Czwartek, 30 maja
Imieniny: Jana, Karola
Czytających: 3758
Zalogowanych: 8
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Czynsze mieszkań komunalnych obniżone

Sobota, 21 grudnia 2013, 12:14
Aktualizacja: 0:24
Autor: Angela
Jelenia Góra: Czynsze mieszkań komunalnych obniżone
Fot. Angela
Po wczorajszej (20.12) porannej sesji czynszowej, zamkniętej z powodu braku podpisów siedmiu radnych – wnioskodawców z klubu PO, o godz. 18.00 na wniosek 14. radnych (z różnych klubów) zwołano kolejną sesję i tym razem skutecznie przegłosowano poprawkę. Dzięki nim najbiedniejsi mają zapłacić mniej za czynsze mieszkań komunalnych. Między sesjami prezydent Marcin Zawiła próbował dogadać się z radnymi proponując 10 procentową obniżkę dla wszystkich lokatorów mieszkań komunalnych, ale radni uznali to za niekorzystne dla jeleniogórzan.

- Spotkanie z prezydentem było bardzo konstruktywne, ale propozycja 10-procentowewj obniżki czynszów dla wszystkich nie została przyjęta, bo była po prostu niekorzystna dla mieszkańców – mówi Leszek Wrotniewski, przewodniczący Rady Miejskiej i jeden z wnioskodawców obniżki czynszów. – Propozycja prezydenta nie uwzględniała wielu czynników, które zawierała nasza poprawka i dawała mniejsze korzyści. Co jednak najważniejsze, nie była skierowana do najuboższych. Naszym zdaniem było to symboliczne działanie prezydenta, który uzurpował sobie prawo do tego, by może zareagować w przyszłości. Radni uznali jednak, że jest to ostatni moment, by mieszkańców uchronić w 2014 roku przed tak drastycznym wzrostem czynszów. To też nie jest uchwała, która nas zadowalała, ale jest to pierwszy krok, którym mogliśmy pomóc najmniej zarabiającym – dodaje Leszek Wrotniewski.

W związku z tym, że wczorajsza sesja o godz. 18.00 została zwołana przez 14 radnych równych klubów: PO (L. Wrotniewski, K. Kroczak), SLD (J. Sarzyński, J. Gajewski, J. Pleskot, W. Chadży), PiS ( O. Kubicki, K.Mróz, Ireneusz Łojek, R. Szymański), Razem dla Jeleniej Góry (M. Sajnog i B. Makieła–Wachowicz) oraz niezależnego Zbigniewa Ładzińskiego, projekt uchwały zmieniał się do ostatniej chwili przed głosowaniem.

Ostatecznie uchwała wprowadziła przede wszystkim ulgi dochodowe do końca przyszłego roku, przysługujące wszystkim najemcom niezależnie od powierzchni lokalu.

- Wprowadzenie progu dochodowego daje realną obniżkę mieszkańcom, o trzy procent dla tych, którzy zarabiają najmniej czyli niewiele ponad 1200 złotych w jednoosobowych gospodarstw domowych i ponad 1000 zł w wieloosobowych gospodarstwach – wymieniał Leszek Wrotniewski, który prezentował projekt uchwały.

Ze zniżki lokatorzy skorzystają również w 2015 roku, ale tu pojawią się już pewne ograniczenia metrażu: 70 m kw. dla jednej osoby, 80 m kw. dla dwóch osób, 90 m kw. dla 3 osób, 110 m kw. dla 4 osób, 130 m kw. dla pięciu osób i 140 m kw. dla 6 osób.

Obniżono również o kilka procent zwyżki i zwiększono zniżki (od 3 do 10 procent) zapisane w systemie wprowadzonym zarządzeniem prezydenta. Wprowadzono również zniżkę za zły stan techniczny mieszkania (max. do 20 procent).

Zanim jednak radni przyjęli poprawkę 19 głosami „za” i jednym wstrzymującym się, radny Krzysztof Mróz pytał, w jaki sposób prezydent będzie informował mieszkańców o zmianach i czy zostaną im wysłane ponowne naliczenia oraz zawiadomienia w przypadku ulg dochodowych, które naliczane są na wniosek najemcy.

- Nie wiem w jaki sposób będę realizował wykonanie tej uchwały, ale zanim przystąpicie państwo do głosowania, chcę, żebyście mieli świadomość, że wprowadzenie tej poprawki spowoduje wpłyniecie do budżetu o około trzech mln zł mniej – mówił prezydent Marcin Zawiła. – To przełoży się na pogłębienie zadłużenia ZGKiM wobec wspólnot oraz ograniczy możliwości remontowania lokali komunalnych. Zastanówcie się, czy to nie zniszczy całego systemu wprowadzonego poprzednią uchwałą – apelował M. Zawiła.

W swoim stanowisku wygłoszonym na sesji budżetowej poprzedzającej sesję czynszową, prezydent Marcin Zawiła mówił, że nie może godzić się z wnoszonymi projektami uchwał, które dewastują cały system naliczeń wprowadzając chaos w zaplanowanych ulgach. Ich przyjęcie oznaczałoby zawieszenie systematycznych wpłat udziałów Miasta na fundusze remontowe wspólnot mieszkaniowych. Tym samym – zatrzymanie postępu w remontach i zniweczenie wysiłku wspólnot nad poprawą standardów życia.

- Widzę jednak potrzebę i możliwości wprowadzenia korekty, która w swoich skutkach spowoduje realną obniżkę czynszów, a z drugiej – nie zburzy systemu, który uwzględnia w swoich zapisach potrzebę pomocy w opłatach czynszowych dla rodzin niezamożnych – mówił prezydent M. Zawiła. - Chcąc przerwać niepotrzebne i nietwórcze debaty deklaruję, że z dniem 1 stycznia 2014 r, zgodnie ze swoimi uprawnieniami obniżę stawkę bazową czynszu z obecnie obowiązującej 8,34 zł o ok. 10%, to znaczy do ok. 7,50 zł, co powinno wpłynąć odczuwalnie na zmniejszenie kwot czynszu naliczonego przy zachowaniu ulg, zapisanych już w systemie opłat. Biorąc jednocześnie pod uwagę, że z dniem 1 stycznia 2014 r. wchodzi w życie tzw. dodatek energetyczny, w kwocie 11 zł miesięcznie dla gospodarstwa domowego jednoosobowego i rosnący sukcesywnie w relacji do zwiększającej się liczby członków rodziny i wprowadzonej – także od 1 stycznia 2014 r. Jeleniogórskiej Karty Dużej Rodziny, będzie to łącznie stanowić o faktycznych, realnych i odczuwalnych ulgach w opłatach bytowych Jeleniogórzan – dodał prezydent.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (17)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Z którym z autorów chcieliby Państwo spotkać się w Książnicy Karkonoskiej?

Oddanych
głosów
602
Puzyńska Katarzyna
33%
Twardoch Szczepan
32%
Żulczyk Jakub
35%
 
Głos ulicy
Ja lubię sushi, a ja wolę burgery domowe
 
Miej świadomość
Kraina Wygasłych Wulkanów w Polsce
 
Rozmowy Jelonki
Wodne perypetie w Jeżowie
 
Aktualności
Warsztaty kosmetyczne w Muflonie
 
Kościół i wiara
Bierzmowanie w Jeleniej Górze
 
Kultura
Wędrowcy Karkonoszy
 
Aktualności
Zagrali dla Michała
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group