Czwartek, 13 sierpnia
Imieniny: Diany, Heleny
Czytających: 6340
Zalogowanych: 9
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Dokąd zmierza oświata, czyli kurator w Kowarach

Wiadomości: Kowary
Środa, 9 listopada 2016, 9:52
Aktualizacja: Czwartek, 10 listopada 2016, 8:08
Autor: Tomasz Raczyński
Fot. Tomasz Raczyński
Wczoraj (8.11) Rada Ministrów przyjęła projekty ustaw Prawo oświatowe oraz Przepisy wprowadzające ustawę – Prawo oświatowe. W tym samym dniu w Miejskim Ośrodku Kultury w Kowarach, odbyło się spotkanie z dolnośląskim kuratorem oświaty Romanem Kowalczykiem. Inicjatorem spotkania była Małgorzata Krysiak, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 1.

- Co zrobić z polską edukacją, żeby nasza dolnośląska, w tym kowarska oświata kwitła? - takie pytanie na początku spotkania postawił kurator.

- Podczas spotkań z lokalnymi społecznościami staramy się dowiedzieć, co boli? Co uwiera jak kamień w bucie? Co przeszkadza rozwinąć skrzydła? Co z tą siecią szkół? Co z projektowanymi zmianami? Jaki jest ich sens? Jak to wszystko lokalnie rozwiązać? Jaki w ogóle jest kurator? Żebyśmy się lepiej rozumieli musimy się poznać - tłumaczył istotę spotkania, zgromadzonym na sali nauczycielom, rodzicom i uczniom Roman Kowalczyk.

- Idziemy szybko, ale trzymamy się harmonogramów i nie ma żadnych poślizgów. Myślę że do końca listopada podstawy programowe będą leżały na stole - wyjaśniał, na jakim etapie są prace nad reformą zaproszony gość.

Rodziców najbardziej nurtowały jednak pytania związane z lokalną sytuacją. Kto będzie uczył nasze dzieci fizyki i chemii w 7 klasie podstawówki? Jak poradzą sobie skromnie wyposażone w gabinety podstawówki? W naszych szkołach nie ma sal chemicznych ani fizycznych i nie ma za bardzo gdzie je zrobić. Nasze podstawówki są ciasne. Jak to zrobić bez finansów? Niestety, na te pytania kurator nie był w stanie odpowiedzieć, a trudne decyzje z wielu z tych spraw będzie musiał podjąć samorząd.

Rozwiązania powyższych problemów nie potrafił znaleźć także radny Paweł Pituch, który przedstawił dwa prawdopodobne scenariusze. - Mamy dwie, obecnie sześcioletnie podstawówki, nie bardzo widzę możliwość dołożenia do nich jeszcze dwóch klas. I to jest jedna alternatywa, czyli przepełnione szkoły podstawowe. Druga, to zabita dechami jedna z tych szkół, a uczniowie przeniesieni do gimnazjum, gdzie będzie funkcjonowała szkoła ośmioletnia, a dzieci z pierwszej i drugiej klasy będą w tym samym budynku z młodzieżą uczęszczającą do liceum. W takiej jesteśmy rzeczywistości w mieście Kowary. Moja opinia jest taka, że ta zmiana nie jest dobra, bo daje nam dwie możliwości, które nie zadowolą żadnej ze stron – podkreślał radny.

Planowana reforma w znaczący sposób podzieliła środowisko związane z oświatą, wiele stawianych pytań pozostało bez jednoznacznej odpowiedzi. Obawy, które niesie za sobą wprowadzana w tempie ekspresowym reforma były wyraźnie widoczne w czasie wczorajszego spotkania.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (13) Dodaj komentarz

~Joanna była Kowarzanka 9-11-2016 12:58
chodziłam do tej podstawówki (nr 4) w 1 budynku z liceum i nie narzekam, więc przestańcie chrzanić i zamiast marnować swój wysiłek by stawać okoniem wysiłkom rządu za który płacimy weźcie się za robotę i współpracujcie w przywróceniu 8-letniej podstawówki, a wyposażenie klas chem./biol/fiz co z tego że w było lepsze w szk nr 4 niż w innych szkołach skoro nauczyciele prawie w ogóle z tego nie korzystali
THX1138 9-11-2016 13:07
do Joanny , zgadzam się z tobą tym bardziej że jako obywatel widzę czarno na białym że rząd chce dać narodowi to czego naród chce kilku osobom się to nie podoba, ciekawe czy to dlatego że mniej dyrektorów będzie potrzebnych ? co do nauczycieli to lat edukacji w sumie będzie tyle samo więc jeśli jacyś polecą to raczej ci których niekompetencja wyjdzie na jaw, a co do zmian to by się w szkołach przydało więcej dyscypliny, klasy 15 osobowe i odsiew nauczycieli tak żeby zostali tylko ci którzy umią przekazać wiedzę a nie tylko ją posiadają i nie idą na łatwiznę i pazerność poświęcając uwagę tylko zdolnym uczniom lub tym co mają bogatych rodziców olewając resztę
~kobitazgór 9-11-2016 13:39
przede wszystkim pisze się i mówi: umieją... Poza tym, nie wiem czy wiesz, że w Kowarach własnie trend jest odwrotny - zamiast utrzymać małe 19 - osobowe klasy, decyzją władz - łączy się je i tworzy się większe.
~bb 9-11-2016 15:59
Byłem na tym spotkaniu. Pan Kurator mówił dużo ale konkretów było niewiele. Odbieram to w ten sposób, że rządzący lansują na siłę i w pośpiechu zmianę, ale sami niewiele mają do powiedzenia bo sami nie wiedzą jak to ma wyglądać. Zwolnienia nauczycieli są kwestią czasu. Bałagan będzie niesamowity. Niestety ze szkodą dla najmłodszych.
~ 9-11-2016 16:07
naród chce powrotu ośmioklasowej podstawówki więc choć raz nie przeszkadzajcie gdy choć raz rząd chce spełnić wolę narodu, błyskawiczne wprowadzenie gimnazjum jakoś nie przeszkadzał ?
~do 16:07 9-11-2016 18:45
jaki naród, mów za siebie
~jayz 9-11-2016 19:01
Powrotu do systemu z 8 klasami chcą osoby, które same wychowany sie kiedyś i było niby dobrze. Ale wtedy rzeczywistość była też inna. Nie ma co rozmyślań z nostalgią, ze nie było telefonów, Internetu i dzieciaki grały w piłkę do późnego wieczoru. Moim zdaniem trzeba się rozwijać, a nie powracać do poprzednich systemów. Tylko takie decyzje podejmują osoby urodzone w latach 50-60 (z pełnia szacunku), ale dzisiejsza młodzież i system edukacji potrzebuje innych zmian. Nowych, innowatorskich, a nie z poprzedniej nawet nie dekady.
~kowarzanka 9-11-2016 19:04
Jak zwykle zawsze coś komuś się nie podoba. Byłam na wczorajszym spotkaniu i uważam że to spotkanie miało przybliżyć zmiany z jakimi przyjdzie nam się zmierzyć a nie rozwiązać problem. Ja jestem za przywróceniem ósmych klas i w dodatku matką dziecka które pójdzie do siódmej klasy. Owszem jak każdy zastanawiam się jak to będzie , ale nie przesadzajmy. Kiedyś w tych szkołach uczyły się dzieci od zero do 8 klas, bywało że zajęcia miało też OHP i jakoś nikomu krzywda się nie stała. W klasach było nawet do 32-36 uczniów. Większość z nas zdobyła dobre wykształcenie- jesteśmy nauczycielami, lekarzami, urzędnikami, piastujemy wysokie stanowiska. Społeczeństwo nie było tak roszczeniowe jak teraz. Odrobina dystansu nie zaszkodzi. Mam wrażenie że to nie dzieci mają problem z adaptacją tylko rodzice
~jayz 9-11-2016 19:31
Zgadzam się z Tobą Kowarzanko, ale kiedyś uczeń wiedział, ze ma się uczyć, bo inaczej po wywiadowce byłoby ciężko. Kowarskie liceum wykształciło w latach 70 i 80 bardzo dużo specjalistów w swoich dziedzinach. A dzisiaj my rodzice robimy wszystko, zeby nasze dzieci mialy lżej i łatwiej. Wyręczamy ich. Trudna sprawa. Zmiany są dobre, ale co do tej to mam obawy. Obym się mylił i nagle okaże się, ze mamy wykształcony naród i wykształceni uczniowie nie wyjadą pracować do skandynawii czy USA. Z drygiej strony wiem, że czesto uczeń zmieniający sp na gimnazjum nagle poznaje nowych ludzi, nauczycieli z nowymi pomysłami. Inaczej się pracuje z 11latkami, a 14-15 latkami. Temat rzeka.
~xyyzzz 9-11-2016 20:45
Razem z ośmioklasową podstawówką powinni jeszcze przywrócić język rosyjski zamiast angielskiego, zpt zamiast informatyki i dederonowe fartuszki . Obowiązkowe szkolne pochody pierwszomajowe (albo smoleńskie) i oceny 2-5 od pierwszej klasy, żeby się młodszakom w d.. nie poprzewracało od jakiś ocen opisowych. Precz z szatańskim dziennikiem elektronicznym, uczen ma dostać dwóję lub piątkę, a rodzic ma rzucić robotę i stawić się na wywiadówce, żeby dwa razy w roku poznac oceny dziecka. Przecież starsze pokolenia wyrosły przy tym na ludzi, rosyjski im nie zaszkodził...
~nikodem dyzma 9-11-2016 21:20
od stuleci ksztaltuję się nasza rzeczywistość i dziwię się jak ludzie łyknęli haczyk,że w ostatnich kilku lat Polska jest w ruinie! Zbliżyliśmy się zasobnością najbliżej w ostatnim wieku do Europy Zachodniej , jak ktoś nieogladał tylko TV Rydzyka , to wie jak rozbudowała się POlska!!!!!!!!!! A teraz środki Unijne pis zablokował, maciarewicz drony będzie kupoiwał i jeździł z nimi jak przed II wojną z karabinem maszynowym!Akcje na giełdzie spadły o 50% pd grudnia 2015 roku.To dopiero poaczątek, 500 + spustoszywszy nasz Kraj!!!!!!!!!!!!!
~do 20:45 9-11-2016 23:01
koleś nie szalej z tym ograniczonym 2 wartościowym myśleniem , chodziłam do 8 klasowej podstawówki i była informatyka i był rosyjski i niemiecki jednocześnie, fartuszki/mundurki to doskonały pomysł skończyło by się szpanowanie drogimi ciuchami po za tym żaden z was geniusze nie wpadł na to że wiek 12 lat to zły czas na nagłą zmianę środowiska ? że o rozbijaniu materiału na 3 zamiast 2 części nie wspomniawszy ?
~jan 10-11-2016 0:08
Najbardziej boją się zmian nauczyciele ci starsi co sami chodzili do szkoły 8 klasowych

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group