Czwartek, 7 grudnia
Imieniny: Ambrożego, Marcina
Czytających: 9631
Zalogowanych: 21
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Dzieci udowodniły, że wiedzą jak zachować bezpieczeństwo w gospodarstwie rolnym

Wtorek, 23 października 2012, 14:02
Aktualizacja: Środa, 24 października 2012, 7:54
Autor: mea
Jelenia Góra: Dzieci udowodniły, że wiedzą jak zachować bezpieczeństwo w gospodarstwie rolnym
Fot. mea
Finał Powiatowego Konkursu „Bezpieczna Praca w Gospodarstwie Rolnym – Krusnal Bezpieczniak” odbył się dzisiaj (23.10.) w Dolnośląskim Ośrodku Doskonalenia Nauczycieli w Jeleniej Górze. – Sprawdziliśmy wiedzę dzieci m.in. na temat zasad zachowania ostrożności wobec do maszyn rolniczych, zwierząt, środków chemicznych do ochrony roślin, sposobów ustrzegania się przed chorobami odzwierzęcymi, a także poruszania się po gospodarstwie rolnym – powiedziała Ewa Kamuda, kierownik jeleniogórskiej placówki terenowej Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego.

W finale konkursu wzięło udział po trzech uczniów od 4 do 6 klasy z ośmiu powiatowych szkół podstawowych: z Czernicy, Janowic Wielkich, Jeżowa Sudeckiego, Kopańca, Łomnicy, Miłkowa, Podgórzyna i Kostrzycy. „Młodzi rolnicy” musieli odpowiedzieć na 28 pytań. Dziesięć najlepszych osób przeszło do finału wojewódzkiego, który odbędzie się 9 listopada.

Najwiecej punktów zdobyła Julia Żurawska z SP w Kostrzycy, a pozostali finaliści to: Martyna Jońca z SP w Janowicach Wielkich, Karolina Jaśko z SP w Kopańcu, Łukasz Orawiec z SP w Miłkowie, Filip Taber z SP w Janowicach Wielkich, Bartek Morański z SP w Kopańcu, Aleksander Dudek z SP w Jeżowie Sudeckim, Barbara Kasjaniuk z SP w Podgórzynie, Hubert Majewski z SP w Czernicy, Jakub Stasiuk z SP w Miłkowie.

- Moi rodzice hodują bydło mięsne i krowy mleczne. Staram się im w tym pomagać np. karmię zwierzęta. Wiem, że nie mogę jeździć ciągnikiem, gdyż jest to niebezpieczne. Wcześniej rodzice uczyli mnie zasad bezpieczeństwa, ale lekcje również przydały się – mówił Mateusz Wydra z SP w Czernicy.

- Mamy gospodarstwo krów mięsnych. Czasami pomagam czyścić traktory. Rodzice nauczyli mnie wcześniej zasad bezpieczeństwa, choć i podczas szkoleń z PIP dowiedziałam się ciekawych rzeczy - powiedziała Nikola Gęsiarz z SP w Kostrzycy.

Wcześniej inspektorzy KRUS jeździli do powiatowych placówek oświaty i przeprowadzali z zakresu bezpieczeństwa w gospodarstwie rolnym. - Co roku prowadzimy działania prewencyjne na rzecz poprawy higieny pracy w gospodarstwach rolnych. Dzieci do lat 15 nie powinny wykonywać takich prac, jak m.in.: pryskanie roślin preparatami ochronnymi, rąbanie drewna, obsługa pił i pilarek, prowadzenie maszyn rolniczych. Oczywiście dzieci mogą pomagać rodzicom, jednak zanim to zrobią powinny wiedzieć, jak zachować bezpieczeństwo – tłumaczył Jarosław Branicki, starszy radca PIP w Jeleniej Górze.

Organizatorami konkursu byli: Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w Jeleniej Górze, Państwowa Inspekcja Pracy w Jeleniej Górze, Starostwo Powiatowe w Jeleniej Górze, jeleniogórska straż pożarna oraz policja. – Strażacy pokazali, w jaki sposób udzielać pierwszej pomocy przedmedycznej, policjanci powiedzieli, jak zachowywać się bezpiecznie na drodze – dodał Jarosław Branicki. Fundatorami nagród było m.in. Tesco Jelenia Góra, a bony w wysokości 10 zł dla każdego uczestnika i poczęstunek ufundowała restauracja KFC.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (13)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Ile lat ma Twój samochód?

Oddanych
głosów
959
Jest nowy
6%
1-5 lat
14%
5-10 lat
18%
10-20 lat
42%
pow. 20 lat
19%
 
Głos ulicy
Tatuaże – podobają się czy nie?
 
Miej świadomość
Czy warto obejrzeć film o Napoleonie?
 
Rozmowy Jelonki
5 lat minęło
 
Aktualności
Ruszają po 27 latach
 
Aktualności
Zaklęcie rozświetliło choinkę
 
Aktualności
Huczne otwarcie lodowiska
 
Aktualności
Choinka koło Ratusza już świeci
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group