Poniedziałek, 7 października
Imieniny: Marii, Marka
Czytających: 17881
Zalogowanych: 39
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Janowice Wielkie: Druga odsłona międzypokoleniowego gotowania

Niedziela, 22 kwietnia 2018, 10:36
Aktualizacja: Środa, 13 czerwca 2018, 21:08
Autor: WAC
Janowice Wielkie: Druga odsłona międzypokoleniowego gotowania
Fot. Użyczone
W świetlicy wiejskiej „Rudawy” w Janowicach Wielkich odbył się drugi warsztat w ramach projektu „Janowicki Notes Kulinarny”. Tym razem uczestnicy przygotowali potrawy związane ze wschodnimi tradycjami kulinarnymi.

Warsztat poprowadziła i przepisy na potrawy przygotowała antropolog kultury i jedzenia, kucharka domowa i edukatorka, Anna Rumińska przewodnicząca kooperatywy Slow Food Dolny Śląsk działającej w sieci Slow Food.

Podobnie jak podczas pierwszego warsztatu, najpierw przy stole spotkali się dorośli uczestnicy projektu, aby posłuchać opowieści o nieprzetworzonej, nieskażonej żywności. Drugi etap to działania praktyczne. Międzypokoleniowa ekipa przygotowała tym razem: pierogi, sakiewki i paluszki w oryginalnej odmianie.

Zrobiono dwa rodzaje ciasta: z mąki orkiszowej białej i razowej oraz z mąki gryczanej białej i razowej. Są to mąki z archaicznych ziaren, tj. gryki zwyczajnej i pszenicy orkisz - obydwa ekologiczne, dolnośląskie i bez glifosatu. Zastosowanie znalazły też lokalne produkty związane ze słowiańskimi kulinariami, np. rozmaite warzywa kiszone, oleje zimnotłoczone z lnu i konopi siewnej, soczewica, groch, orzechy, twaróg itp.

- Nadzienie było dla uczestników dużym zaskoczeniem, bo do pierogów dodawano kiszonki, m.in. kiszone buraki, cebulę, jarmuż, a z kiszonej fasolki przygotowano paluszki – mówi Krystyna Pisarska ze świetlicy wiejskiej „Rudawy”. Były też pierogi z nadzieniem z białego sera i soczewicy z prażonymi orzechami włoskimi, a także z soczewicy z kiszonymi dodatkami. Pod koniec warsztatu z pozostałego ciasta i soczewicy zrobiono dwa duże placki. Część pierogów była gotowana, część pieczona w piekarniku. Panie przygotowały też omastę z posiekanej cebulki duszonej na maśle klarowanym. Oczywiście zakończeniem warsztatu była uczta. - Zapraszamy na kolejne spotkanie 10 maja o godz. 16.00 – zachęca do udziału Krystyna Pisarska.

Projekt jest realizowany w ramach programu „Dolnośląskie Małe Granty” Dolnośląskiej Federacji Organizacji Pozarządowych, dofinansowany z budżetu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego.

Ogłoszenia

Czytaj również

SKOMENTUJ
Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować ten artykuł. Zaloguj się.

Czytaj również

Sonda

Kiedy planujesz wymianę opon na zimowe?

Oddanych
głosów
389
Jeszcze w październiku
39%
W listopadzie
32%
Przed pierwszym śniegiem
6%
Po pierwszym śniegu
3%
Wcale
20%
 
Głos ulicy
Czy Teatry Uliczne w tym roku się podobały?
 
Warto wiedzieć
Husaria jak czołgi! Najlepsza kawaleria w historii Europy?
 
Rozmowy Jelonki
Mi się udało, ale sąsiedzi popłynęli, aż przykro patrzeć
 
Kultura
O dwóch doktorach i jednej pacjentce
 
Aktualności
Nowoczesność w teatrze – widzowie dostali okulary VR
 
Aktualności
Odbudowa po powodzi może potrwać nawet 4 lata
 
Aktualności
Kto się boi Kirka?
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group