Czwartek, 8 grudnia
Imieniny: Marii, Makarego
Czytających: 8191
Zalogowanych: 10
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Dla uczelni i szpitala

Czwartek, 11 października 2018, 11:00
Aktualizacja: Piątek, 12 października 2018, 6:58
Autor: Przemek Kaczałko
Jelenia Góra: Dla uczelni i szpitala
Fot. Przemek Kaczałko
W siedzibie Karkonoskiej Państwowej Szkoły Wyższej w Jeleniej Górze doszło do podpisania umów na dofinansowanie dla jeleniogórskiej uczelni oraz dla Wojewódzkiego Centrum Szpitalnego Kotliny Jeleniogórskiej. Na tę okoliczność do naszego miasta przyjechał podsekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia.

W ramach umowy KPSW uzyskała niemal 3 miliony złotych na kształcenie pielęgniarek. Przez dwa lata (na 2. i 3. roku) studentki będą otrzymywać 800 zł miesięcznie stypendium motywacyjnego, a po skończeniu studiów - stypendiów szkoleniowe w wysokości 1000 zł, które mają przeznaczyć na kształcenie po skończeniu studiów. Jak zaznaczają przedstawiciele uczelni, spośród absolwentów tylko kilka osób zasila nasz szpital, a większość wyjeżdża za granicę lub pracuje w innych miejscach.

- Jest to innowacyjny projekt Ministerstwa Zdrowia, który ma skłonić młodych ludzi do kształcenia się na kierunku pielęgniarstwo, a po skończeniu kształcenia pójść do pracy w placówkach służby zdrowia na terenie naszego kraju - powiedziała Grażyna Malczuk, kanclerz KPSW.

Wiceminister podkreślił, że to ważny i potrzebny projekt.

- Pielęgniarek brakuje - same zgłaszają postulaty, żeby więcej młodej kadry zasilało służbę zdrowia. Średnia wieku w niektórych rejonach to ok. 50 lat, a nowoczesna medycyna bez pielęgniarstwa nie rozwinie się - powiedział Zbigniew Król, podsekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia.
- Od zawsze chciałam pomagać ludziom. Moja ciocia tym się zajmuje i w tym zawodzie będę mogła pomagać, być blisko ludzi i to pomoże mi się spełnić - wyznała Lidia Hamkało, studentka pielęgniarstwa.

Z kolei jeleniogórski szpital otrzymał 434 tysiące złotych na wyposażenie Szpitalnego Oddziału Ratunkowego.

- Cieszę się bardzo, że kolejne pieniądze trafiają do Jeleniej Góry. Niedawno został rozbudowany SOR w Jeleniej Górze, a teraz mamy kolejne pieniądze na wyposażenie - dodał senator Krzysztof Mróz, który wyraził też zadowolenie ze wsparcia dla kształcenia pielęgniarek w KPSW.

Twoja reakcja na artykuł?

15
79%
Cieszy
0
0%
Hahaha
1
5%
Nudzi
0
0%
Smuci
1
5%
Złości
2
11%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (11)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group