Wtorek, 24 maja
Imieniny: Joanny, Zuzanny
Czytających: 5486
Zalogowanych: 4
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Dzikie zwierzęta pod kołami i na poboczach

Środa, 13 sierpnia 2008, 8:09
Aktualizacja: 8:10
Autor: JEN
JELENIA GÓRA: Dzikie zwierzęta pod kołami i na poboczach
Fot. Archiwum
Jeleniogórzanin prowadzący samochód marki Volkswagen Turan potrącił w miniony poniedziałek w Świeradowie sarnę, która wtargnęła na jezdnię. Leży do tej pory – kilkanaście godzin po wypadku, bo trwają spory kompetencyjne, kto ma zwierzę usunąć.

Kierowca nazajutrz (12 sierpnia) poszedł najpierw do sekretariatu urzędu miasta. Stamtąd skierowano go do referatu gospodarki komunalnej i mieszkaniowej, gdzie dowiedział się, że gmina nie odpowiada za nic na tej jezdni, bo jest to droga krajowa i należy do Dolnośląskiego Zarządu Dróg.

Tam z kolei powiedziano mu, że w ostatnim okresie na terenie województwa zdarzyło się już 250 takich przypadków – Niech pan to opisze dokładnie, gdzie to się stało, bo robimy specjalną mapkę zagrożeń wypadkami spowodowanymi przez zwierzynę leśną – powiedział Tomasz Skibin z DZD.

Jednak martwa sarna z obgryzionym przez lisy pyskiem i wnętrznościami na wierzchu leżała nadal na poboczu drogi. Również w Nadleśnictwie Świeradów Zdrój nikt nie poczuł się do obowiązku uprzątnięcia truchła.

– Zwierzę należy do nas, ale droga jest krajowa, niech się tym zajmie DZD – powiedział Zygmunt Czajka z nadleśnictwa. A co by było, gdyby sarna została tak uderzona, że znalazła by się w lesie? A to wówczas tym musiałoby się zająć koło łowieckie, też nie my – dodał Z. Czajka.

Policjanci przybyli na miejsce przyznali rację poszkodowanemu, że w takich miejscach gmina powinna zabezpieczyć siatkami pobocza drogi i ustawić tablice ostrzegające przed wypadkami ze zwierzyną leśną.

Niestety w Świeradowie nie ma takich zabezpieczeń. Dopiero 3 km od miejsca wypadku jest tablica ostrzegawcza, ale znajduje się tuż za granicą Świeradowa, już na terenie gminy Szklarska Poręba.

To nie jedyny w regionie przypadek kolizji po uderzeniu w dzikie zwierzę przebiegające przez drogę. Pisaliśmy o podobnym zdarzeniu w Radomierzu. Tam skończyło się to uderzeniem pojazdu w drzewo. 13-letnia pasażerka auta została ranna. Incydent z sarną miał także miejsce w miniony poniedziałek w Rybnicy.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (5) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group