowych, w których można ustawić godziny, w których latarnie mają być zapalone i zgaszone. Jest też 15 obwodów zmierzchowych, w których latarnie zapalane są w zależności od stopnia jasności, przez co w pochmurny dzień zapalają się nawet dwie godziny przed czasem. W ten sposób tracimy ogromne pieniądze i nic nie zyskujemy w zamian – mówi Witold Rudolf, burmistrz Piechowic.

– Podjąłem decyzję o wyłączeniu 12 obwodów zegarowych po to, by sprawdzić, jakie oszczędności można uzyskać po zmianie oświetlenia zmierzchowego na zegarowe. Dzięki temu będę miał argument w rozmowie z energetyką by takie zmiany wprowadzić. Poza tym w czasie kiedy oświetlenie zostało wyłączone, prowadzone są na nim prace remontowe i konserwatorskie. Wiem, że ludzie boją się większej ilości kradzieży samochodów, bójek czy napadów, ale mieszkańcy części ulic w ogóle nie mają oświetlenia ulicznego i żyją – argumentuje samorządowiec.

Burmistrz szacuje, że wyłączenie na dwa miesiące 12 obwodów oświetlenia ulicznego przyniesie oszczędności do 2 tys. zł. Koszt wymiany oświetlenia zmierzchowego na zegarowe szacuje się natomiast na 20 tys. zł. Witold Rudolf planuje wymianę fotokomórek na oświetlenie zegarowe do końca 2012 roku.
Roczne koszty oświetlenia ulicznego wraz z eksploatacją to w gminie Piechowice kwota około 350 tys. zł.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (47)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Ile lat ma Twój samochód?

Oddanych
głosów
810
Jest nowy
6%
1-5 lat
15%
5-10 lat
18%
10-20 lat
42%
pow. 20 lat
19%
 
Głos ulicy
Tatuaże – podobają się czy nie?
 
Miej świadomość
Czy warto obejrzeć film o Napoleonie?
 
Rozmowy Jelonki
Nie mówią po polsku
 
112
Oddali hołd zmarłym
 
112
Interwencja pod galerią
 
Edukacja
Tak przywitali mistrzynię!
 
Aktualności
Porzucili samochody na drodze!
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group