Wtorek, 27 października
Imieniny: Iwony, Sabiny
Czytających: 2229
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Dobre wieści dla rowerzystów

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Środa, 31 marca 2010, 9:40
Aktualizacja: 9:41
Autor: Angela
Fot. Angela
Wykonawca, z którym urząd miasta podpisał umowę na budowę ponad pięciu kilometrów drogi rowerowej Zabobrze – Grabarów opracował już projekt, który został przedstawiony do konsultacji jeleniogórskim cyklistom. Otrzymał on ocenę celującą.

Zadanie pod nazwą: udostępnienie szlaków do aktywnej turystyki rowerowo-pieszej jako uzupełnienie oferty turystycznej Jeleniej Góry. Szlak aktywnej turystyki Jelenia Góra Zabobrze – Grabarów, w końcu doczekało się pierwszych kroków w ramach realizacji.

– Byłem na konsultacji projektowej w firmie, która wygrała przetarg, czyli w Jeleniogórskim Przedsiębiorstwie Robót Drogowych z Jeleniej Góry. Chodziło o to, by rowerzyści ocenili, czy przygotowany projekt jest zadawalający. Sam projekt wydaje się bardzo dobry. Zakłada utwardzenie asfaltem dwóch stron szutrowej drogi wzdłuż obwodnicy od ulicy Ogińskiego, aż do węzła na Grabarowie. Tam będzie zakończona praca, bo będzie tam budowana obwodnica, a przy niej droga rowerowa, która będzie się łączyć w całość – mówi Zbigniew Leszek, prezes Towarzystwa Rowerowego w Jeleniej Górze.

Pojawił się tylko jeden problem od strony krzyża milenijnego, bo droga rowerowa kończy się tam w nieciekawym miejscu, ale wynika to z kwestii własności gruntu. Jeśli uda się to rozstrzygnąć, droga ma zostać pociągnięta, aż do byłego basenu wojskowego. – Jedyną moją sugestią było połączenie – przejazd przez ulicę Ogińskiego. Teraz będę przyglądał się samej realizacji, do czego też zachęcam innych mieszkańców. To są nasze pieniądze, a droga będzie służyła właśnie nam, jak dopilnujemy, tak będziemy mieli – dodaje Z. Leszek.

W ramach prac zostanie wykonana podbudowa, dwuwarstwowa nawierzchnia, pojawią się betonowe obrzeża, przepusty, wyprofilowane zostaną przydrożne rowy, a w czterech punktach staną „wandaloodporne” ławeczki, stojaki na rowery i kosze na śmieci.

Wykonawca zapewnia, że prace rozpoczną się już niebawem. Oficjalny termin oddania drogi do użytku planowany jest na październik br. Koszt budowy po cenie podanej przez wykonawcę w ofercie przetargowej to 1 mln 855 tys. zł. Zadanie zostało dofinansowane unijnymi pieniędzmi z Regionalnego Programu Operacyjnego.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (24) Dodaj komentarz

~rowerek 31-03-2010 10:01
a w Maciejowej na drodze rowerowej komis samochodowy robi sobie PARKING SAMOCHODOWY
~MAŁA7362 31-03-2010 10:44
ponad 5 km drogi?- to chyba jakiś żart - rozumiem ponad 50km :) - jak zwykle szkoda słów
liczyrzepa 31-03-2010 11:25
jest jeszcze prostszy sposób na ścieżki rowerowe: 1. projekt - najlepiej wskazać jakąś malowniczą dróżkę przez las 2. nagłośnienie - no że tam ścieżka rowerowa aż się prosi 3. tzw. wyrwa - czyli wyżebranie tzw. "pieniędzy unijnych" 4. wycięcie z kartonu szabloniku rowerka ew. z jakimś tam numerkiem karton i nożyczki za w/w unijne pieniądze 5. kupno farby, najlepiej zielonej bo sie kojarzy ekologicznie - też rzecz jasna za otrzymanba "dotację" 5. wymalowanie na kilku drzewach (w słoneczny dzień) rowerków z szablonikow na wcześniej upatrzonej leśnej dróżce 6. wzięcie honorarium za to malowanie - z dotacji, jakże by inaczej ...i to właściwie wszystko jeśli coś by - daj Boże - zostało można to przeznaczyć na konserwację tzn. na odmalowanie tych rowerko-numerkow gdy spłowieją w przyszłym roku życzę powodzenia
~JACK 31-03-2010 11:46
Budowa ścieżek rowerowych poza miasto mija się z celem ponieważ będą wykorzystane sporadycznie > wszak mieszkający za miastem mają samochody. W centrum naszego miasta nie ma jakiejkolwiek ścieżki i poruszanie się po mieście między samochodami to swoisty horror, a więc może by pomyśleć o ścieżce do Cieplic przecież ulica Wolności taaka szeroka no i komu potrzebne te chodniki po obu stronach ???
~ 31-03-2010 11:56
Szkoda pieniędzy na drogi rowerowe. Dlaczego rowery jeżdżą ulicą Sobieszowską, Ogińskiego? Blokują ruch, a obok jest znak droga dla rowerów.
*piipi* 31-03-2010 13:34
~Pan Leszek .. wygląda *strasznie młodo ! ..gdy jezdzi na .. *rowerku ! ~FAJNIE !
~exxon 31-03-2010 15:12
to super wkońcu bedzie można tam pobiegać ,pochodzić z kijkami i pojeźdizć na rowerze albo choćby pospacrować nie brudząc butów
~loblob 31-03-2010 15:16
Pan Leszek wyasfaltuje nam zaraz wszystkie polne drogi i leśne dukty. Nie tędy droga. Droga na Perłę Zachodu to pierwsza porażka, teraz obwodnica. Precz z betonowaniem polnych dróg. Chciałbym jechać po asfalcie to pojadę sobie drogą. Jesteśmy w górach i mając górskie rowery chcemy jeździć polnymi drogami! Panie Leszek niech Pan nie idzie tą drogą - my jej nie chcemy!
~Aldi 31-03-2010 15:35
Ceny prosto z Polski-Prawie 2mln.za 5km??Jednak pieniądze leżą na ulicy.Jak dotrze do mnie że jadę po ścieżce tak cennej, to pewnie postaram się o zezwolenie na otwarcie wypożyczalni z bawełnianymi ochraniaczami, na opony dla rowerzystów.Miasto na pokolenia zachowa piękną ścieżkę rowerową,ja zdobędę zatrudnienie w firmie jednoosobowej,urząd skarbowy uzyska podatek,ZUS-swoje a ja emeryturę...................i tak się będzie kręcić.Może to i dobry pomysł z tą ścieżką??????????
~Biker 31-03-2010 15:53
Wszystko ładnie zrobi się asfalcik, a maszyny rolnicze będą tamtędy jeździć nadal i nanosić błoto z pól (tak jak to się dzieje na odcinku do Łomnicy )! Po za utwardzeniem nawierzchni nie odczujemy prawie żadnej różnicy! A skoro nie widać różnicy, to po co przepłacać? Cóż zobaczymy......
tracęgruntpodstopami 31-03-2010 16:18
Na ścieżce w okolicach Łomnicy napotkać można nawet quady : D
~Ekolog 31-03-2010 16:24
W koncu ludzie odstawią te samochody, które tylko kopcą!
gwiazdeczka 31-03-2010 16:39
Wreszcie może będzie gdzie w miarę spokojnie pośmigać na rowerku___fajnie. *
~bang 31-03-2010 17:13
„wandaloodporne” ławeczki...przydałyby sie takie na perle zachodu...szkoda ze nikt nie pomyslał za wczasu...liczyrzepa dobry koment
~m00n 31-03-2010 17:36
taka wielka akcja że Jelenia Góra rowerową stolicą, Maja na plakatach a rzeczywistość zupełnie inna. Nawet głupiej mapki ze ścieżkami rowerowymi kotliny nie ma. A dookoła masa polnych, leśnych dróg które na wycieczki rowerowe świetnie się nadają. Tylko skąd przyjezdni mają o nich wiedzieć ? Wcale nie trzeba wielkich inwestycji wystarczy pomyśleć i odrobina dobrych chęci. Zamiast tego mamy puste obietnice i bicie piany.... POrażka
~qba 31-03-2010 18:26
w strone grabarowa sciezka to jeszcze zrozumiem, ale po jaka cholere az pod basen wojskowy? przeciez to wtedy juz straci zupelnie urok :(
Cień 31-03-2010 19:00
Che! A okoliczni rolnicy, będą jeździć ciągnikami, pędzić bydło i uwadzać wyścigi na Wiejskim Sprzęcie Kaskaderskim.
~bartekjg 31-03-2010 19:03
Większość komentarzy jest żałosna-typowo Polska....narzekanie i marudzenie sami malkontenci!!! Nawet w sytuacji zupełnie nieadekwatnej do takiego narzekania-to chyba dobra wiadomość...na początek 5 km. później będzie więcej i to się liczy...dla mnie bomba.!!
~Tomany 31-03-2010 20:30
Znowu oznaczą chodniki i będą sie podniecać że zrobili ścieżkę rowerową ???
~Ika 31-03-2010 22:03
Czy Polska musi być narodem ciągle narzekającym!? Więcej optymizmu!!! Wyrozumiałości, cierpliwości, serdeczności!!!Przecież to świetnie,że coś się dzieje w Jelonce. Super,że będzie jakaś normalna w końcu droga rowerowa na razie w strone Maciejowej.Potem może w stronę Szklarskiej Poręby chociaż do Cieplic, albo do Sobieszowa albo nawet i dalej.Pomalutku, po parę kilometrów i stworzy się coś konkretnego.Przecież nie od razu Kraków zbudowano.
~ja 31-03-2010 22:49
Jelenia Góra pod względem dróg rowerowych jest 100 lat za murzynami, jazda ulicą jest niebezpieczna a za jazdę po chodnikach policja wali mandaty. Od Jeleniogórska prawda miasto biedne, brudne i ohydne zatrzymało się w połowie XX wieku.
~Jano 1-04-2010 0:10
te drogi rowerowe to psu na budę przydatne sa tylko dla pieszych którzy z pieskami nimi spacerują , itak będę jezdził ulicami bo na tych sciezkach to tylko kłopot pieszy a rowrzysta
~Krzysztof Lichtenfeld 1-04-2010 0:10
No może nie sto lat za murzynami , ale od czegoś trzeba zacząć. Jeżeli będzie dobra nawierzchnia asfaltowa to trasa może służyć, jeszcze pod łyżworolki i nartorolki, a tego w naszym powiecie chyba jeszcze nie ma.Więc jestem za.
~Andrzej2 1-04-2010 7:40
Czytając opinie wygląda że lepiej nic nie robić tylko narzekać oczywiście świetny pomysł polecam taka sciezka jest potrzebna dla tych którzy nie chcą jeździć po drogach publicznych gdzie jest bardzo niebezpiecznie jak również nie są tak sprawni aby jeżdzić po drogach leśnych jako mieszkaniec Zabobrza zazdrosciłem drogi przy ulicy Sudeckiej no wreszie będzie droga dla rowerzystów z Zabobrza

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group