Wtorek, 27 października
Imieniny: Iwony, Sabiny
Czytających: 3516
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

DO JELONKI NAPISALI. Czy to jeszcze autobusy?

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Sobota, 22 października 2011, 8:57
Aktualizacja: 8:58
Autor: Jacek Fasterga
Fot. RED
Ostatnio podróżowałem do autobusem MZK linią nr 7 z Zabobrza do Cieplic. Autobus przyjechał do Cieplic 15 minut opóźniony. Podczas jazdy zastanawiałem się dlaczego jest takie duże opóźnienie i dlaczego na prawie każdym przystanku autobus tak długo stoi. Ale po wnikliwej obserwacji wyszło mi, że ten kierowca nie ma szansy jechać punktualnie skoro jego autobus został zamieniony w punkt handlowo–biurowy na kołach.

Autobus zatrzymuje się na przystanku, przednimi drzwiami wsiadają ludzie i ustawiają się przy kabinie by kupić bilety. Dlaczego trwa to tak długo? Zazwyczaj ludzie szukają w portmonetkach i kieszeniach pieniędzy dopiero przy kierowcy (jak by nie można było przygotować wcześniej odliczonych pieniędzy). Pasażer szuka, a ten nieborak za kierownicą czeka i patrzy bezsilnie na zegarek, ta sama sytuacja z następnym pasażerem. Ludzie zazwyczaj dają 5 zł lub dwa i kierowca musi szukać drobnej reszty, a czas sobie płynie. Jak już wszystkim sprzedał, to wyciągnął jakiś dokument i coś tam napisał.

Tak to sobie jechaliśmy i staliśmy a podróż tym środkiem lokomocji stała się prawdziwą udręką Dużo jeżdżę po innych miastach i zazwyczaj w godzinach szczytu kierowcy zajęci są jazdą, by jak najszybciej dowieźć pasażerów (są tabliczki, że kierowca w określonych godzinach nie sprzedaje biletów), a nie pyrkać spalinami robiąc za punkt handlowy. Szybkość komunikacji to powinno być to, co wygoni ludzi z prywatnych aut i da zarobek MZK. A co się porobiło?

Jak wysiadałem to z ciekawości zapytałem się kierowcy co tam pisze na przystankach, może pamiętnik? Powiedział mi, że musi liczyć pasażerów i zapisuje to na tej karcie. Przecież to chore! Za co w takim razie wzięła pieniądze prywatna firma wiosną, jak liczenie zlecił urząd miasta. Teraz robią to samo kierowcy, tylko kto i z jakich pieniędzy im za to płaci?

Jacek Fasterga

Od redakcji: publikując list naszego Czytelnika zachęcamy Was do tej formy współredagowania naszego portalu.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (44) Dodaj komentarz

~tokam 22-10-2011 9:06
To prawda. Sprzedawanie biletów bardzo opóźnia autobusy. Jeszcze gorzej jak się trafi na \"zręcznościowca\", który sprzedaje, liczy i wydaje resztę w czasie jazdy, bo kiedyś mu się nie uda. Automaty i jeszcze raz automaty. Lub konduktorzy, skoro kiosków już nie ma.
~sarna 22-10-2011 9:11
Powinno być tak jak we Wrocławiu tam można kupić bilet w autobusie czy w tramwaju w automacie płacąc za bilet kartą i nie trzeba szukać drobnych
~iras 22-10-2011 9:20
A SMS nie można-kiedyś ktoś przedstawił taki pomysł?
~lu 22-10-2011 9:48
gdzie automaty biletowe ??
~zewsii 22-10-2011 10:12
Bo po jaką cholerę inwestować pieniądze w drogie automaty biletowe? Zbliżeniowe, elektroniczne, g.wniane i awaryjne? Jeździłem takimi autobusami do których wsiadało się wyłącznie przednimi drzwiami. I na tym kończy się podobieństwo do naszych. W autobusach tych nie ma kasowników ani innych urządzeń - poza tacką-młynkiem umieszczoną obok kierowcy do którego pasażer wrzuca odliczoną kwotę.Mogą to być dwa dolary po jednym cencie, albo dwudolarówka, albo token.Owe "urządzenie" automatycznie liczy bilon. Kierowca nie ma kontaktu z pieniędzmi.Jak wrzucisz piątaka, to reszty nie dostaniesz.Twój problem.Kierowca nie wydaje nawet biletu! Chyba, że pasażer o to poprosi, bo nie jedzie do przystanku węzłowego i planuje przesiadkę "gdzieś po drodze". Proste i skuteczne.
~prawda taka 22-10-2011 10:35
Gdzie jest SKM ?!
~sqandal 22-10-2011 10:42
i tu widać wioche i nieskutecznośc urzędasów , wątpie żeby Oni jezdzili autobusami , te niby autobusy to dla nas zwyklyxh zjadaczy chleba i mają w nosie czy jezdzimy w dobrych warunkach , czy planowo , wydali ( urzędasy ) derektywy i popjają kawke z siebie zadowoleni . Tu musi być ktoś z JAJAMI żeby zrobił porządek i nie tylko w komunikacji miejskiej!!
~mądrażona 22-10-2011 10:49
ZABRAĆ AUTOBUSY, ZLIKWIDOWAĆ MIEJSCA SPRZEDAŻY BILETÓW I PODNIEŚĆ ICH CENY!!! a później niech się województwo w gazetach chwali ile zaoszczędziło w tym roku... No jasne!! zaoszczędzili... na tym, że my zwykli ludzie płacimy olbrzymie kwoty za bilety z których i tak rzadko możemy skorzystać bo środków komunikacji brak lub są zapchane! A te bałwany które tym wszystkim rządzą grzeją swoje dupki w ciepłych nowych autkach BO ZAOSZCZĘDZILI. Może by tak zafundować im wycieczkę do Smoleńska?
~Zdzich 22-10-2011 10:55
Gdzie wy porównujecie nowe autobusy z Wrocławia czy Warszawy to jeleniogórskich zabytków. Tam jest autobus nowoczesny, więc i technologia w autobusie nowoczesna, a tutaj nie dość, że bilety u kierowcy droższe to ceny są takie, że ludzie chciał czy nie chciał muszą wozić cały portfel grosików. W Krakowie dla przykładu w komunikacji miejskiej jest automat. Nie masz biletu to podchodzisz kupujesz, wszystkie rodzaje do wyboru, nie ma problemu z końcówkami typu .65, kierowca może skupić się na jeździe i każdy jest zadowolony
~zewsii 22-10-2011 11:22
| ~Zdzich | Miałem okazję przejechać się tymi nowoczesnymi autobusami w Warszawce.Nie proponuj nam tego systemu tutaj, w Jeleniej Dziurze :-).Elektro-mechaniczny "młynek" do liczenia bilonu przez lata sprawdza się w takiej wsi jak Toronto.Nie ma potrzeby instalowania owej "nowoczesnej" elektroniki.I tak wększość podróżnych ma bilety miesięczne.
~miejscowy 22-10-2011 11:27
A gdzie się podziały ulgi dla zwykłych rencistów. W całej Polsce są za wyjątkiem Jeleniej Góry.
~ 22-10-2011 11:43
Do "miejscowego" Po co powtarzasz idiotyzmy które gdzieś usłyszałeś.Ulgi dla rencistów były i są.
~Do Sarna 22-10-2011 12:13
No tak ale tam rządzi NORMALNY.
~ 22-10-2011 12:26
ja pamiętam jak dawno dawno temu wsiadało się tylnym wejściem zaraz po prawej stronie siedziała pani bileterka-konduktorka sprawdzała i sprzedawała bilety
~do sarna 22-10-2011 12:29
Wszystko fajnie tylko we Wrocku bardzo często w autobusach dzieje się tak, że automat nie działa. Poza tym, co zrobić z młodzieżą, która nieposiada karty a chce jednorazowo jechać?
~SARBLE 22-10-2011 12:34
do 11:43 - czyżby coś się zmieniło w nowym regulaminie MZK, ponieważ nigdzie renciści nie są ujęci,więc jasno z tego wynika,że ulgi dla rencistów w Jeleniej Górze nie przysługują. W tej sprawie było wiele zapytań czytelników, ale żadnej konkretnej odpowiedzi nie widziałam. Z tego można wnioskować, że nikogo z zarządu MZK, nie interesuje opinia publiczna. A teraz, być może, zrobią taki "myk",że ze względu na wiele wpływających skarg od pasażerów w sprawie opóźnień kursów,wprowadzą "na naszą prośbę" dodatkową opłatę za bilet kupowany u kierowcy:))
~Kierowca 22-10-2011 13:03
Ulg dla rencistów w MZK Jelenia Góra nie ma. Mam regulamin przed sobą...
~margas 22-10-2011 13:33
Bo ceny biletów u kierowcy i w kiosku są takie same! Gdyby były droższe o 10 groszy to ludzie by już kupowali w kiosku. Podnieść ceny biletów u kierowcy, wtedy z 10 osób 8 pójdzie do kiosku, a 2 kupi u kierowcy.
~jyf 22-10-2011 13:35
rencista 1szej grupy, wraz ze swoim opiekunem, ma przejazd za darmo, tak było i jest.
~miejscowy 22-10-2011 14:49
Pierwszej grupy to jest inwalida i obojętnie czy ma rentę czy nie to przysługuje mu ulga /nie bezpłatnie/ natomiast jego opiekun, przewodnik ma przejazd bezpłatny. Tak było. Jednak w punkcie o ulgach gdzie w poprzedniej taryfie wyszczególnieni byli "emeryci i renciści" zostali tylko emeryci. Wszędzie w Polsce ten punkt o zniżkach traktuje o emerytach i rencistach. W Jeleniej Górze panuje jakiś rasizm pod tym względem. I młodzieży droga i dzieciaczki internetowe jak jesteście a...lfabetami i ignorantami to nie wypowiadać się publicznie bo dajecie złe świadectwo o tych co was kształcą. Dotarło to do gawiedzi?
~Panie Marcin 22-10-2011 16:16
Gdzie jest SKM ?!
~mim 22-10-2011 16:24
A co to jest SKM???,bo nie wiem...
~ 22-10-2011 16:34
"Ulgi dla rencistów" Nie trzeba,bo zaoszczędzone pieniądze i tak wysyłają Rydzykowi bez pożytku dla rodzinnego miasta:)
~AKM 22-10-2011 16:42
Jelonka.com // Wiadomości, Jelenia Góra Panie prezydencie, kiedy ruszy SKM? Poniedziałek, 27 czerwca 2011, 08:50, ostatnia aktualizacja: 2011-06-27 09:03 TS
~kali 22-10-2011 17:31
dziś MZK chciało ułatwić ludziom dojazd na cmentarze i autobusy linii nr12 kursowały jak w dni robocze.Tylko kochane MZK zapomniało poinformować o tym pasażerów i ludzie oczekiwali na autobusy jeżdżące w soboty.
~ja 22-10-2011 17:45
ja nie wiem na czym to polega ale np.w Hiszpani kierowcy autobusów sprzedaja bilety i opóżnień nie ma.Jest wymóg tylko jeden : kierowca przyjmuje pieniądze tylko do jakiegoś nominału/nie wyżej niż/. Może sa dobrze zorganizowani lub zorganizowane.Jest wiele kierowców kobiet /jeżdżą bardzo dobrze/. Może faktycznie jeleniogórscy kierowcy maja jakieś dodatkowe obowiązki i to głupie tzn.takie z których spokojnie można by ich zwolnić.
~xxx 22-10-2011 19:32
Do miejscowy drogi panie nie jestesmy a...lfabetami i niestety to my wzasadzie mlodziez i dzieci placimy na MZK bo to my jezdzimy do szkol w ktorych musimy sie uczyc i wzasadzie to my mlodziez zostalismy ukarani poniewaz ktos madry poprzesowal nam strefy oplat za co rodzice musza drozej placic za bilety a w zasadzie rencisci powinni miec znizkowe bilety poniewaz sa to ludzie chorzy a niestety emeryci zadnych ulg nie powinni miec poniewaz maja juz staly dochod i 90%emerytow pracuje dalej Moze wrescie ktos by sie zastanowil i cos pozmienial w regulaminie A jeszcze jedno pytanie czy te przepelnione autobusy sa bezpieczne w czasie jazdy
~Rewo 22-10-2011 19:38
Za 200 lat też Jelenia będzie miała to co Wrocław juz ma.Władzo,bieżesz kasę co miesiąc,opamiętaj się.
~lodziaszymka 22-10-2011 19:47
na przystankach nie było informacji że '' 12'' kursuje jak w dni robocze co się działo na przystankach szkoda gadać
~ 22-10-2011 20:41
zlikwidować to dziadostwo szybciej rowerem dojade
~do 19.32 22-10-2011 21:35
stały dochód nie oznacza wystarczajacy na przeżycie.90% emerytów ma bardzo niskie emerytury.Piszesz głupoty.
Rolof 22-10-2011 21:47
MZK to nie firma dochodowa, wiadomo transport publiczny zawsze jest na minusie i taka jest jego rola. Zabawne jest to że kosztem takiego transportu buduje się zabawki kolejowe dworce nikomu niepotrzebne ale wymyślone przez prezydenta? fontanny itd. Posłuchajcie co w samym MZK mówią ci co się znają zwłaszcza średnia kadra to dopiero głos zabierajcie. Piszecie o końcówce sprawy a nie o problemie. A to jest głębsze i czy czasami nie chodzi o całkowite rozp... MZK wszak co państwowe to jest nic nie warte bo nie ma właściciela. Ot taka opinia nowej władzy.
~xxx 22-10-2011 22:00
do 21.35 nie pisze glupot a co ma zrobic rencista ktory jest naprawde chory i potrzebuje na leki i lekarza bo nasza sluzba zdrowia na fundusz dziala jak dziala a nie jeden rencista nie moze sobie dorobic a renty naprawde sa glodowe a leczenie drogie A emeryt najczesciej nawet jednego dnia nie robi sobie wolnego tylko schodzi na emeryture i zaraz wraca do pracy i taki ma ulgi na pzrejazdy a rencista niestety nie
~kolejarz :) 22-10-2011 22:18
Gdzie jest SKM ?!
~grr 23-10-2011 2:19
a moze bilety u kierowcy powinny byc dostepne tylko w godzinach, powiedzmy 18:00-5:00 rano?
~iiiii 23-10-2011 7:45
Ta... bilety w kiosku... tyle, że połowa kiosków jest nieczynna, a w pozostałych brak biletów. Kiedyś bilety można było dostać nie tylko w kioskach, także w niektórych np sklepach spozywczych. Ale ponieważ takie pkt w ogóle na tym nie zarabiają, a tylko mają przez te bilety wiecej roboty, to niestety nikomu nie opłaca się ich sprzedawac. Co do odliczonej kwoty - ja staram się mieć zawsze odliczoną. Kiedyś kierowca mi biletu nie sprzedał. Ale z drugiej str gdzie rozmienić pieniążki, zeby mieć odliczoną kwotę np. w niedzielę wieczorem? To jest wszystko chore. Myślę, że automaty - chociażby w strategicznych miejscach JG mogłyby się pojawic.
~kierowca mzk 23-10-2011 10:24
jesteście ciekawi co kierowca napisał dali nam arkusze i kazali pisać procentowo ile jeździ autobusem ludzi nie tak dawno firma obca liczyła za potworną kwotę to samo a teraz za darmo liczymy my czy ten Wożniak i rada nadzorcza jest zdrowa umysłowo?
~Hecia 23-10-2011 12:19
A wystarczyło by zakupić maszyny do wydawania biletów... Ale nie taki jaki jest na Podwalu, który często nie wydaje reszty albo sie zacina, tylko normalne biletomaty jakie są w Poznaniu czy Wrocławiu i problem był by rozwiązany...
~oxa 23-10-2011 12:37
Miałam sen... MZK jest jedynie ogromnym obciążeniem finansowym dla miasta. W związku z tym ktoś mądry wymyślił, że strupa trzeba się pozbyć. Transportem miejskim zajmie się wówczas prywatna firma jeleniogórskiego radnego. Miasto zapłaci jedynie za wykonanie usługi. Nie będzie problemu wiecznie psujących się autobusów czy przepracowanych kierowców.
~Adriana 23-10-2011 14:41
W Irlandii, dokladnie w Dublinie, mozna kupic bilet u kierowcy,ale tylko za bilon, najlepiej miec odliczona kwote bo reszty nie wydaja, ewentualnie dolaczaja do biletu 'zwrot' na kwote kora miales powyzej ceny biletu, z tym idzie sie do centrali i tam oddaja nadplate. W godzinach szczytu nie ma specjalnie problemu z opopznieniami spowodowanymi tym, ze pasazerowie kupuja bilety. A kanara nie uswiadczysz, wsiada sie przednimi drzwiami bo tylko przednie sa w autobusie:) Wysiada sie na zadanie, wiec jak nei ma potzreby to autobus sie nie zatrzymuje. To samo na przysatnku tzreba machnac zeby sie zatrzymal. Moz epanowie z MZK powinni wyjsc z zza biurek i spojrzec szerzej na problem.
~do 22 23-10-2011 16:21
co do rencistów masz rację ale piszę ,że nie masz racji co do emerytów nie jest tak,że wszyscy pracuja : po pierwsze dla nich tak samo nie ma pracy tak jak dla wszystkich,po drugie oni też chorują ,po trzecie tak jak piszę wcześniej :skąd ci sie to wzięło ,że stały dochód to dobry dochód? Nie słyszałeś/aś dowcipu o tym jak to na wyścigi do śmietnika biegną emeryt i szczur?. Wiem :kiepski dowcip i mało śmieszny .A dlaczego? bo za blisko życia.
~ner 24-10-2011 13:58
szanowni pasażerowie MZK ostrzegam,za krytykę działalności MZK,będziecie wyrzucani z autobusów jak radny Prystrom z Rady Nadzorczej ostrzegam adriana,oxa,rolofa i innych internautów Wasz Prezydent
~ 25-10-2011 19:09
ad.~xxx. Rencista, który jest NAPRAWDĘ chory i nie ma pieniędzy na leki, powinien poddać się bezwarunkowej eutanazji. Rzekomo w przygotowaniu jest odpowiednia ustawa, która upoważni ZUS do likwidacji przyznanych świadczeń rentowych po przez eksterminację rencistów. DOLNOŚLĄZAK
~sssnaki 15-03-2013 14:10
.."Teraz robią to samo kierowcy, tylko kto i z jakich pieniędzy im za to płaci?"...-kierowca nie robi tego tak całkiem za darmo -przecież pracuje..., a Narzekacie jak byście dopiero odkryli że ta miejscowość powinna nazywać się Kijowa Dziura.... -za jakiś czas biletów nie będzie gdzie kupić, a kanar w każdym autobusie...

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group