Poniedziałek, 6 lipca
Imieniny: Dominiki, Łucji
Czytających: 6675
Zalogowanych: 13
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Egipskie ciemności na Nowowiejskiej

Wiadomości: Jelenia Góra
Piątek, 8 września 2006, 0:00
Aktualizacja: Piątek, 8 września 2006, 11:40
Autor: Ler, SP GWr
Fot. Sylwia Lercher
Robotnicy, którzy układają nowe krawężniki i nawierzchnię przy ulicy Nowowiejskiej, w trakcie prac w kilku miejscach przecięli kabel doprowadzający prąd do latarni. Mieszkańcy ulicy Nowowiejskiej i Tuwima po omacku wracają wieczorem do domu. Ulice są niemal całkowicie ciemne, a do tego chodniki są zupełnie rozkopane.

Do uszkodzenia doszło podczas wyciągania z podłoża starych krawężników. Wykonawca tłumaczy, że kabel nie był właściwie oznaczony na planach i w dodatku położono go za płytko. Poinformowało o tym Słowo Polskie Gazeta Wrocławska

– Pracuję na zmiany – mówi jedna z mieszkanek ulicy Nowowiejskiej. – Gdy wracam do domu, modlę się, żeby nie złamać nogi. Za dnia jest nieciekawie, chodniki rozkopane, a co dopiero w nocy?

Odcinek od krzyżówki z Wojska Polskiego do działek oświetla tylko jedna lampa. Daje zresztą niewiele światła. W ciągu dnia trudno przemierzyć ten kawałek, bo stan chodników zmusza do kilkukrotnego przechodzenia na drugą stronę ulicy.

– Na pobliskie działki chodzą starsi ludzie – mówi pani Krystyna, która z okna domu widzi prace remontowe. – Matki prowadzą dzieci do przedszkola. Ci ludzie muszą przekraczać jezdnię w miejscach, gdzie nie ma pasów, bo nie da się normalnie przejść. W ciemnościach jest to szczególnie uciążliwe. Nie dość, że chodniki są pełne piachu i kamieni, to jeszcze nic nie widać.

Ciemno jest także na przyległej ulicy Tuwima, gdzie mieści się przedszkole. Mieszkańcy zastanawiają się, jak długo potrwają te niedogodności. Energetycy nie mogą nic zrobić, bo kable uszkodzili robotnicy i być może trzeba będzie położyć nowe.

– Pozostaje nam chyba tylko się ubezpieczyć - martwi się pani Krystyna. - Jak złamię nogę lub rękę, nikt nie pokryje kosztów leczenia. Wtedy wystąpię o odszkodowanie na drogę sądową. A tego chyba nikt nie chce.

Teraz Miejski Zarząd Dróg i Mostów szuka miejsc, w których kabel poprzecinano. Jeśli nie uda się ich zlokalizować, trzeba będzie położyć nowe przewody. Będzie to kosztowało około 100 tysięcy złotych. Pieniądze wyłoży budżet miasta.

Kilka dni temu gazeta informowała o tym, że robotnicy kładli asfalt na ulicy Nowowiejskiej podczas deszczu. Dyrekcja MZDiM miała zwrócić wykonawcy uwagę, że prace prowadzone w takich waunkach nie wpłyną na trwałość położonego bitumicznego dywanika.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (13) Dodaj komentarz

~cdi 8-09-2006 9:58
Polska to Polska! Nic nie jest w stanie mnie zadziwic!
~rad 8-09-2006 10:26
...znowu... Kiedy będzie mozna tu przeczytać,że ktoś coś zrobił dobrze,taniej i przed terminem?? Obawiam się,że nigdy...niestety
~kp 8-09-2006 10:34
jedno zrobią i to byle jak a pięć zeosują
~fdf 8-09-2006 10:47
ale tam zawsze ciemnoe jest ,zwłaszcza jak sie idzie chodnikami, oświetlcie to bardziej
~Wojtek 8-09-2006 11:01
Co za geniusz odpowiada za te prace? Ten kto je nadzoruje powinien wyłożyć kasę a nie miasto, z jakiej racji ja mam za to płacić?
~M_ek 8-09-2006 12:22
Dobrze że miasto ma budrzet. Proponuje zakup latarek dla mieszkańców "zaciemnionych" ulic, Zapewne kolejne parce remontowe na tych ulicach niedługo sie ponownie się rozpoczną zatem bedzie chyba taniej i praktyczniej, wyposarzyć mieszkanców w latarki niż kolejny raz naprawiać oświetlenie.
~aga 8-09-2006 16:11
na zabobrzu (karlowicza, rozyckiego) tez nie swieca latarnie i jakos nikogo to nie rusza
~ZwiAsTuN 8-09-2006 16:54
Chyba porozsyłam link z tym tekstem do wszystkich co nie w humorze będą się mogli pośmiać że ho ho .ŻENADA !!
~Jeleniogórzanin 8-09-2006 21:04
Ulica Nowowiejska nawet przed awarią była kiepsko oświetlona. Stare oprawy na rtęciowe żarówki zawieszone na przeżartch rdzą słupach.Poza tym to ulica wśród gęstych drzew więc na chodnik docierała znikoma ilość światła.Szkoda, że wraz zmodernizacją ulicy, nikt nie pomyślał o wymianie instalacji oświetleniowej. Gdy pomyślą, to znowu rozryją nowo ułożony chodnik....
~faraon 8-09-2006 21:24
Do cdi: w Egipcie są "egipskie ciemnosci" to są dopiero ciemnosci.
~kto odpowiedzialny na oswietlenie 9-09-2006 16:33
Jelenia Gora cala jest zle oswietlona, wlasciwie tylko kusiakostrada jest w miare oswietlona. Oprawy z drogi krajowej nr 3 powinny isc co najwyzej na wszystkie podrzedne ulice typu Nowowiejska, a na ich miejsce powinny isc duzo lepsze. To samo tyczy sie pozostalych ulic, na ktorych zamontowano lampy energooszczedne, np. Rozyckiego (na tej ulicy dziwi fakt nie wymienienia 5 opraw od mostu na Bobrze do skrzyzowania z Flisakow), Wyszynskiego, Wojska Polskiego, Sudeckiej, Wolnosci (tu nie wymieniono opraw od skrzyzowania z Marcinkwoskiego do Korony). Zdecydowanie powinno sie poprawic oswietlenie. Proponuje wszystkie oprawy niedawno montowane wymienic na podobne jakie Prezydent zamontowal sobie kolo wslanego mieszkania, a te wykorzystac na drugo- i trzeciorzedne ulice. Ponadto starowka tez mogla by byc lepiej oswietlona szczegolnie boczne uliczki.Na Placu Ratuszowym mozna by naprawic i wlaczyc latarnie na zewnetrznych scianach kamieniczek (tak jak na ratuszu).
~Melon 9-09-2006 19:42
Parys co narobiłeś :)
~Jeleniogórzanin 9-09-2006 20:04
Za oświetlenie odpowiada chyba Energia Pro -oddział w Jeleniej Górze.Co do oświetlenia to słuszenie zauważył(kto odpowiedzialny...)W większości w mieście zainstalowano energooszczędne oprawy Philipsa, ale dziwne istnieją luki o których wspomniano wyżej a można by jeszcze dodać ul.Podwale (od dawnego Pewexu do skrzyżowania z ul.Wyszyńskiego; czy też na większości Zabobrza).Poza tym należy pamiętać, że klosze lamp nawet tych najnowszych, z czasem brudzą się a chyba wątpliwe żeby ktoś w ramach przeglądu to czyścił.Mimo że oświetlenie uliczne to coś, na co mało kto zwraca uwagę, to jednak jego stan świadczy o wizerunku miasta a w Jelonce niestety nie mamy się czym chwalić.Proszę chociażby zobaczyć na lampy na ulicy Ogińskiego- słupy są tutaj tak skorodowane, ze tylko czekać aż wiatr je poprzewraca na jezdnie.Chyba 2 lata temu pomalowano jedynie słupy na ul.J.P II poza tym nie zrobiono nic.Widać u nas ważne że jest jedynie żeby żarówka świecia, nie ważne w czym i na czym i jak to wyglada...niestety

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group