Niedziela, 29 stycznia
Imieniny: Józefa, Franciszka, Zdzisława
Czytających: 10003
Zalogowanych: 8
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Janowice Wielkie: Droga na zamek Bolczów gotowa

Poniedziałek, 5 października 2020, 6:00
Autor: WAC
Janowice Wielkie: Droga na zamek Bolczów gotowa
Fot. Nadleśnictwo "Śnieżka"/fot. Marcin Krzeczowski
Dobiegła końca budowa pierwszego odcinka drogi Zamkowej w leśnictwie Janowice Wielkie, wiodącej do ruin zamku Bolczów.

Inwestorem budowy były Lasy Państwowe, Nadleśnictwo „Śnieżka” w Kowarach, a wykonawcą robót Zakład Usług Leśnych w Bystrzycy Kłodzkiej. Koszt wybudowanego odcinka o długości 1,56 kilometra wynosi około 1,1 miliona złotych. W przyszłości zostanie wykonany kolejny fragment trasy, o długości około kilometra, pomiędzy wiatą przy Suchej Górze do Mniszkowa.

Droga Zamkowa powstała w miejscu istniejącej wcześniej drogi o nawierzchni gruntowej, która  była praktycznie niedostępna w okresie zimowym, występowania silnych opadów deszczu czy też wiosennych roztopów. Odcinek od rejonu Suchej Góry do zamku Bolczów nie był nawet drogą, ale szlakiem zrywkowym. Wykonanie nowej drogi udostępniło znaczny obszar leśnictwa Janowice dla potrzeb zrównoważonej gospodarki leśnej. Nowa nawierzchnia pozwoli też na samodzielne dotarcie do ruin zamku Bolczów – osobom z niepełnosprawnością ruchową.

Droga została zaprojektowana w oparciu o obowiązujące w Lasach Państwowych standardy uwzględniające funkcje głównych dróg leśnych oraz ich użytkowników – informuje Marek Rybak z Nadleśnictwa „Śnieżka”. - Parametry geometryczne takie, jak nośność czy szerokość drogi, poszerzenia na łukach poziomych, zapewniają bezpieczne poruszanie się samochodów specjalistycznych, przystosowanych do transportu drewna, ale także pojazdów jednostek Straży Pożarnych oraz innych służb, np. karetek pogotowia ratunkowego. Droga posiada nawierzchnię tłuczniową, która została wykonana z lokalnego materiału. Urządzenia infrastruktury drogowej, wodospusty, zostały wykonane w nowej technologii, która skutecznie odprowadza wodę z nawierzchni zapobiegając jej niszczeniu, ale jest też przyjazna dla rowerzystów.

Twoja reakcja na artykuł?

45
67%
Cieszy
4
6%
Hahaha
3
4%
Nudzi
0
0%
Smuci
3
4%
Złości
12
18%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (29)

Dodaj komentarz
komentarz usunięty

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2023 Highlander's Group