Piątek, 23 października
Imieniny: Marleny, Seweryna
Czytających: 3620
Zalogowanych: 4
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Czynsze mieszkań komunalnych obniżone

Wiadomości: Jelenia Góra
Sobota, 21 grudnia 2013, 12:14
Aktualizacja: 0:24
Autor: Angela
Fot. Angela
Po wczorajszej (20.12) porannej sesji czynszowej, zamkniętej z powodu braku podpisów siedmiu radnych – wnioskodawców z klubu PO, o godz. 18.00 na wniosek 14. radnych (z różnych klubów) zwołano kolejną sesję i tym razem skutecznie przegłosowano poprawkę. Dzięki nim najbiedniejsi mają zapłacić mniej za czynsze mieszkań komunalnych. Między sesjami prezydent Marcin Zawiła próbował dogadać się z radnymi proponując 10 procentową obniżkę dla wszystkich lokatorów mieszkań komunalnych, ale radni uznali to za niekorzystne dla jeleniogórzan.

- Spotkanie z prezydentem było bardzo konstruktywne, ale propozycja 10-procentowewj obniżki czynszów dla wszystkich nie została przyjęta, bo była po prostu niekorzystna dla mieszkańców – mówi Leszek Wrotniewski, przewodniczący Rady Miejskiej i jeden z wnioskodawców obniżki czynszów. – Propozycja prezydenta nie uwzględniała wielu czynników, które zawierała nasza poprawka i dawała mniejsze korzyści. Co jednak najważniejsze, nie była skierowana do najuboższych. Naszym zdaniem było to symboliczne działanie prezydenta, który uzurpował sobie prawo do tego, by może zareagować w przyszłości. Radni uznali jednak, że jest to ostatni moment, by mieszkańców uchronić w 2014 roku przed tak drastycznym wzrostem czynszów. To też nie jest uchwała, która nas zadowalała, ale jest to pierwszy krok, którym mogliśmy pomóc najmniej zarabiającym – dodaje Leszek Wrotniewski.

W związku z tym, że wczorajsza sesja o godz. 18.00 została zwołana przez 14 radnych równych klubów: PO (L. Wrotniewski, K. Kroczak), SLD (J. Sarzyński, J. Gajewski, J. Pleskot, W. Chadży), PiS ( O. Kubicki, K.Mróz, Ireneusz Łojek, R. Szymański), Razem dla Jeleniej Góry (M. Sajnog i B. Makieła–Wachowicz) oraz niezależnego Zbigniewa Ładzińskiego, projekt uchwały zmieniał się do ostatniej chwili przed głosowaniem.

Ostatecznie uchwała wprowadziła przede wszystkim ulgi dochodowe do końca przyszłego roku, przysługujące wszystkim najemcom niezależnie od powierzchni lokalu.

- Wprowadzenie progu dochodowego daje realną obniżkę mieszkańcom, o trzy procent dla tych, którzy zarabiają najmniej czyli niewiele ponad 1200 złotych w jednoosobowych gospodarstw domowych i ponad 1000 zł w wieloosobowych gospodarstwach – wymieniał Leszek Wrotniewski, który prezentował projekt uchwały.

Ze zniżki lokatorzy skorzystają również w 2015 roku, ale tu pojawią się już pewne ograniczenia metrażu: 70 m kw. dla jednej osoby, 80 m kw. dla dwóch osób, 90 m kw. dla 3 osób, 110 m kw. dla 4 osób, 130 m kw. dla pięciu osób i 140 m kw. dla 6 osób.

Obniżono również o kilka procent zwyżki i zwiększono zniżki (od 3 do 10 procent) zapisane w systemie wprowadzonym zarządzeniem prezydenta. Wprowadzono również zniżkę za zły stan techniczny mieszkania (max. do 20 procent).

Zanim jednak radni przyjęli poprawkę 19 głosami „za” i jednym wstrzymującym się, radny Krzysztof Mróz pytał, w jaki sposób prezydent będzie informował mieszkańców o zmianach i czy zostaną im wysłane ponowne naliczenia oraz zawiadomienia w przypadku ulg dochodowych, które naliczane są na wniosek najemcy.

- Nie wiem w jaki sposób będę realizował wykonanie tej uchwały, ale zanim przystąpicie państwo do głosowania, chcę, żebyście mieli świadomość, że wprowadzenie tej poprawki spowoduje wpłyniecie do budżetu o około trzech mln zł mniej – mówił prezydent Marcin Zawiła. – To przełoży się na pogłębienie zadłużenia ZGKiM wobec wspólnot oraz ograniczy możliwości remontowania lokali komunalnych. Zastanówcie się, czy to nie zniszczy całego systemu wprowadzonego poprzednią uchwałą – apelował M. Zawiła.

W swoim stanowisku wygłoszonym na sesji budżetowej poprzedzającej sesję czynszową, prezydent Marcin Zawiła mówił, że nie może godzić się z wnoszonymi projektami uchwał, które dewastują cały system naliczeń wprowadzając chaos w zaplanowanych ulgach. Ich przyjęcie oznaczałoby zawieszenie systematycznych wpłat udziałów Miasta na fundusze remontowe wspólnot mieszkaniowych. Tym samym – zatrzymanie postępu w remontach i zniweczenie wysiłku wspólnot nad poprawą standardów życia.

- Widzę jednak potrzebę i możliwości wprowadzenia korekty, która w swoich skutkach spowoduje realną obniżkę czynszów, a z drugiej – nie zburzy systemu, który uwzględnia w swoich zapisach potrzebę pomocy w opłatach czynszowych dla rodzin niezamożnych – mówił prezydent M. Zawiła. - Chcąc przerwać niepotrzebne i nietwórcze debaty deklaruję, że z dniem 1 stycznia 2014 r, zgodnie ze swoimi uprawnieniami obniżę stawkę bazową czynszu z obecnie obowiązującej 8,34 zł o ok. 10%, to znaczy do ok. 7,50 zł, co powinno wpłynąć odczuwalnie na zmniejszenie kwot czynszu naliczonego przy zachowaniu ulg, zapisanych już w systemie opłat. Biorąc jednocześnie pod uwagę, że z dniem 1 stycznia 2014 r. wchodzi w życie tzw. dodatek energetyczny, w kwocie 11 zł miesięcznie dla gospodarstwa domowego jednoosobowego i rosnący sukcesywnie w relacji do zwiększającej się liczby członków rodziny i wprowadzonej – także od 1 stycznia 2014 r. Jeleniogórskiej Karty Dużej Rodziny, będzie to łącznie stanowić o faktycznych, realnych i odczuwalnych ulgach w opłatach bytowych Jeleniogórzan – dodał prezydent.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (17) Dodaj komentarz

~fototelbox 21-12-2013 13:06
A co oni tam wodke pili, bo kielonki 50tki na stolach :) z takich to ja na andrzejkach dawalem... nic dziwnego, ze obnizyli
~Mieszkaniec 21-12-2013 14:10
W 2015 nie będzie Zawiły ani Wrotniewskiego.Tak ,że niech się nie martwią co będzie.
~agonia 21-12-2013 14:26
dobre pierw podnieść a potem wielka łaska że obniżyli szczyt arogancji i napewno jeszcze trzeba im podziękować
~agonia 21-12-2013 14:55
dobre pierw podnieść a potem wielka łaska że obniżyli szczyt arogancji i napewno jeszcze trzeba im podziękować
~ 21-12-2013 16:45
Popieram stanowisko prezydenta odnośnie ulg, ma rację twierdząc, że przeforsowane zniżki odczują wspólnoty mieszkaniowe. Niesystematyczne wpłaty nie tylko na fundusz remontowy ale również na ogrzewanie spowodują zadłużanie się wspólnot u dostawców. Opozycja powinna znależć bata na dłużników, myśleć o nowych miejscach pracy
~ 21-12-2013 17:01
siedmiu radnych i 14. radnych???????
~ 21-12-2013 18:21
nigdy więcej tych radnych a szczególnie z PO
~ 21-12-2013 18:58
Hmmm obniżki niekorzystne dla płatników no, no, na to, to bym nie wpadł, ale cóż, człowiek przez całe życie się uczy...
~Andrzej6 21-12-2013 19:47
Jak wynika z artykułu ludzie, którzy zarabiają powyżej 1200 zł to już są wg. radnych i p. Zawiły ludzmi zamożnymi. Oj żeby Jeleniogórzanom w głowach się nie poprzewracało od tego dobrobytu i dostatku.
~tele15 21-12-2013 19:59
oglądałam transmisje na żywo -zobaczcie sobie -wcale niektórzy radni , którzy najwięcej krzyczą nie są zainteresowani sesją obniżka jak najbardziej czynszów p. Wrotniewski, ale to nie pan musi potem dwoić się i troić skąd wziąść te 3 mln złotych tak myślę, że obecnemu PO chodzi o to , aby niby pokazać jacy oni dobrzy i dać kontrę Prezydentowi a tak na marginesie jałowo prowadzi Pan przewodniczący te sesje
~I co dalej? 21-12-2013 20:33
Wrotniewski przekonał Radę Miasta, by ta głosowała za obniżeniem czynszów za mieszkania komunalne. Oznacza to że zamiejscowy Wrotniewski z Papajem rozpoczęli swoją kampanię wyborczą na koszt podatników naszego miasta. To im się udało. Przyjdą wybory to rozliczymy obu spryciarzy. Ale jest inna strona medalu obniżki czynszów: Wrotniewski skazał przynajmniej część mieszkańców mieszkań komunalnych na wegetację w slamsach. Podatników jeleniogórskich nie stać na remonty mieszkań komunalnych. Wrotniewski z Papajem powinni teraz okazać wielkie serce i zacząć wpłacać swoje/ a nie nasze/ pieniądze na fundusz remontowy budynków komunalnych. Jest jeszcze gorsza sprawa: Wrocław praktycznie zagarnął z budżetu województwa wszystkie pieniądze. Nie słyszałem, by Papaj z Wrotniewskim protestowali.
~doro 21-12-2013 21:21
Panie prezydencie Zawiła wykpił się pan. Najpierw podwyższa pan czynsze o 70% a teraz o 10% obniża.Taką samą zagrywkę pan zrobił z opłata za śmieci.Szczwany z pana lis, a Jeleniogórzan traktuje pan jak stado głupich baranów, którzy nie myślą i nie umieją liczyć.
~chętny 21-12-2013 21:38
A ja jestem chętny na ulżenie tym, co się męczą na 70 m. na jedną osobę i zamienię się z nimi na mieszkania. Będę opłacał czynsz bez zniżek. Oddam swoje 46 m. Może nawet bym im opłacał czynsz...
~eden 21-12-2013 23:53
Najbardziej wrogi prezydent jaki byl w historii jg dla mieszkancow tego miasta. Nie zrobiles facet NIC POZYTECZNEGO DLA LUDZI potrafisz jedynie zdzierac skore z tych biednych mieszkancow. JUZ dawno powinno sie Was wywiezdz na kupie gnoju tam jest wasze miejsce. Myslicie ze mozna Wam wszystko tylko dlatego ze ktos wam powierzyl wladze. Jestescie nikczemni i pozbawieni wyobrazni jak sie zyje jeleniogorzanom.
~Ala 22-12-2013 15:00
Popieram eden
~Iwona 22-12-2013 16:14
Zawiła jest słabym prezydentem, ale ci z PZPR (obecnie pod szyldem SLD) byli i mogą być jeszcze gorsi!!!
momo 22-12-2013 22:51
dzis obnizyli-jutro podwyzsza--biednemu i tak wiatr w oczy

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group