Środa, 17 sierpnia
Imieniny: Julianny, Jacka
Czytających: 7726
Zalogowanych: 10
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: „Dwója” dla prezydenta. Przedwyborczo czy zasłużenie?

Wtorek, 1 lipca 2014, 7:40
Aktualizacja: Piątek, 25 lipca 2014, 10:52
Autor: Red
Jelenia Góra: „Dwója” dla prezydenta. Przedwyborczo czy zasłużenie?
Fot. MT
W części absolutoryjnej sesja Rady Miejskiej Jeleniej Góry, która odbyła się 30. czerwca, obfitowała w emocje. Wielu radnych bez pardonu krytykowało prezydenta Marcina Zawiłę nie tylko za pracę w ubiegłym roku, ale w całej, dobiegającej końca, kadencji. Opieszałość, niekompetencja, bujanie w chmurach – to tylko niektóre z zarzutów. W efekcie prezydent został bez absolutorium za rok miniony. Niby prawnie niczym to dla niego nie skutkuje, ale…

Ostatnio radni przy każdej okazji nie zostawiali na pracy Marcina Zawiły „suchej nitki”. Wytykali mu m.in. błędy w prowadzeniu sztandarowych dla Jeleniej Góry inwestycji (rewitalizacja Parku Zdrojowego, Termy Cieplickie czy stadion przy Złotniczej), które kosztowały o wiele więcej, niż zaplanowano, wlokły się w nieskończoność albo na koniec usterka goniła usterkę. Obwiniano prezydenta o wyludnianie się miasta, bo brakuje perspektyw dla młodych, a także o niefrasobliwe wydawanie pieniędzy podatników i zewnętrznych.

Wszystko to można było usłyszeć raz jeszcze podczas dyskusji nad projektem uchwały o planie finansowym 2013 i wykonaniu budżetu za rok ubiegły oraz nad absolutorium dla prezydenta.

- Słuchając sprawozdania służb prezydenta z wykonania budżetu w 2013 roku miałem wrażenie jakbym słuchał relacji z pierwszej linii frontu ze sporą dawką elementów socjotechniki, ale o tym, czy na przykład potrafiliśmy sensownie wykorzystać pieniądze zewnętrze było już mniej. To dobrze, że Regionalna Izba Obrachunkowa pozytywnie oceniła wykonanie budżetu, tylko że jest to ocena formalno-prawna. Ale jeśli chodzi o wartość merytoryczną… Prezydent chwali się, że Termy Cieplickie odwiedziło już 50 tys. gości, ale nie mówi o jakości inwestycji w Parku Zdrojowym czy na stadionie przy Złotniczej. W tym kontekście trudno mówić o absolutorium – mówił radny SLD Józef Sarzyński.

- Prezydent chwali się większymi od spodziewanych dochodami z PIT-ów czy CIT-ów, prezentuje się jako człowiek ze swoich dokonań zadowolony – twierdził radny PiS-u Oliwer Kubicki. – Tylko, że to zadowolenie bez pokrycia, bo m.in. na Zabobrzu jest coraz więcej pustych mieszkań opuszczonych przez tych, którzy z Jeleniej Góry wyjechali, a drogę do strefy przemysłowej buduje się od czterech lat…

- Apeluję do kolegów radnych, którzy jeszcze całkiem nie stracili rozumu, żeby nie udzielali prezydentowi absolutorium – wtórował kolega partyjny Rafał Szymański.

Wiesław Tomera (PO) ripostował, że potępianie wszystkiego w czambuł jest co najmniej nieeleganckie. I zarzucił wcześniejszym dyskutantom malkontenctwo. Powoływał się na badania jakości życia w dolnośląskich powiatach, wykonane przez wrocławskich studentów. - W tych rankingach Jelenia Góra jest bardzo wysoko – podkreślał.
- Ale my nie mówimy o jakości życia i odczuciach tylko o realizacji ubiegłorocznego budżetu – przypominał Józef Sarzyński zapewniając, że nie ma w tym czarnowidztwa. – W naszym mieście nie brakuje pieniędzy, ale są one źle wydatkowane i marnotrawione. Przygotuję na ten temat prezentację, bo przykładów jest wiele – dodał Józef Gajewski (SLD).

- Życzę panu sukcesów w życiu osobistym, ale też życzę, żeby przegrał pan następne wybory, bo kolejnej tak słabej prezydentury Jelenia Góra nie wytrzyma – zwrócił się na koniec dyskusji do Marcina Zawiły szef Klubu Radnych PiS-u Krzysztof Mróz.

Następnie głos zabrał prezydent. To było również emocjonalne wystąpienie. – Odniosę się do zarzutu bujania w obłokach. Tak, to mój problem, bo wierzę, że Jelenia Góra ma potężny potencjał, aby mocno iść do przodu i bardzo chcę, żeby to moje marzenie się spełniło. Bujam w chmurach, ale sprawozdanie, z którego wynika jak już wiele udało się zrobić zaprezentowała pani skarbnik – podkreślał Marcin Zawiła. – Naszym, waszym obowiązkiem – mówił do radnych – jest pomóc jeleniogórzanom uwierzyć w siebie, a nie mówić, że wszystko jest źle, byle jak. – Ja staję z otwartą przyłbicą Tak, będę kandydował na prezydenta miasta w najbliższych wyborach – stwierdził. I dodał: Chciałem jeszcze podkreślić, że Klub Radnych Platformy Obywatelskiej po raz pierwszy od czterech lat nie zastosował dziś w głosowaniu dyscypliny partyjnej. Jasne, to wolny kraj, ale idą wybory…

Ostatecznie uchwała budżetowa została przyjęta 15. głosami za, przy czterech wstrzymujących się i czterech przeciwnych. Do uzyskania jednak absolutorium prezydentowi Zawile zabrakło trzech głosów.

Przypomnijmy. Przeciwko absolutorium byli radni Prawa i Sprawiedliwości: Krzysztof Mróz, Ireneusz Łojek, Rafał Szymański i Oliwer Kubicki. Do nich dołączyło dwoje radnych Klubu Razem dla Jeleniej Góry: Bożena Wachowicz-Makieła i Miłosz Sajnog. Od głosu wstrzymali się radni Sojuszu Lewicy Demokratycznej oraz trzej partyjni koledzy Marcina Zawiły: Piotr Miedziński, Krzysztof Kroczak i Leszek Wrotniewski.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (66) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group