Polub Jelonkę:
Czytaj także: Wałbrzych Świdnica
Czwartek, 3 lipca
Imieniny: Jacka, Tomasza
Czytających: 7382
Zalogowanych: 35
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Dąb Helmut w Jagódce zakochany

Środa, 23 czerwca 2010, 8:04
Aktualizacja: 8:05
Autor: Amgela
JELENIA GÓRA: Dąb Helmut w Jagódce zakochany
Fot. Angela
Uczniowie jeleniogórskich szkół i przedszkolacy nadali i imię i historię kilkudziesięciu… drzewom. Wczoraj w Młodzieżowym Domu Kultury „Jelonek” odbyło uroczyste podsumowanie konkursu i nagrodzenie najciekawszych pomysłów. Wyróżniono pięć placówek.

W tym roku do uczestnictwa w pierwszej edycji konkursu Tabliczki Tożsamości, organizatorzy : Dolnośląski Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli we Wrocławiu, filia w Jeleniej Górze oraz Wydział Ochrony Środowiska i Rolnictwa Urzędu Miasta w Jeleniej Górze, zaprosili wszystkich przedszkolaków, uczniów szkół podstawowych i gimnazjum oraz innych placówek.

Projekt „Tabliczki Tożsamości” miał pokazać piękno, magię i urok, nadać drzew o stworzyć o nich legendę – mówi Bogusława Bogucka z Dolnośląskiego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli we Wrocławiu, filii w Jeleniej Górze.

– Dwa lata temu przeprowadziliśmy pilotażową edycję tego konkursu, tylko wśród szkół podstawowych. W tym roku do uczestnictwa zaprosiliśmy szersze grono, również ze szkół podstawowych i gimnazjów z Jeleniej Góry. Zadaniem uczestników było wyszukanie drzewa, które darzą sentymentem i chcą pokazać lokalnej społeczności.

Wokół tego tworzyli projekt, nadali imię drzewu, opisali co można przy tym drzewie robić, jaki scenariusz zajęć można przy nim realizować, odpowiadali na pytanie, dlaczego to drzewo jest wyjątkowe, opisywali jego historię. Przez ten konkurs chcieliśmy nauczyć dzieci, a poprzez dzieci i dorosłych, szacunku dla drzew – dodaje B. Bogucka.

We wrześniu każde z wybranych drzew będzie miało zawieszoną tabliczkę tożsamości wraz z herbem. Wśród nagrodzonych placówek znalazły się: Przedszkola nr 10 i 19, Szkoła Podstawowa nr 7 i Gimnazjum nr 1.

Nagrodę specjalną natomiast za niekonwencjonalne przygotowanie projektu otrzymał Zespół Szkół i Placówek Specjalnych w Jeleniej Górze. Uczestnicy otrzymali po drzewku ufundowanym przez Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej w Jeleniej Górze, po to, by posadzić je dla kolejnych pokoleń.

Grzegorz Nowicki, Mateusz Wróbel oraz Aneta Jędrzejewska z Gimnazjum nr 1 przygotowali projekt dotyczący dębu „Helmuta”, który rośnie w lesie za „Grzybkiem”. – Na pomysł wyróżnienia właśnie tego drzewa wpadła nasza koleżanka, która codziennie przechodzi koło dębu wychodząc z psem na spacer. Jest to potężne drzewo i mało kto o nim wie. Nasz projekt zawiera kilkanaście stron zdjęć tego drzewa i jego historii.

Jego imieniem chcieliśmy podkreślić jego wiek, ma ono około 250 lat, urosło więc jeszcze za czasów, kiedy na tych terenach byli Niemcy. Cała jego historia jest przez to drzewo opowiadana. Obecnie „Helmut” ma dziewczynę Jagódkę, która sobie na nim wyrosła. Ma też życzenia, by częściej odwiedzali go ludzie – mówią gimnazjaliści z „jedynki”.

Nagrodę odebrali również uczniowie Szkoły Podstawowej nr 7 w Jeleniej Górze, którzy do prezentacji wybrali klon „Kazio” w parku.
– Od marca obserwowaliśmy co dzieje się z tym klonem, zapisywaliśmy jak się zmienia, ile urósł, dzieci były w to bardzo zaangażowane. Takie konkursy są niezwykle potrzebne i ważne, poprzez zabawę uczymy dzieci, by nie niszczyły drzew. Co więcej przekazujemy im wiedzę jak należy o drzewa dbać i jak naprawiać to, co zniszczyli dorośli – mówi Piotr Grosman, nauczyciel Szkoły Podstawowej nr 7 w Jeleniej Górze.

Zanim uczestnicy konkursu odebrali nagrody z rąk Ewy Tomery, naczelnika wydziału ochrony środowiska oraz Zygmunta Korzeniewskiego, szefa DODN – u, wysłuchały koncertu w wykonaniu zespołu Paka Buziaka z Młodzieżowego Domu Kultury. Od Karoliny Dobrowolskiej, pracownika Karkonoskiego Parku Narodowego, który włączył się w organizację konkursu, usłyszeli też kilka ciekawostek o ptakach. Pani Karolina w przygotowanej prezentacji multimedialnej mówiła m.in. o chichocie dzięciołów, ptakach o bajkowej nazwie „mysikrólik”, o sikorce z irokezem zwanej sosnówką, Makolągwie lubiącej drzewa nie tylko w lasach, ale i w ogrodach,

Sonda

Czy lokalne "kasyna" i gry hazardowe powinny być dozwolone bez koncesji?

Oddanych
głosów
417
Oczywiście, gra tylko ten kto chce
26%
Tak, jednak do pewnej kwoty - na niektórych działa to jak narkotyk
10%
Hazard powinien zostać całkowicie zakazany
50%
Nic nie trzeba zmieniać w przepisach
14%
 
Głos ulicy
Nie "siedzimy" na telefonach
 
Warto wiedzieć
Trump zaatakował Iran! Nowa wojna USA na Bliskim Wschodzie?
Rozmowy Jelonki
Strzelania będą tylko raz w tygodniu
 
Inne wydarzenia
Odśpiewali "100 lat" twórcy Biegu Piastów
 
Aktualności
Umowa na przebudowę drugiej nitki estakady
 
Inne wydarzenia
Zawita do nas mistrz Francji, ale znów szykuje się "paraliż" na drogach i utrudnienia
 
Piłka nożna
Karkonosze wystartowały. Pierwszy trening z nowym, doświadczonym trenerem
Copyright © 2002-2025 Highlander's Group