Czwartek, 9 lutego
Imieniny: Apolonii, Cyryla
Czytających: 5118
Zalogowanych: 4
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Dwa miliony złotych dla komunikacji

Poniedziałek, 3 maja 2010, 8:00
Aktualizacja: Wtorek, 4 maja 2010, 8:15
Autor: Angela
JELENIA GÓRA: Dwa miliony złotych dla komunikacji
Fot. TEJO
Nowoczesne tablice informujące o godzinie przyjazdu autobusu, nowiutkie pojazdy średniej wielkości i budynek z myjnią – na to Miejski Zakład Komunikacyjny zamierza wydać ponad dwa miliony złotych, które przedsiębiorstwo najpewniej otrzyma z funduszy unijnych.

Miejski Zakład Komunikacyjny w Jeleniej Górze kończy kompletowanie dokumentów, jakie do końca maja ma złożyć, by otrzymać dofinansowanie z RPO w działaniu „Transport miejski i podmiejski”.

Wynik punktacji z preselekcji, gdzie MZK uzyskał 13 na 15 punktów, pokazuje, że spółka ma na to dofinansowanie ogromną szansę. Teraz ma czas na złożenie pełnego wniosku do końca maja. Wyniki naboru pojawią sie natomiast w miesiącu czerwcu, a sama realizacja zadania w przypadku jego dofinansowania będzie przeprowadzona w 2011 roku. Wartość całego zadania to niemal siedem milionów złotych, z czego dofinansowanie to kwota 2 mln 300 tys. zł czyli 40 procent. Pozostała część będzie pochodziła ze środków własnych spółki.

– Za te pieniądze zamierzamy kupić pięć zupełnie nowych autobusów średniej wielkości. Ponadto chcemy wybudować nowy budynek z myjnią dla autobusów, bo dzisiejsze rozwiązanie jest bardzo stare. Ustawimy też tablice informacyjne dla pasażerów. Będą one informowały pasażerów o realnej godzinie przyjazdu autobusów, o ich opóźnieniu czy innych odchyłkach od rozkładu jazdy– mówi Marek Woźniak, prezes spółki MZK.

– Będą to nowoczesne tablice, które funkcjonują już w kilku miastach w Polsce, np. w Zielonej Górze czy we Wrocławiu. Patrząc od wewnątrz zakładu umożliwi to sterowanie komunikacją w czasie rzeczywistym. Osoba, która będzie sterować tą komunikacją będzie widziała gdzie dany autobus się znajduje i z jakim opóźnieniem czy przyspieszeniem porusza się po mieście.

Pasażer natomiast będzie miał wycinek tego zapisu poprzez wyświetlenie na ekranie na przystanku informacji za ile minut autobus danej linii przyjedzie. Początkowo takie tablice zostaną ustawione na sześciu przystankach, ale następnie bez problemu będzie można rozstawić tablice na kolejnych przystankach, co będzie dużo tańsze w realizacji, ponieważ cały system już będzie działał – dodaje M. Woźniak.

Jeśli MZK uda się pozyskać unijne pieniądze, jeszcze w tym roku zostaną przeprowadzone procedury przetargowe. Nowe inwestycje pojawią się natomiast w 2011 roku.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (27)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Jak, w efekcie licznych inwestycji, jeździ się teraz po drogach Kotliny Jeleniogórskiej?

Oddanych
głosów
504
Coraz lepiej
23%
To ciągle kropla w morzu potrzeb
37%
Nie najlepiej
12%
Wciąż fatalnie
27%
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group