Czwartek, 7 grudnia
Imieniny: Ambrożego, Marcina
Czytających: 10082
Zalogowanych: 20
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Region: Dotacji niestety nie starczyło dla wszystkich

Środa, 5 maja 2021, 10:07
Autor: WAC
Region: Dotacji niestety nie starczyło dla wszystkich
Fot. Dolnośląski Wojewódzki Konserwator Zabytków
Dolnośląski Wojewódzki Konserwator Zabytków ze swojego budżetu wesprze w tym roku remonty 38 obiektów zabytkowych w regionie. Chętnych na otrzymanie dofinansowania było jednak dużo więcej.

Tegoroczna pula środków na ratowanie dolnośląskich zabytków jaką dysponował DWKZ wynosiła 2 miliony złotych. Śmiało można powiedzieć, że jest to kropla w morzu potrzeb gdyż z wnioskiem o wsparcie, na łączną kwotę ponad 30 milionów złotych, wystąpiło do niego aż 218 właścicieli obiektów zabytkowych.

W tej sytuacji na liście obiektów, które otrzymały dofinansowanie dominują budowle nieużytkowane, przejęte i zagospodarowywane na cele użytkowe oraz takie, które giną i podjęto inicjatywy ich ratowania, a dotacja DWKZ jest na razie jedynym wsparciem publicznym tych zamierzeń. Z powodu braku wystarczających środków w tym roku DWKZ nie mógł wesprzeć też działań planowanych w obiektach, na które dotacji udzieliło Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu. Przy ocenie wniosków brano głównie pod uwagę, czy stan zachowania zabytku wymaga podjęcia pilnych i złożonych pod względem technologicznym prac konserwatorskich, restauratorskich lub robót budowlanych i czy zabytek posiada wyjątkową wartość historyczną, artystyczną, naukową.

Spośród zadań remontowych realizowanych w zabytkach z dawnego województwa jeleniogórskiego na liście dotacji przyznanych z budżetu DWKZ znalazły się: wykonanie konstrukcji stropów pałacu w Giebułowie (na zdjęciu - kwota przyznanej dotacji 80 tys. zł), remont budynku administracji w zespole pałacowo – parkowym w Bukowcu (30 tys. zł), remont budynku przysłupowego w Bogatyni (90 tys. zł) oraz konserwacja polichromowanego stropu w kościele pomocniczym pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Olszynie (30 tys. zł).

Twoja reakcja na artykuł?

9
39%
Cieszy
4
17%
Hahaha
1
4%
Nudzi
5
22%
Smuci
0
0%
Złości
4
17%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (9)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Ile lat ma Twój samochód?

Oddanych
głosów
963
Jest nowy
6%
1-5 lat
14%
5-10 lat
18%
10-20 lat
42%
pow. 20 lat
19%
 
Głos ulicy
Tatuaże – podobają się czy nie?
 
Miej świadomość
Czy warto obejrzeć film o Napoleonie?
 
Rozmowy Jelonki
5 lat minęło
 
Aktualności
Ruszają po 27 latach
 
Aktualności
Zaklęcie rozświetliło choinkę
 
Aktualności
Huczne otwarcie lodowiska
 
Aktualności
Choinka koło Ratusza już świeci
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group