Czwartek, 22 października
Imieniny: Filipa, Halki
Czytających: 3482
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Deszczowe lato wśród eksponatów

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Czwartek, 25 czerwca 2009, 12:51
Aktualizacja: Piątek, 26 czerwca 2009, 7:29
Autor: TEJO
Fot. TEJO
W czasie deszczu dzieci się nudzą? Nic bardziej błędnego. Uczestnicy półkolonii w Młodzieżowym Domu Kultury zwiedzali dziś Muzeum Karkonoskie w ramach wakacyjnego cyklu edukacyjnego.

Dziewczęta i chłopcy zwiedzili stałą ekspozycję szkła artystycznego. W świat malarstwa przełomu wieków XIX i XX wprowadziła ich wystawa „Piękno do mnie przyszło”, na którą składają się obrazy Wojciecha Weissa z okresu zauroczenia piękną Aneri, Ireną. Przewodniczka opowiedziała młodym ludziom o tym, jak artysta zakochał się w swojej uczennicy, która przyszła do niego na kurs malarstwa, bo kobiet nie dopuszczano do studiów w Akademii Sztuk Pięknych. Na ekspozycji są także dzieła pięknej małżonki malarza.

Grupie bardzo podobała się Chata Karkonoska, ustawiona tu w 1914 roku przez Hugo Seydela, założyciela Muzeum Karkonoskiego. W typowym dla podgórskich miejscowości wnętrzu sprzed kilkuset lat zgromadzono autentyczne przedmioty codziennego użytku zebrane w różnych wsiach przez pasjonata Seydela. Dzieci dowiedziały się, dlaczego w dawnych czasach były tak krótkie łóżka. Dla ich rówieśników sprzed lat zresztą i tak nie były dostępne: dawni mali mieszkańcy spali na podłodze, a łóżko oraz pościel były zarezerwowane tylko dla gospodarzy.

Sama Chata Karkonoska stała się także inspiracją do kolejnej części muzealnych zajęć: rysunku. Jedni młodzi ludzie kolorowali szkic obrazujący wnętrze tego obiektu. Inni – kolorowali talerze nanosząc na nie wzory podyktowane wyobraźnią twórczą. I choć na dworze mżyło i kropiło, uczestnicy półkolonii nie myśleli o pogodzie zaabsorbowani tworzeniem i oglądaniem muzealnych „skarbów”.

– Polecamy takie zajęcia dla wszystkich grup zorganizowanych – mówi Aneta Firszt z działu edukacji Muzeum Karkonoskiego.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (5) Dodaj komentarz

~... 25-06-2009 13:23
Pytanie czy młodzież się nudzi podczas deszczu..? Odpowiedź brzmi TAK, bo uczestnikami takich połkolonii są 10 latki :/ O starszych nikt nie pomyśli. Co mają robić?
piipi 25-06-2009 15:31
~DZIECI i nuda ..NIE ! Oni nawet pod trzepakiem ..znajda temat do *fajnej rozmowy !
piipi 25-06-2009 15:32
~C.d ..i do *fajnych psikusow i innych zabaw !
ago. 25-06-2009 19:34
Piipi, co Ty rozumiesz przez słowo "*fajny"? Bo to u Ciebie takie słowo "wytrych", jakby nie było w języku polskim innych przymiotników. Wciąż zapożyczasz z języka niemieckiego od ich "fein".
piipi 25-06-2009 22:16
~AGO ..podejrzewam,ze slowo "fajny" przywedrowalo do nas wraz z popularnoscia jezyka angielskiego ... od wyrazu "fine" !

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group