Niedziela, 25 października
Imieniny: Darii, Kingi
Czytających: 6714
Zalogowanych: 5
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Dziwne losy budowy pasa startowego

Wiadomości: Jelenia Góra
Czwartek, 6 sierpnia 2015, 7:29
Aktualizacja: Piątek, 7 sierpnia 2015, 7:53
Autor: Katarzyna Pruś
Fot. Archiwum Jelonki.com
Mieszkańcy z niecierpliwością czekają na rozpoczęcie prac. Dolnośląski Urząd Marszałkowskiego przekazał Miastu 150 tys. zł. na przygotowanie dokumentacji tej budowy. Choć projekt sporządzono, to jak na razie, o samej budowie tylko dużo się mówi. Prace jak dotąd nie ruszyły.

Budowa pasa startowego w Jeleniej Górze to duża szansa dla naszego regionu. Inwestycja pozwoli m.in. na prężniejszy rozwój turystyki. Jeleniogórskie lotnisko zostało wpisane do programu rozwoju Dolnego Śląska jako ważne zadanie i uzupełnienie lotniska we Wrocławiu. Póki co, nasz port lotniczy nie może przyjmować „obcych” samolotów. Wpływa na to niewystarczająca infrastruktura oraz brak możliwości tankowania. Z obecnej stacji paliw mogą korzystać jedynie samoloty Aeroklubu, które wykorzystuje się do celów statutowych.

W planach, które „już” powstały (dzięki dotacji Urzędu Marszałkowskiego)zawiera się m.in. budowa kontenerowej stacji paliw, z której będą mogły korzystać wszystkie samoloty. Ponadto przewidziana jest budowa utwardzonej drogi kołowania, miejsce postoju oraz 900-metrowy pas startowy. Sam pas był także kwestią sporną. Postanowiono zrezygnować z budowy, kosztującego ok. 12 mln złotych pasa asfaltowego, na rzecz wykonania utwardzenia powierzchniowego z kratki z tworzywa sztucznego za ok. 2 – 2,5 mln zł.
Dokładne plany i wielkie nadzieje są gotowe do startu, ale jakoś nie mogą wystartować. Nasi Czytelnicy pytają: dlaczego? Czy to oznacza, że inwestycja nie jest pewna?

W tej sprawie uspokaja nas prezydent Jeleniej Góry Marcin Zawiła. – Część kosztów będzie pokryta z dodatkowych funduszy europejskich, bo nie jesteśmy w stanie sfinansować tego w stu procentach z budżetu miasta. Na razie czekamy na ogłoszenie naborów do projektów unijnych. Możliwość pozyskania środków finansowych w nowym okresie programowania dopiero się zacznie. Pieniądze unijne, które chcemy pozyskać są ogłaszane w 25 projektach, m.in. przez Urząd Marszałkowski. Dopiero od ogłoszenia projektu my możemy zgłaszać swoje wnioski. Czekamy więc na ten moment. W chwili obecnej jesteśmy na wstępnym okresie nowego programowania, a sam nabór to często okres dłuższy niż czas samej budowy. My dokumentacyjnie jesteśmy gotowi, jednak prace ruszą najwcześniej w 2016 roku – mówi Marcin Zawiła.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (47) Dodaj komentarz

~kk 6-08-2015 7:59
kolejne puste lotnisko
~qwe 6-08-2015 8:17
Huraaaa...miliony turystów będzie lądowało na jeleniogórskim lotnisku i zwiedzało galerie i biedronki......brawo nasz ukochany prezydent...(ile jest do wzięcia w łapę?)
~arrow 6-08-2015 8:22
Jak zwykle obiecanki cacanki.
~ 6-08-2015 8:33
Na co komu to lotnisko ? Jak zwykle u nawiedzonych temat ważny ! Szkoda naszej kasy na takie zadania.
~ed 6-08-2015 8:39
Proszę jeszcze napisać którzy "mieszkańcy z niecierpliwością czekają na rozpoczęcie prac". Proszę wymienić tych parę osób.
~pac-man chaos 6-08-2015 8:40
a jak tam sprawy powołania portu lotniczego w Rybnicy wpisanego w strategię województwa
~AEG 6-08-2015 9:13
Kolejny plac zabaw dla snobów kiedyś lotnisko było faktycznie dla mieszkańców organizowało festyny lotnicze koncerty muzyczne czy nawet jak Daewoo powstawało w Polsce to pokaz tych samochodów z konkursami gdzie też przybyła rzesza mieszkańców nie koniecznie kupić nowe auta ale miło spędzić czas . A teraz pusto na tym lotnisku od czasu do czasu pojawi się jakiś nowo Bogacki który nie potrzebuje samolotu bo i tak już ma nos w chmurach . Panie Prezydencie zanim Pan dofinansuje to dzieło to niech Pan powoła nowy zarząd tego Aeroklubu
~mieszkaniec war. 6-08-2015 9:23
ludziom nic nie potrzebne market nie ,drogi nie ,lotnisko nie -ale jak tego by nie było też sobie ludzie ponarzekają:)
~ed 6-08-2015 9:40
bo wiesz kolego że jest coś takiego jak hierarchizacja potrzeb. jak ktos nie ma co do garnka włożyć to raczej na kanary się nie wybiera. Zadbajmy może więc najpierw żeby do tego miasta można było dojechać normalnie samochodem a potem stawiajmy na samoloty. ty to nazywasz narzekanie a ja rozsądek w decyzjach. i nie narzekaj że ktoś myśli inaczej i nie jest zadowolony ze wszystkiego.
~Pół 6-08-2015 9:51
roku na tym lotnisku sa mgły, szczególnie jesienia pas tam nie ma sensu...
~ja 6-08-2015 10:09
Wbrew potrzebom, wbrew rozsądkowi, warunkom pogodowym i lokalizacyjnym, ku uciesze kogo ? Nawet nie gawiedzi. Oburzające jest to, że na słuszną krytykę poczynań typu alejki żwirowe na zboczu, pozarastane chwastami i niszczejące pobocza nowo wybudowanych dróg, większość odpowiada, że to narzekanie i malkontenstwo. A może to po prostu brak zgody na bylejakość? A to lotnisko ilu mieszkańcom będzie służyć? Czy w sytuacji tylu konkretnych niezaspokojonych potrzeb służących mieszkańcom, można budować lotnisko?
~iras 6-08-2015 10:19
Nie chce mi się wierzyć że niemieckie samoloty często goszczące na naszym lotnisku nie są tankowane przez stację paliw aeroklubu? Może do Wojanowa jadą jak szynobusy KD?
~STACH 6-08-2015 10:35
Czy ktoś może posiada jakieś informacje o oddziaływaniu rozbudowy na środowisko a przede wszystkim wzrost poziomu hałasu generowanego przez większe samoloty i większą ich ilość. Sam mieszkam w okolicach lotniska i myślę że tą sprawą zajmą się sądy i będzie ktoś musiał płacić odszkodowania. Może redakcja "jelonki " zadałaby te pytania ewentualnym inwestorom i Panu Prezydentowi Jeleniej Góry i opublikowałaby artykuł na ten temat.
~wk..ony 6-08-2015 10:47
Jacy Mieszkańcy z niecierpliwością czekają na rozpoczęcie prac?????Nikt o zdrowych zmysłach nie chce lotniska na terenie miasta.Już teraz jest ciężko wytrzymać jak czasem któryś kaskader za dychę wyje tym samolocikem od rana.Co dopiero jak zaczną się inni awiatorzy zaczną tu latać większymi latającymi trumnami.Lotnisko tak ale 10-15km od Jeleniej.
~ 6-08-2015 11:11
Zawila to fantasta szkodnik i nadymany pozorant
~zgred 6-08-2015 11:28
ja tam wole następny market
~kajmannasmyczy 6-08-2015 11:56
Ciekawe co szybciej zrobią - pas startowy czy basen w SP 10... Stawiam na... Tolka Banana.
~czerwone? 6-08-2015 12:28
a może zrobić pas czerwonych latarni.. ? pełno panienek znajdzie swoje miejsce ;)
~danuta glinda 6-08-2015 12:30
rozwijajace sie miasto buduje markety,kina ,termy,parki itd.itd.ale jest to ale ,jak ktos wspomnial wszystko zachwaszczone (w parku przechodzac rabatka w tej czesci od Politechniki ) na Lubanskiej w dalszym ciagu nie usunieto usterek itd.itd ,zrobmy cos porzadnie i praktycznie ,to samo z lotniskiem ,nie jestem pewna czy polozenie bedzie dogodnym .Jest potrzebne wyjezdzajac z Jeleniej Gory do Warszawy i dalej jade PKS do Wroclaw nastepnie samolot albo PKS,PKP -Polski Bus do Warszawy tam zeby nie stalo sie cos nieprzewidywanego musze wziasc hotel i wyruszac w dalsza podroz.Ktos powie samochod nie wszyscy maja takie mozliwosci a jak cos sie stanie po drodze to nie ma czasu na jakikolwiek mozliwosci zalatwiania,jezeli sie podrozuje na tym odcinku Jelenia Gora -Warszawa w pojedynke.
~danuta glinda 6-08-2015 12:33
madre rozwiazanie nawet jednego pasa startowego jest korzystnym dla regionu i miasta .Warto dobrze prza...lizowac miejsce i warunki .
~lotnik 6-08-2015 12:36
A ja chce żeby powstalo lotnisko ✈ fajnie by było gdyby to sie udalo ,
~ 6-08-2015 13:04
A co z pracą ze wzrostem pracy w tym grajdole ? Wszystko pozajmowane przez znajomkow a reszta szary sektor lub obozy pracy
~roko 6-08-2015 13:24
mieszkam od urodzenia 200 m od lotniska i nic mi ono nie przeszkadza,lotnisko powinno być nie róbmy z jelonki pustyni z supermarketami i galeriami dla snobów
~taxi -196 26 6-08-2015 14:10
potrzebne jak zeby w dup..ie :)
~gluś 6-08-2015 14:20
150tys na projekt, który po kilku latach bezowocnych debat się zdezaktualizuje i pieniądze wyrzucone w błoto :(
~No i co? 6-08-2015 15:01
"plany i wielkie nadzieje są gotowe do startu, ale jakoś nie mogą wystartować".Przecież to jasne. Przed wyborami to mamy wszystko :szybka kolej miejska, obwodnica Maciejowej , pas startowy itd. Po wyborach to niestety mamy wielkie g.. Ale czego można wymagać od karierowiczów jak parkingów płatnych nie potrafili uregulować zgodnie z prawem tylko kłamali, że wszystko jest zgodnie z prawem. Jak sprawa się rypła to jakoś dziwnie zamilkli nasi ratuszowi prominęci
~adaśś 6-08-2015 15:27
Lepiej wybudujcie dobrą drogę do Bolkowa a nie bajki opowiadacie o jakimś lotnisku którego nigdy w Jeleniej nie będzie.....
~monkey business 6-08-2015 17:26
Wydane miliony żeby paru nowobogackich awiatorów wraz z rodzinkami mogło się przelecieć do Jeleniej.A zwykły mieszkaniec będzie miał z tego huk silników i wdychanie spalin ze free.
~Rico 6-08-2015 17:47
Naczy sje, inwestorzy z wielkimi pieniędzmi nie podróżują samochodami i czas to już zrozumieć , a nie myśleć kategoriami ''tańca z gwiazdami'' .Gość który chce zainwestować wielkie pieniądze w danym regionie to jednego dnia musi być i w Warszawie i Jeleniej Górze ,Wrocławiu ,Berlinie czy Pradze ....i jak to ma zrobić bez latania ? Panie Boże oświeć ten naród !
~ 6-08-2015 18:27
Jak to u nas. Wciaz bylejakosc i aby bylo. Lotnisko u bram miasta to nonsens i absurdalny pomysl. Pajace ktorzy to wymyslili mieszkaja w przytulnych willach zdaleka od tego obiektu. Dlaczego nie wykorzystac nieuzytkow za Maciejowa? I tutaj i tutaj trzeba uruchomic linie autobusowa, wtedy i cisza w miescie bedzie ochroniona. Niestety, "geniusze musza zablysnac glupota i niby postepem na koszt jak zwykle zwyklychc mieskancow. Zrujnowano ul Clopska i czesc W Pola, pozostaly zapadliska i niedolewki nawierzchni, a nawet surowy podklad ktorego nikt nie wyrownuje. Szlachta tamtendy nie jezdzi, wiec prace sie slimacza w iscie polskim stylu. Niedobrze sie robi od bajzlu wokol takich prac. Niedawny wypadek obok b.Aniluxu. Burdel i niechlujstwo w oznakowaniu i rozgrzebana praca ...cd
~ 6-08-2015 18:32
narazila ludzi i pojazdy na szwank. Bioracy za to sowita pensje magnat -kierownik olal swoje obowiazki i obwiniono za obore na drodze kierowce cysterny za nieuwage. Sorry, w Niemczech to owy jasnie p. kierownik z pierdla by nie wylazl, u Nas zawsze taki luj sie wymiga. Kraj dziadostwa i nadludzi, kolesiostwa i obludy. Polsko obudz sie i znajdz prawdziwych Polakow ktorzy za jakis czas wroca swietnosc tej pieknej ziemi.
~do rico 6-08-2015 19:13
Nie bądź naiwny,inwestorzy będą tu latać co najwyżej na panienki a i te u nas marnej jakości.
~Rico 6-08-2015 19:15
Naczy sje, inwestorzy z wielkimi pieniędzmi nie podróżują samochodami i czas to już zrozumieć , a nie myśleć kategoriami ''tańca z gwiazdami'' .Gość który chce zainwestować wielkie pieniądze w danym regionie to jednego dnia musi być i w Warszawie i Jeleniej Górze ,Wrocławiu ,Berlinie czy Pradze ....i jak to ma zrobić bez latania ? Panie Boże oświeć ten naród !
~buuu 6-08-2015 20:13
A gdzie jest SKM?
~boro broda 6-08-2015 20:33
jak pewni prominenci budują pod Jelenią samoloty to trzeba gdzieś testować :)
~ 6-08-2015 20:37
Sezon ogórkowy dla Redaktorów - więc wyciągnęli z rękawa temat: PAS STARTOWY! A swoją drogą - w mniejszych grajdołach na południe od nas mają porządnie urządzone lotniska... Jeśli tylko ktoś nie zepsuje terenu - przyjdzie czas i na Jelenią Górę!
~ 6-08-2015 21:26
w tym kraju nic się nie opłaca
~777 6-08-2015 21:40
dziwne losy,, tak podobnie dziwne dzieje.pzdr
~niech... 6-08-2015 22:05
niech miasto połączy obwodnicę Maciejowej z drogą dojazdową z Bolkowa robioną przez GDDKiA a kaskę przeznaczy m.in. na lotnisko i drogi miejskie
~ 6-08-2015 22:28
@boro broda - gdzie pod Jelenią Górą buduje się samoloty? Może powstały jakieś nowe miejsca pracy? Jeśli tak, to dobra wiadomość. Zdradź pozostałym, gdzie to jest i o jakie samoloty chodzi.
~cichy wielbiciel 6-08-2015 22:30
Joanna Marczewska już kształci kadre w ZSEiT na nowym super kierunku do obsługi portali naszego lotniska. Brawo Pani dyrektor... :)
~kiełbas wyborczy 6-08-2015 23:34
Czyli bez zmian, jak się nie ma pomysłu na rozwój miasta to się mówi, że może się rozwijać z turystyki. Znaczy się ze sprzedaży gofrów, piwa i oscypków. O tym ile lotnisk w Polsce jest w stanie na siebie zarobić litościwie nikt nie powie na głos, lepiej żyć mrzonkami.
~Jeleniogórzanin247 7-08-2015 9:02
150 tys. zł za "przygotowanie dokumentacji"? Co kryje się pod hasłem "przygotowanie dokumentacji"?
~OLA 7-08-2015 11:52
z kazdej strony domy,od ul Chlopskiej od ul W.Pola i od ul Koziej a po srodku lotnisko pasazerskie ŚWIETNY POMYSŁ tylko pogratulowac wyobrażni Ktoś wcześniej dobrze zauważył a co z przekroczonym poziomem hałasu,czy okoliczni mieszkańcy pozostaną obojętni na taką ''przyjemność"?
~projekt jelenia 7-08-2015 21:44
Ale mądziolicie wolelibyście zapłacić tą stówę i w ciągu 15 minut być we wrocławku.. niż bujać się busikiem do Oli jakoś innym mieszkańcom miast nie przeszkadza lotnisko proszę zdjęcia.. http://lotniska.dlapilota.pl/sites/lotniska.dlapilota.pl/files/galeria/img_8989a_eppo_w_odlocie_znad_s.jpg https://www.google.pl/search?q=warszawa+ok%C4%99cie&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0CAgQ_AUoAmoVChMIsZT4rt2XxwIVhJAsCh10Owpx&biw=1280&bih=652#imgrc=WW4yeDfYLiFz7M%3A http://g3.forsal.pl/p/_wspolne/pliki/1536000/1536632-gdansk.jpg Lepsze to niż kolejne muzeum do którego nikt nie chodzi oprócz turystów z Niemiec
~OLA 8-08-2015 13:07
do projekt jelenia - zapraszam na Kozią , kiedy lądują samoloty , szczególnie ten srebrny największy na naszym lotnisku , zapewniam -sama przyjemność , a jeszcze większa jest wtedy , kiedy samolot ciągnący za sobą linę obija i niszczy kominy w naszych domach.Od dawna wiadomo , że punkt widzenia zależy od punktu siedzenia ,przypuszczam , że mieszkasz daleko od lotniska
~projekt jelenia 8-08-2015 14:07
nie mieszkam daleko od lotniska bo na wicka pola, jakby samolot ciągnący za sobą line obijał kominy to już dawno by im licencje zawiesili ty bardziej że nie daleko jest estakada więc muszą zachować szczególną ostrożność przy lądowaniu, mnie lotnisko w jeleniej nie przeszkadza bez spinki pozdrawiam

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group