Sobota, 28 maja
Imieniny: Jaromira, Justyny
Czytających: 7300
Zalogowanych: 5
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Do więzienia za Rebelię

Czwartek, 8 września 2005, 0:00
Aktualizacja: Poniedziałek, 13 lutego 2006, 14:48
Autor: marek
Marian Zagorny, lider Komitetu Protestacyjnego NSZZ Solidarność Rolników Indywidualnych w Jeleniej Górze został skazany na pół roku więzienia w zawieszeniu na 3 lata.

Wrocławski sąd tak ocenił nielegalną pikietę oraz znęcanie się nad świną przez wymalowanie świńskiego ryja czerwoną farbą i napisu "Jestem świnią honorową, nie rządową". Rolnicza pikieta odbyła się 27 lutego 2003 roku, a rolnikom nie udało się wprowadzić pomalowanej świni do gabinetu wojewody. Wyrok jest prawomocny.

Wcześniej w sądzie pierwszej instancji Zagórny został skazany jedynie na karę grzywny w zawieszeniu na dwa lata. Ten jednak odwołał się od wyroku. Uważał, że właściwe byłoby umorzenie sprawy ze względu na niską szkodliwość czynu.

Marian Zagórny uważa, że wyrok jest kompletnym absurdem, gdyż dwa zarzuty zawarte w akcie oskarżenia, że to Zagórny wniósł świnie do urzędu oraz, że groził podpaleniem urzędu wojewódzkiego, są nieprawdziwe. Świnię, nazwaną później Rebelią, wnosił inny rolnik, a okrzyki o spaleniu urzędu padały z tłumu zgromadzonego przez budynkiem.

Tezy Zagórnego potwierdzają materiały filmowe nakręcone podczas pikiety. Jednak to nie koniec problemów lidera Komitetu Protestacyjnego. Sąd okręgowy w Jeleniej Górze wkrótce zdecyduje o odwieszeniu kary więzienia, na które został już skazany prawomocnie 4 wyrokami.

Wtedy może być cofnięte prawo łaski prezydenta sprzed niespełna pięciu lat. Na razie sąd odroczył posiedzenie, ponieważ zabrakło niezbędnych dokumentów. Prezydent ułaskawił Zagórnego za obejmuje wyrok z akcję wysypywania zboża importowanego z Węgier, w 1999 roku.

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group