Sobota, 25 marca
Imieniny: Marii, Marioli
Czytających: 4202
Zalogowanych: 4
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Dzień białej laski na lotnisku Aeroklubu

Poniedziałek, 19 października 2020, 6:01
Autor: SIW/KSON
Jelenia Góra: Dzień białej laski na lotnisku Aeroklubu
Fot. Użyczone/Archiwum KSON
Stowarzyszenie Inwalidów Wzroku w Jeleniej Górze, które w tym roku obchodzi 10- lecie swojej działalności, zorganizowało piknik „Przestworza bez barier” w ramach „Dnia białej laski”, który przypada na 15 października.

Pierwszym etapem pikniku miały być loty samolotem i szybowcem dla 40 naszych członków. Niestety z uwagi na warunki pogodowe odbył się tylko jeden lot, ale dyrektor Aeroklubu Jeleniogórskiego Jacek Musiał zaprosił uczestników pikniku na loty w bardziej sprzyjających warunkach.

Spotkanie na lotnisku - mówi Alicja Osińska-Dębska z CIW-u - wykorzystaliśmy na zapoznanie się z typami samolotów, historią i perspektywami jeleniogórskiego lotniska oraz możliwościami uprawniania sportu lotniczego przez osoby niepełnosprawne.

Drugie spotkanie z lotnictwem odbyło się na górze Szybowcowej w Jeżowie Sudeckim, skąd widać całe Karkonosze i piękną Kotlinę Jeleniogórską, a jest to również serce szybownictwa, o czym w czasie godzinnego spotkania opowiadał szybownik i były pilot pasażerskich samolotów Stanisław Błasiak, który mówił też o książce m.in. swojego autorstwa, o historii lotnictwa jeleniogórskiego, o rekordach naszych szybowników, wreszcie o zakładach szybowcowych w Jeżowie Sudeckim.

Zwiedziliśmy jeszcze - mówi Mirosława Jośko, prezes CIW-u - „grunau baby”, czyli obecne zakłady szybowcowe, które od roku 1928 r. zajmują się produkcja i naprawą szybowców. To tutaj budowano pierwsze drewniane szybowce „grunau baby”, których parę egzemplarzy jeszcze lata. Pasjonaci tych modeli spotykali się w Jeżowie Sudeckim jeszcze regularnie do ubiegłego roku, przywożąc na lawetach w pełni sprawne, kilkudziesięcioletnie aparaty.
Dzisiaj - opowiadał Henryk Mynarski, właściciel zakładu - zajmujemy się naprawą i serwisowaniem szybowców, oczywiście już nie z drewna, ale z włókien poliwęglowych. Perspektywą jest produkcja szybowców z napędem elektrycznym i wodorowym. Projektanci z Jeżowa pracują nad nowym modelem szybowca dwuosobowego, który może być dostosowany do pilotowania przez osoby niepełnosprawne. Tacy piloci, już nie tylko na zachodzie Europy aktywnie uczestniczą w lotnictwie amatorskim. W zakładach szybowcowych w Jeżowie Sudeckim pasjonaci – specjaliści pracują również nad renowacją starych modeli szybowców.

Piknik „Przestworza bez barier” był kolejną udaną propozycją Stowarzyszenia Inwalidów Wzroku na aktywność i to nie tylko z uwagi na święto niewidomych i słabowidzących.

W poprzednich latach - mówi Krystyna Binias - z tej okazji spacerowaliśmy w górach, pływaliśmy pontonami po Bobrze, a już za rok wielu naszym członkom marzy się lot balonem. Cieszymy się także, że udało nam się zorganizować piknik w ostatniej chwili przed wirusowymi ograniczeniami.

Piknik był częściowo dofinansowany przez Urząd Miasta Jeleniej Góry ze środków PFRON.

Twoja reakcja na artykuł?

13
59%
Cieszy
1
5%
Hahaha
1
5%
Nudzi
0
0%
Smuci
1
5%
Złości
6
27%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (22)

Dodaj komentarz
komentarz usunięty

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Ilu powinno być posłów w Sejmie?

Oddanych
głosów
846
maksymalnie 150
82%
od 151 do 459
7%
460 jak obecnie
7%
od 461 do 599
1%
600 i więcej
4%
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group