Piątek, 14 sierpnia
Imieniny: Maksymiliana, Alfreda
Czytających: 5817
Zalogowanych: 5
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Drogi nowe i do remontu – będzie mniej korków?

Wiadomości: Region Jeleniogórski
Piątek, 15 lutego 2008, 14:33
Aktualizacja: Sobota, 16 lutego 2008, 8:34
Autor: MAR
Fot. Angela
Obwodnice Chmielenia i Pasiecznika, które jeszcze niedawno były na liście priorytetowej Generalnej Dyrekcji Dróg i Autostrad, trafiły na listę rezerwową. Poinformował o tym poseł Marcin Zawiła na czwartkowej konferencji prasowej.

Obwodnice, tak potrzebne przy rosnącym ruchu na trasie Jelenia Góra – Zgorzelec, mają być budowane dopiero od roku 2012. – To jest niedopuszczalne, wykorzystam wszystkie moje możliwości, aby te obejścia trafiły z powrotem na listę zadań priorytetowych – zapewnia Macin Zawiła.

Z kolei radny wojewódzki, Jerzy Pokój mówił o planach budowy nowej drogi, która ma usprawnić ruch samochodowy u podnóża Karkonoszy. Droga będzie prowadziła z Kowar przez Kostrzycę ominie Miłków i w Sosnówce połączy się drogą w kierunku Podgórzyna.

– W tym roku rozpoczną się prace projektowe, a droga powstanie w ciągu 2-3 lat – zapewniał radny Pokój – Droga odciąży istniejącą wąską i krętą szosę wiodącą przez Krzaczynę, Ściegny i Miłków. W przyszłości będzie też uzupełnieniem obwodnicy południowej Jeleniej Góry.
Inwestorem będzie urząd marszałkowski z wykorzystaniem środków z Regionalnego Programu Operacyjnego.

Poseł Marcin Zawiła mówił też, że po wykonaniu pasów wolnego ruchu w Kaczorowie, kolejne takie przejazdy będą powstawać na trasie Jelenia Góra – Bolków. – Nie damy rady zmodernizować całego odcinka, ale takie poszerzenia znacznie ułatwią jazdę na tym górskim odcinku drogi w kierunku Wrocławia.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (18) Dodaj komentarz

~Tomy M. 15-02-2008 14:48
To właśnie te EURO 2012 o którym wszyscy krzyczą. Nie zdajecie sobie sprawy z tego że takie miasta jak JELENIA GÓRA dopłacą do tej wielkiej zabawy. Zarobią mieszkańcy dużych miast, właściciele firm budowlanych, hoteli, restauracji itd. MY DO TEGO DOPŁACIMY. Nie dość że jesteśmy biedni to będziemy jeszcze biedniejsi.
~fck 15-02-2008 15:00
<i> regulamin złamany, proszę o łagodniejsze formułowanie treści </i>
~życiowy 15-02-2008 16:31
cyt. ,,Z kolei radny wojewódzki, Jerzy Pokój mówił o planach budowy nowej drogi, która ma usprawnić ruch samochodowy u podnóża Karkonoszy. Droga będzie prowadziła z Kowar przez Kostrzycę ominie Miłków i w Sosnówce połączy się drogą w kierunku Podgórzyna. – W tym roku rozpoczną się prace projektowe, a droga powstanie w ciągu 2-3 lat – zapewniał radny Pokój – Droga odciąży istniejącą wąską i krętą szosę wiodącą przez Krzaczynę, Ściegny i Miłków. W przyszłości będzie też uzupełnieniem obwodnicy południowej Jeleniej Góry." Co za zbieg okoliczności, na ,,Western City" będzie bliżej. I tak się kręci interesik
~rada dla życiowego 15-02-2008 17:48
po pierwsze - ta droga była planowana zanim jeszcze powstało westerncity po to m.in., aby szybciej poruszać się w wzdłuż karkonoszy. po drugie - zapewne sam nie jeździsz w tamtych okolicach, albo w ogóle nie używasz samochodu, więc przynajmniej spójrz na mapę. po trzecie - żal mi ciebie i tobie podobnych, którzy wszędzie widzą prywatne interesiki, przekręty, łapownictwo i złodziejstwo - zapewne skończysz jako zgorzkniały znerwicowany staruszek z trzęsącymi się łapkami pokrzykujący na ulicach. zdrówka życzę.
~fan komury z kowar 15-02-2008 17:51
Jerzy Pokój to mial zamiar postawic krzyz na sniezce a nie wiem czy na wysokim kamieniu to tez nie jego inicjatywa tam woli wydawac nasza kase nie na drogi drodzy forumowicze temu panu nie wiezymy pozdrawiam
~mich 15-02-2008 18:43
A co z droga Jelenia Gora - Karpacz? Kiedy doczeka sie modernizacji?To wstyd ze do takiej miejscowosci ktora ma coraz wieksze aspiracje turystyczne prowadzi tak obskurna droga!Kiepska nawierzchnia bez zadnego oznakowania poziomego.rozwalajace sie betonowe bariery ochronne,skorodowane, rozsypujace sie mosty a latem niekoszone pobocza.To trakt do perly Karkonoszy!Wstyd! Wstyd! Wladzom powiatu.Zanim zaczniecie wytyczac nowe drogi wyremontujcie najpierw te ktore sa!
~tutejszy 15-02-2008 18:57
do życiowego: Głupoty opowiadasz. Nie znasz widać realiów związanych z ruchem drogowym na kierunku od Kamiennej góry do Jeleniej Góry i dalej. Droga wąska, b. kręta i niemiłosiernie obciążona. Przejazd przez t trasę b.uciążliwy, a w dodatku b. niebezpieczny ze względu na TIRy, które ledwie się tam mieszczą. Większość z nich obiera właśnie tą trasę, jadąc tranzytem z Czech na północ. Sprawdź, popytaj, a nie ględź po próżnicy, według swego widzimisię. Pan Pokój zna te realia z autopsji jak i z kontaktów z mieszkańcami tego rejonu, a o Twej złośliwości może świadczyć fakt, że właśnie taka nowa droga ominie szerokim łukiem "Western City", wcale nie przyczyniając się do ułatwienia tam dojazdu.
~samorządowiec 15-02-2008 19:19
Radny - pan Jerzy Pokój, jest radnym wojewódzkim, więc myślę, że na uwadze powinien mieć dobro całego regionu, a nie tylko miejscowości, w których mieszka i prowadzi biznes. Jeżeli, nie powstanie porządna obwodnica, omijająca małe miejscowości, takie jak Pasiecznik czy Chmieleń, to na nic zda się modernizacja dróg u podnóży Karkonoszy, bo Niemcy będą woleli ominąć Zgorzelec - Lubań - Chmieleń i Pasiecznik, i pojadą do Czech lepszymi drogami. Myślę, że samorządy na szczeblach wojewódzkim i powiatowym bardziej powinny zwrócić uwagę na zrównoważony rozwój powiatu jeleniogórskiego, a nie dbać tylko o miejscowości, które lobbują z racji silniejszej pozycji w regionie i przynależność do Związku Gmin Karkonoskich.
~życiowy 15-02-2008 21:01
Oj jakie zbulwersowane grono się znalazło, a trochę ironi wystarczyło. Jakoś rządzący dobrego przykładu nie dają, co cóż o nich mówić i myśleć. Rzuca mi sie na usta przysłowie ,,uderz w stół, a nożyce sie odezwą". Co do dróg, to niektóre były już w planach i co najlepsze w budowie w latach 40, niestety dla naszej gospodarki co ubolewam przerwane i nigdy nieskończone, bo się wojna skończyła. A zestawy kołowe zwane TIR-ami są wszechobecne i nie tylko na wspomnianym odcinku drogi, ale wszędzie tam gdzie się dosłownie zmieszczą. Nie patrząc na stan dróg, ograniczenia itp. byle najszybciej i najbliżej jak wskazuje mapa lub GPS. Byle po kosztach i wcale się nie dziwię nikomu, wkońcu na wszystkim można zarabiać bo pieniądz nie śmierdzi. Co do jakiegoś ruchu tranzytowego z Czech na północ na tym odcinku to jestem zaskoczony swoją niewiedzą i chętnie się dowiem na temat. Bo niby skąd ma on się tam wziąść. Jedyny ruch ,,tranzytowy" odbywa się drogą nr E-65 / przez Jakuszyce/ zmora kierowców ciężarówek zimą, a jak na razie podnoszą nacisk dopuszczalny nacisku osi zestawu na drogę. Przewidziane jest w planach przenieść ten ruch na drogę E-261 /lubawka ograniczenie do 6 lub 7,5 T, dokładnie nie pamiętam/, jak narazie terminy są odległe i się zmienią, zgodnie z opcjami politycznymi w rządzie. Dalej na ,,Przełęczy Okraj" ograniczenie ruchu do 3,5T. To skąd ten ruch ,,tranzytowy" chyba rowerami przez góry i to też nie bo po parku nie można jeżdzić rowerami. Chyba, że się go prowadzi to np. zgodnie z przepisami ruchu drogowego jest pieszym. A jako dziadek, zamierzam bujać się w fotelu i zrywać boki z absurdów polskiej rzeczywistości. w załączeniu http://pl.youtube.com/watch?v=Ej4HnCgapFU pozdrawiam znerwicowanych
~tutejszy 15-02-2008 23:32
Życiowy - nie teoretyzuj pod swoją zaściankowość. Byłeś tam, widziałeś, czy tylko dla zasady walisz na oślep? Swe wydumane w domowych kapciach teorie przedstawiaj na forach dla podobnych tobie "samouków wszechnauk", ale takich jak ty "uczonych" wielu już mieliśmy, co to popatrzy przez lornetkę, przejrzy gazetkę, weźmie linijkę i już wszystko mu gra. A życie jest życiem i nie znosi mądrali. Wyjedź po prostu na drogę i sam sprawdź, a przekonasz się, jak faktycznie tam się dzieje. I nie ośmieszaj się publicznie, chyba że bardzo lubisz być dostrzegany. Ale to już twój problem. Różne przecież są dewiacje.
~_rymcycymcy___ 15-02-2008 23:36
Ja się zgadzam ze zbulwersowanym gronem. No bo jak ma ktoś dojechać z Krzaczyny do Miłkowa ? Kręta i niewygodna droga, która w dodatku przecina Ścięgny przez co czas podróży wyraźnie wzrasta. Poza tym chodzi o wspomaganie obwodnicy. No bo jak się co zdarzy i zablokuje się pas obwodnicy, np upadnie drzewo ? Będzie można tą drogą pojechać zanim drwale je usuną. No a jak Krzaczyna się rozrośnie i będzie dużym miastem ? ...trzeba myśleć perspektywicznie jak ten radny z łesternsity.
~jer 15-02-2008 23:51
Ludziki, nowa trasa z Kowar omijająca zabudowę Ściegien, Miłkowa i Sosnówki była w koncepcjach juz 15lat temu, gdy radnemu Pokojowi nie śniło sie Western City. Popatrzcie na mapę -Western City jest na południe od Ściegien a szosa bedzie na północ od zabudowań więc wasze zarzuty nieładnie pachną . Odrobina obiektywizmu....
~misio 16-02-2008 8:22
Pomyślcie o mieszkańcach tych wiosek, przez które jeżdżą te samochody. Przecież oni mają już dość! Jak najwięcej obwodnic - WSZĘDZIE! Dziwne by było gdyby Pokój budował obwodnice np. Głogowa! Ale że buduje drogę w Kotlinie Jeleniogórskiej to dla mnie normalne - od tego w końcu jest!
~życiowy 16-02-2008 14:10
Nie mówię, że ta inwestycja nie jest potrzebna. Jest potrzebna, jak wiele innych potrzebna w naszym regionie. To sprzyja naszemu rozwojowi, ale dlaczego nagle przesuwa się poważną inwestycje z jednego końca powiatu na drugi. Tu podziubać, tam rozgrzebać. Zmieni się opcja będziemy budować, gdzie indziej. Kwestia siły przebicia. I proszę napiszcie coś rozsądnego, a złościwości zostawcie dla ludzi swojego poziomu.
~fan komury z kowar 16-02-2008 18:04
panie Jerzy Pokój a moze przy okazji droge na jakas gore to potem jakis krzyz sie tam postawi taki ze hej zeby widac go bylo nawet z 5 stolic a potem zaczepimy do niego liny i zrobimy swietlane girlandy dla energi pro i jedna do western city ale ta to bedzie kolejka dla turystow krzeselkowa np. ludzie miasto jelenia gora potrzebuje obwodnicy jak topielec powietrza przez miasto przejechac nie mozna na wroclaw droga o zmilowanie prosi a p J P ja wiem ze w tych miejscowosciach tez droga jest potrzebna ale nie wieze gosciowi ze prywaty w tym nie ma i dlatego ten temat drazy bo wiadomo kadencja nie wietrzna jest moze by nasi radni sie jakos skupili i polaczyli sily a nie tak kazdy sobie inna droge bedzie budowal moze troszke razem sukcesywnie zakonczyc jedno zaczac drugie a nie tak tu troszke tam troszke to efektow nie ma niewidac i zanim wruci sie do tych po trosze wykonywanych inwestycji to tam slad po dawnych pracach zaginie pozdrawiam i wiiioo
~Gryfowianin 16-02-2008 22:35
Nie dal obwodnicy Gryfowa Śląskiego - ta decyzja, podjeta niedawno we Wroclawiu jest nie do przyjęcia. wszystkie samochody jadące do Zgorzelca i Jeleniej Góry przemiszczaja sie przez nasze miasteczko. Najgorszy jest odcinek między BIEDRZYCHOWICAMI a GRYFOWEM ŚL. Brak pobocza, kręta, wąska droga, nierówna nawierzchnia, brak pasów wzdluż pobocza. W okresie słoty i deszczów, jazda noca na tym krótkim odcinku jest nie lada wyczynem. Nie widać słupków, są bardzo rzadko usatwione, takie ustwaianie mija sie z celem, na zachodzie Eurpopy, także w Czechach słupki stawia sie co 50 m a przy zakrętach co 20m. Że dorga jest niebezpieczna, nie trzeba udowadniać. Wystarczy spojrzec na odrapane drzewa, stojace znicze, krzyże!! Czy tak ciężko jest zabezpieczyć ten krótki odcinek? Pomalować boczne pasy, wsatwić więcej słupków? By droga była bardziej widoczna??
~jelinek 16-02-2008 23:36
Zyjemy w okresie znakomitej koniuktury gospodarczej sprzyjającej dla Polski od czasu wstąpienia do Uni Europejskiej. Czas ten nie trwa wiecznie. Mam nadzieję, że zostanie lepiej wykorzystany jak dotychczas. Pomysły znane jeszcze przez pradziadków i częściowo realizowane w bardzo odległym czasie a nie trzeba do nich przekonywać bo wynikają z obiektywnych potrzeb są na miare naszych możliwości do przeprowadzenia. Mam na myśli unowocześnienie połączeń komunikacyjnych: przejście drogowe z Jakuszyc oraz z przełęczy Okraj drogą do Jeleniej Góry i dalej po modernizacji dróg do Wrocławia, Wykonanie nowoczesnych dróg na tych odcinkach w XXI wieku to po prostu nasz obowiązek dla przyszłego pokolenia. Mam nadzieję, że zostanie przeprowadzona nowoczesna droga od Szklarskiej Poręby przez Michałowice i Przesiekę / z łącznikiem na Odrodzenie i dalej do istniejącej drogi po stronie czeskiej/ w kierunku Karpacza. Inwestycje przeprowadzone w tym kierunku będą dopingować inwestorów do unowocześnienia infrastruktury w Karkonoszach m.in. do rozwoju sportów zimowych gdzie dobre przykłady możemy czerpać od Czech.
~życiowy 16-02-2008 23:43
Przyznaje racje Gryfowianinowi, znam ten złudny odcinek drogi. Sam zaliczyłbym tam dwa dzwony. Odcinek prawie prosty, a juz wiele osób zgineło. i po co ??

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group