Niedziela, 4 maja
Imieniny: Moniki, Władysława
Czytających: 16007
Zalogowanych: 94
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Kowary: Dla obrońcy ojczyzny

Niedziela, 1 grudnia 2019, 8:05
Aktualizacja: Wtorek, 3 grudnia 2019, 10:21
Autor: WAC
Kowary: Dla obrońcy ojczyzny
Fot. UM Kowary
Na cmentarzu w Kowarach kilka dni temu odbyła się uroczystość odsłonięcia tabliczki z napisem "Ojczyzna swojemu obrońcy" na grobie Władysława Knychały. Wyróżnienie przyznane zostało w ramach akcji „Ocalmy” przez Wojewodę Dolnośląskiego oraz Instytut Pamięci Narodowej. Jej celem jest ocalenie pamięci o bohaterach narodowych.

Władysław Knychała ps. "Węgier" urodził się w 1890 roku. W wieku 15 lat przystąpił do tajnej organizacji Polskiej Partii Socjalistycznej Frakcja Rewolucyjna w Częstochowie. Na początku działalności zajmował się kolportażem nielegalnej prasy, ulotek, inkasował składki na działalność konspiracyjną. W 1906 roku został wyznaczony do bojówki PPS jako czynny członek tzw. szóstki. 3 marca 1908 roku aresztowany i oskarżony o postrzelenie agenta carskiej tajnej policji. Wyrokiem sądu w grudniu 1908 roku został skazany na 4 lata katorgi i wieczne osiedlenie na Syberii. Myśląc cały czas o powrocie do ojczyzny, w momencie wybuchu I wojny światowej i wykorzystując fałszywe dokumenty wstępuje ochotniczo do carskiego wojska. W listopadzie 1914 roku przybywa w okolice Kielc, gdzie na froncie pod Nowym Korczynem zostaje ranny. Po wyleczeniu ran wiosną 1915 roku zostaje przeniesiony na front w Karpatach. gdzie świadomie dostaje się do austriackiej niewoli. W sierpniu 1916 roku wraca do Częstochowy. W tym mieście w listopadzie 1918 roku bierze czynny udział w akcji rozbrajania Niemców i zabezpieczania mienia Państwa Polskiego. Postanowieniem prezydenta RP z dnia 16 marca 1937 r. Władysław Knychała został odznaczony Krzyżem Niepodległości za pracę w dziele jej odzyskania.

Przez okres międzywojenny i okupację niemiecką był pracownikiem węzła kolejowego w Częstochowie. W 1946 roku został skierowany do pracy w PKP Jelenia Góra gdzie pracował do emerytury. Zmarł w 1966 roku.

Twoja reakcja na artykuł?

7
44%
Cieszy
0
0%
Hahaha
5
31%
Nudzi
2
13%
Smuci
1
6%
Złości
1
6%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Sonda

Czy brałaś/eś udział w którymś spotkaniu z kandydatem/tką na prezydenta Polski??

Oddanych
głosów
43
Tak
23%
Nie
72%
Nie interesuję się polityką wcale
5%
 
Głos ulicy
Do Jeleniej Góry przyjechaliśmy znad morza
 
Warto wiedzieć
Opona – Jak genialny wynalazek zmienił świat
 
Rozmowy Jelonki
Co zrobić ze zwierzakiem na majówkę?
 
Aktualności
21 lat minęło
 
Piłka nożna
Bardzo bolesna lekcja od Włókniarza [SKRÓT VIDEO]
 
112
Wyciek gazu na Mickiewicza
 
Jeleniogórskie ulice
Ulica Grunwaldzka w Jeleniej Górze
Copyright © 2002-2025 Highlander's Group