Wtorek, 16 sierpnia
Imieniny: Stefana, Emila
Czytających: 2469
Zalogowanych: 2
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Dzisiaj finisaż wystawy

Niedziela, 3 lutego 2019, 7:51
Aktualizacja: Poniedziałek, 4 lutego 2019, 6:11
Autor: Przemek Kaczałko
Jelenia Góra: Dzisiaj finisaż wystawy
Fot. Przemek Kaczałko
W weekend (2–3.02) w Muzeum Karkonoskim w Jeleniej Górze goszczą przedstawiciele Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, z rektorem Antonim Dębińskim na czele. Wszystko za sprawą kończącej się wystawy, której finisaż odbędzie się dzisiaj (3.02) o godz. 11:00.

Wystawa pt. "W hołdzie Niepodległej" cieszyła się dużym zainteresowaniem i jest okazją do świętowania zarówno 100. rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę, jak i 100-lecia KUL-u. Sobotnie "Spotkanie z KUL" rozpoczął ks. prof. dr hab. Antoni Dębiński, rektor uczelni z Lublina, której absolwentami są m.in. Gabriela Zawiła (dyrektorka Muzeum Karkonoskiego) i Marcin Zawiła (były prezydent Jeleniej Góry).

KUL to bardzo wyjątkowa uczelnia, która powstała z potrzeb społeczeństwa Wolnej Polski, a przez okres komunizmu była utrzymywana tylko ze składek społecznych. Z mężem studiowaliśmy na KUL-u od 1980 do 1985 roku, a więc także w okresie stanu wojennego. Naszymi profesorami byli Tomasz Strzembosz, Władysław Bartoszewski, Jerzy Kłoczowski - naprawdę wielkie formaty ludzi, autorytety - wspominała Gabriela Zawiła, dyrektor Muzeum Karkonoskiego.

Następnie odbył się wykład "Kolorowa banda i własny dekiel. Słowo o korporacjach akademickich KUL", który poprowadził dr hab. Maciej Jońca, prof. KUL. Tego dnia można było też zapoznać się ze „Sztuką na KUL” – przybliżył ją dr Krzysztof Przylicki, dyrektor Muzeum KUL, a na zakończenie prezentację „KUL u progu nowego stulecia” przedstawiła Ewa Kula z Działu Komunikacji uczelni im. Jana Pawła II.

Na niedzielę (3.02) o godz. 11:00 zaplanowano finisaż wystawy "W hołdzie Niepodległej" - będzie wystąpienie rektora KUL-u oraz oprowadzanie z komentarzem kuratora wystawy. Wstęp wolny!

To nie pierwszy i nie ostatni przykład współpracy jeleniogórskiej placówki kultury z lubelską uczelnią.

W Lublinie na KUL-u będzie prezentowany nasz ulubiony malarz - Wlastimil Hofman, więc ta wymiana jest w obu kierunkach - zapowiada dyrektorka Muzeum Karkonoskiego.

Twoja reakcja na artykuł?

1
100%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (8) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group