Sobota, 13 sierpnia
Imieniny: Diany, Heleny
Czytających: 2799
Zalogowanych: 2
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Region: Edukacja ekologiczna – ważna sprawa

Środa, 26 września 2018, 6:16
Aktualizacja: Czwartek, 27 września 2018, 7:40
Autor: TS
Region: Edukacja ekologiczna – ważna sprawa
Fot. TS
Większość młodych ludzi nie ma świadomości, że swoimi działaniami może przyczynić się zarówno do pogorszenia jak i poprawy stanu przyrody. Dlatego należy podkreślić tak istotną rolę placówek oświatowych. Pamiętajmy, że edukacja ekologiczna jest ujęta w systemie kształcenia, zgodnie z rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dn. 26 lutego 2002 roku w sprawie podstawy programowej wychowania przedszkolnego oraz kształcenia ogólnego w poszczególnych typach szkół.

Podstawą do osiągnięcia zakładanego efektu jest z pewnością postawa nauczycieli, którzy swoją wiedzą i entuzjazmem są w stanie zarazić młode pokolenia umiłowaniem do natury.

Edukacja w szkole może obejmować szereg fascynujących dla dzieci zadań. Okazją do przedyskutowania tematu mogą być takie dni jak ŚWIĘTO ZIEMI. Dzieci w ramach zajęć mają okazję przygotowywać np. prace o wypalaniu traw, dyskutować i opisywać negatywne skutki spalania śmieci czy przedstawiać zjawiska zanieczyszczenia powietrza w ramach prac plastycznych. W szkołach i przedszkolach obchodzony jest DZIEŃ ZIEMI, a we wrześniu SPRZĄTANIE ŚWIATA. Szczególnie istotny teraz problem, jakim jest panujący powszechnie smog, to ważny i potrzebny temat do rozpoczęcia dyskusji z dziećmi w ramach zajęć. To dobre pomysły, aby wzbudzić wśród dzieci kreatywność i poszerzyć wiedzę ekologiczną. Edukacja poprzez praktykę i zabawę jest chyba najlepszą formą nauki. Szczególnie dzieci w młodszym wieku są bardzo chłonne i chętne realizacji poleceń opiekunów. Dzięki temu najmłodsi chcą segregować z rodzicami śmieci, pomagać zwierzętom, dbać i pielęgnować rośliny.

Warto jednak pamiętać o szczególnej roli rodzica w edukacji ekologicznej dzieci i młodzieży. Kształtowanie proekologicznych postaw powinno rozpoczynać się jak najwcześniej. Podatny na wpływy i niezwykle pojemny umysł dziecka to najlepszy „materiał” na inicjowanie dobrych praktyk ekologicznych. Dla wszystkich rodziców i opiekunów to duża możliwość zaszczepienia w przyszłych pokoleniach szacunku do natury. Ograniczając niską emisję, nie spalając śmieci, dbając o prawidłowe funkcjonowanie urządzeń grzewczych, pokazujemy jak istotne dla naszego zdrowia jest czyste powietrze. Poinformujmy dzieci, że wędrówki w okolicach ulic o największym natężeniu ruchu to duże obciążenie dla naszego zdrowia ze względu na zanieczyszczone powietrze. Nauczmy wyjeżdżać poza miasto, w miejsca w których możemy pooddychać świeżym i czystym powietrzem. Warto także zadbać o stan powietrza w naszych mieszkaniach. Dbajmy o instalacje grzewcze i prawidłowe ich użytkowanie, nie palmy papierosów w domu, regularnie czyśćmy klimatyzację samochodową. Uczmy dzieci oddychania przez nos. Zadbajmy o zbilansowaną dietę naszego dziecka, bogatą w warzywa i owoce pełne witamin. Inicjujmy wycieczki rowerowe i piesze.

Warto postawić na aktywne działanie w ramach dbania o środowisko, szczególnie w naszym regionie. Obcując z naturą Karkonoszy, dbając o swoje otoczenia, segregując śmieci czy rezygnując czasowo z transportu, zwiększamy wrażliwość dzieci na otaczającą nas przyrodę. W czasie walki z istotnym problemem, jakim w naszym regionie jest smog, winniśmy priorytetowo traktować edukację w tym zakresie. Nauczenie dzieci jak szkodliwe może być spalanie śmieci, niewłaściwe spalanie w piecu czy jak istotny dla środowiska jest transport drogowy to pierwszy krok w kierunku poprawy stanu środowiska naturalnego okolic Karkonoszy. Promując wśród nich zabawy na powietrzu czy kontakt ze zwierzętami pomagamy im w rozwoju zarówno fizycznym, jak i emocjonalnym. W ramach zabawy możemy nauczyć dzieci jak dbać o naszą okolicę, czystość tutejszego powietrza, karkonoską przyrodę.

Publikacja sfinansowana ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu

Publikacja zrealizowana przez Karkonoską Agencję Rozwoju Regionalnego

Poglądy autorów i treści zawarte w publikacji nie zawsze odzwierciedlają stanowisko WFOŚiGW we Wrocławiu

Ogłoszenia

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group