Wtorek, 3 października
Imieniny: Teresy, Jana
Czytających: 7948
Zalogowanych: 8
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Drugi dzień ze sztuką ulicy

Sobota, 3 sierpnia 2013, 7:33
Aktualizacja: Sobota, 10 sierpnia 2013, 13:11
Autor: Elster
Jelenia Góra: Drugi dzień ze sztuką ulicy
Fot. Mea
Wczoraj (2 sierpnia) na Placu Ratuszowym odbywał się drugi dzień projektu „31 lat Teatrów Ulicznych w Polsce”. Festiwalowa publiczność miała okazję oglądać spektakle artystów z Hiszpanii i Kraju Basków.

Upał (powyżej 30°C) dał mocno we znaki. Szczególnie aktorom. Młoda grupa Factoria Circular, pod wodzą Césara Alvareza, Kolumbijczyka mieszkającego obecnie w Barcelonie, zaprezentowała spektakl „Rodafonio”. Na gigantycznym kole, o średnicy czterech metrów, na oczach jeleniogórskiej widowni odbywał się koncert trzech muzyków: gitarzysty, perkusisty, który miał przed sobą cały zestaw perkusyjny, oraz saksofonisty. Kiedy toczyło się koło, cała trójka tworzyła muzykę. Muzykę, która podróżuje. Wybrzmiewały różne style muzyczne: funk, jazz, muzyka etniczna i rock. Tak powstała cała ścieżka dźwiękowa, której autorem jest Pilu Spagnuolo.

W sali Biura Wystaw Artystycznych odbyło się spotkanie z gościem festiwalu - Jordim Bertránem, aktualnie szefem wykonawczym Fundacji Śródziemnomorskiej FIRA. Bertrán swego czasu w Barcelonie odpowiadał za stronę artystyczną najstarszego festiwalu muzyki światowej w Hiszpanii pod nazwą Festival Internacional de Música Popular Tradicional in Vilanova i la Geltrú. W Tarragonie pełnił także funkcję menadżera kultury (1985-2009), a w Manresie był dyrektorem komisji artystycznej Festiwalu Kultury Śródziemnomorskiej (2001-2005).

Tegoroczna obecność na festiwalu grupy Ertza z Kraju Basków zaowocowała widowiskiem taneczno-ruchowym „4 X 4”, w choreografii Asiera Zabalety. Czwórka tancerzy (Thiago Luiz Almeida, Chimid Badmaev, Sergio Nguema i Pedro Alfonso Vilas) zachwycała publiczność swoimi umiejętnościami, wyjątkową zręcznością i sprytem, łącząc różne style i techniki ruchowe.

Z kolei hiszpański teatr Tutatis z Burgos ujął widzów prawdziwym show pt. „Konie z Minorki” (Caballos de Menorca). Czterech aktorów, animując gigantyczną końską głowę i dwie przednie nogi z ogromnymi kopytami, naśladowało zachowanie dzikich koni.

Wrażenie na widzach wywarło także improwizowane widowisko „Kamchatka” w wykonaniu teatru Cia. Kamchàtka z Barcelony. Grupa podróżników wędrowała z walizkami, pamiątkami i starymi zdjęciami. Aktorzy zaczęli przemykać między przechodniami. Sztuka wchłonęła widza, zginęła granica miedzy nim a aktorem.

Prezydent Marcin Zawiła w towarzystwie Aliny Obidniak i Jordiego Bertrána uroczyście odsłonił rzeźbę Szczudlarza Jeleniogórskiego, przymocowaną od dwóch dni na rogu Ratusza, stworzoną przez ormiańskiego artystę plastyka, malarza i rzeźbiarza Vahana Bego Begjanyana.

Spektakle nagrane przez Czytelnika:

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (19)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Na którą partię zamierzasz zagłosować?

Oddanych
głosów
9
1 Bezpartyjni Samorządowcy
11%
2 Trzecia Droga 2050
0%
3 Nowa Lewica
11%
4 Prawo i Sprawiedliwość
56%
5 Konfederacja
11%
6 Koalicja Obywatelska
0%
7 Polska Jest Jedna
11%
8 Polska Liberalna Strajk Przedsiębiorców
0%
9 Ruch Dobrobytu i Pokoju
0%
10 Normalny Kraj
0%
 
Głos ulicy
Dni Podgórzyna – czy impreza się podobała?
 
Miej świadomość
Ranking władców Polski z dynastii Piastów
 
Rozmowy Jelonki
5300 zł na rękę
 
Wiadomości z miasta
spotkanie online 2.10.2023
 
Aktualności
Koszulki dla piesków
 
Aktualności
Otworzyli 3 % S3
 
Aktualności
Festiwal w Cieplicach – ludzie wracają do domów
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group