• Piątek, 13 grudnia 2019
  • Godz. 4:18
  • Imieniny: Łucji, Otylii
  • Czytających: 2271
  • Zalogowanych: 4
  • Niezalogowany | Zaloguj | Rejestracja

Działania policji na przejazdach kolejowych

Wiadomości: Region
Wtorek, 6 marca 2018, 14:23
Autor: 112
Policjanci ruchu drogowego Komendy Miejskiej Policji w Jeleniej Górze wczoraj (5.03) prowadzili działania ukierunkowane na podniesienie bezpieczeństwa na przejazdach kolejowych, w szczególności na niestrzeżonych. Funkcjonariusze ujawnili 8 przypadków naruszeń bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

Choć wypadki na przejazdach kolejowych w ogólnej statystyce wypadków drogowych nie stanowią dominującej pozycji, to jednak z uwagi na okoliczności w jakich do nich dochodzi, a przede wszystkim z uwagi na to, że charakteryzują się tragicznymi skutkami, bezpieczeństwo na przejazdach kolejowych pozostaje pod nadzorem Policji oraz innych właściwych służb.

Działania te mają na celu podniesienie świadomości uczestników ruchu drogowego na temat zagrożeń związanych z nieprawidłowymi zachowaniami kierujących i pieszych podczas przekraczania przejazdów kolejowych oraz przypomnienie przepisów dotyczących zasad poruszania się w takich miejscach.

Kierujący pojazdem jest obowiązany:
• zbliżając się do przejazdu kolejowego oraz przejeżdżając przez przejazd zachować szczególną ostrożność;
• przed wjechaniem na tory upewnić się, czy nie zbliża się pojazd szynowy oraz przedsięwziąć odpowiednie środki ostrożności, zwłaszcza jeżeli wskutek mgły lub z innych powodów przejrzystość powietrza jest zmniejszona;
• prowadzić pojazd z taką prędkością, aby mógł go zatrzymać w bezpiecznym miejscu, gdy nadjeżdża pojazd szynowy lub gdy urządzenie zabezpieczające albo dawany sygnał zabrania wjazdu na przejazd;
• w razie unieruchomienia pojazdu na przejeździe kolejowym niezwłocznie usunąć go z przejazdu, a jeżeli nie jest to możliwe, ostrzec kierującego pojazdem szynowym o niebezpieczeństwie.
Kierującemu pojazdem zabrania się:
• objeżdżania opuszczonych zapór lub półzapór oraz wjeżdżania na przejazd, jeżeli opuszczanie ich zostało rozpoczęte lub podnoszenie nie zostało zakończone;
• wjeżdżania na przejazd, jeżeli po drugiej stronie przejazdu nie ma miejsca do kontynuowania jazdy;
• wyprzedzania pojazdu na przejeździe kolejowym i bezpośrednio przed nim;
• omijania pojazdu oczekującego na otwarcie ruchu przez przejazd, jeżeli wymagałoby to wjechania na część jezdni przeznaczoną dla przeciwnego kierunku ruchu.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (9) Dodaj komentarz

rymcycymcy 6-03-2018 14:36
...pewnie działanie standardowe ! ...suszara i w krzaki ! :)
~jg 6-03-2018 15:59
Czestrze kontrole POLICJII i SOK....pod wiaduktem w strone tesco na Jana Pawła II
~moim zdaniem... 6-03-2018 17:58
do: ~jg (15:59)
Tam jest bezpieczne przejscie przez tory. Pociąg widac z daleka. Policja niech sie zajmie czymś pożytecznym a SOK niech łapie złodziei w pociągach.
~jg 6-03-2018 19:06
do: ~moim zdaniem... (17:58)
Bezpieczne przejście to jest gora a nie przez tory.
~ 6-03-2018 19:56
do: ~moim zdaniem... (17:58)
Tam są tory - tam nie ma przejścia.
~Ziutek Wentylek 7-03-2018 13:09
do: ~ (19:56)
A kto zabroni chodzić ludziom dołem? Geezz...Ich decyzja ich ryzyko, w przypadku utracenia kończyny czy śmierci, żadnych odszkodowań nie wypłacać i po krzyku. Jest przejście bezpieczne górą owszem, można spokojnie wiaduktem przejść, ale można i dołem. Po co kogo karać za to, że chce życie stracić ?!?
Maciek Lercher 6-03-2018 21:27
Brawo dla naszej policji. W końcu zaczęli uczyć zamiast karać.
~z innejbajki 7-03-2018 11:50
Na pierwszym miejscu powinno być : kierowca musi bezwzględnie zwracać uwagę na czerwone światło i nie brać po uwagę, że zapory mogą być jeszcze nie zamknięte bądź podnosić się !!! Następnie - jeśli znajdzie się na torowisku pomiędzy zaporami to ma jak najszybciej wyjechać wyłamując zapory - dlatego współcześnie mają one bardzo lekką konstrukcję. Jeśli samochód/pojazd uległ awarii i nie można go usunąć/zepchnąć z torowiska to w przepisach, również kolejowych taką sytuację opisuje sformułowanie "ostrzec kierującego pojazdem szynowym o niebezpieczeństwie". Niestety jest ono zupełnie martwe bo nie precyzuje JAK KIEROWCA MA OSTRZEC MASZYNISTĘ. Jeśli chciałby "machać do maszynisty" to przy dzisiejszych szybkościach pociągów musiałby iść w dobrym kierunku skąd nadjedzie pociąg co najmniej 1 - 1.5 km żeby można było skutecznie zatrzymać pociąg o masie tysiąca czy kilku tysięcy ton. A na dodatek MASZYNISTA WIDZĄC W POLU MACHAJĄCEGO CZŁOWIEKA nie ma pojęcia czemu ten sobie macha (a zdarzają się tacy łąkowi machacze - miłośnicy pociągów). BRAKUJE PROCEDURY "OSTRZEGANIA KIERUJĄCEGO POCIĄGIEM" - najskuteczniej jeszcze (jeśli jest odpowiednio dużo czasu) zadziałałby telefon do dyspozytora, który ma łączność radiową z maszynistą - ALE DLA ZWYKŁYCH KIEROWCÓW NIE MA TAKIEGO MODELU DZIAŁANIA I PODANYCH NUMERÓW ALARMOWYCH. Jeśli zepsuł się pojazd/samochód na przejeździe z otwartymi zaporami, a pociąg nie nadjedzie natychmiast, to można dzwonić na 112 i uruchomić procedurę powiadamiania kolei. Machanie do maszynisty w pobliżu zablokowanego przejazdu - to żałosne.
~Cieplik 8-03-2018 16:05
Jest procedura w przepisach kolejowych,stop dla maszynisty to stojąc do pociągu wykonujemy ręką koła,to jest sygnał stój.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2019 Highlander's Group