Polub Jelonkę:
Czytaj także: Wałbrzych Świdnica
Piątek, 16 maja
Imieniny: Andrzeja, Szymona
Czytających: 10135
Zalogowanych: 78
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Polska: Czym jest overthinking i jak sobie z nim poradzić?

Czwartek, 15 maja 2025, 22:34
Aktualizacja: 22:35
Autor: ts
Polska: Czym jest overthinking i jak sobie z nim poradzić?
Fot. ts
Overthinking pojawia się wtedy, gdy nasz mózg bezustannie pracuje i przetwarza szereg informacji, które my następnie poddajemy jeszcze szerszej i bardziej wnikliwej analizie. To z pozoru niewinne myślenie kosztuje nas wiele energii i często prowadzi do stresu, niepokoju, utrudniając jednocześnie podjęcie decyzji w obliczu napotkanego problemu. Podpowiadamy, jak rozpoznać, czy mamy do czynienia z paraliżem analitycznym i jak sobie z nim poradzić!

Czym jest overthinking?
Overthinking to stan, w którym zamiast podejmować decyzje lub działać, pozostajemy “zamrożeni” w fazie rozmyślań. To znacznie więcej niż samo myślenie czy zastanawianie się – to wręcz obsesyjne analizowanie wszystkiego, co nas dotyczy. Pozostawienie swojego umysłu w tym stanie prowadzi do paraliżu decyzyjnego i wzrostu poziomu lęku, co przekłada się na problemy w codziennym funkcjonowaniu i zwiększa ryzyko rozwoju poważnych zaburzeń psychicznych np. nerwicy lękowej czy depresji.

Skąd się bierze nadmierne myślenie?
Stan taki najczęściej wynika z nadmiernego perfekcjonizmu, poczucia niedowartościowania, traum z przeszłości bądź lęku przed oceną lub porażką. Nasz mózg próbuje się przed tym bronić – analizując wszystko wielokrotnie, mamy złudne poczucie kontroli nad sytuacją i swoim życiem. W rzeczywistości efekt jest jednak odwrotny: im więcej czasu poświęcamy na myślenie, tym mniej działamy, a nasze problemy tylko narastają.
Overthinking w praktyce – jak to wygląda? 5 przykładów

1. Analizowanie w środku nocy rozmów, decyzji, wydarzeń z przeszłości – nawet tych zupełnie błahych i nieistotnych z dzisiejszej perspektywy.
2. Tworzenie samych czarnych scenariuszy w głowie, gdy nie dostajemy natychmiast odpowiedzi na wiadomość lub ktoś nie odbiera telefonu – choć nic nie wskazuje na złe wydarzenia.
3. Przeżywanie tej samej sytuacji w kółko, zastanawianie się, co można było powiedzieć inaczej, jak ktoś mógł to odebrać, czy zrobiliśmy dobre wrażenie.
4. Problem z podjęciem decyzji z obawy przed wyborem tej „złej opcji” – ciągłe analizowanie wszystkich możliwych konsekwencji sprawia, że nie potrafimy dokonać żadnego wyboru.
5. Dopisywanie znaczeń do czyjegoś zachowania, np. tonu głosu, mimiki, interpunkcji w wiadomości – i zakładanie negatywnego przekazu, mimo braku jakichkolwiek dowodów.

Jak radzić sobie z paraliżem analitycznym?

Overthinking w naszej głowie nie jest czymś, co można tak po prostu wyłączyć. Istnieje jednak wiele strategii i technik, które są w stanie przywrócić naszemu umysłowi spokój, wyciszenie i wygaszenie obsesyjnego myślenia.

• Świadomość, że nadmiernie analizujemy. Overthinking nie jest uniwersalnym sposobem myślenia typowym dla wszystkich ludzi i warto to sobie uświadomić. To swego rodzaju zaburzenie, z którym należy walczyć. Jeśli zatem tylko zorientujemy się, że pozostajemy w stanie paraliżu analitycznego, powinniśmy postarać się jak najszybciej przerwać ten mechanizm i odzyskać kontrolę nad swoim umysłem.

• Włączenie zdroworozsądkowego myślenia. W trakcie trwania nieprzyjemnego natłoku myśli, warto na chwilę się zatrzymać i zadać sobie kilka prostych pytań: Czy to mi służy? Czy przybliża mnie do rozwiązania? Czy mam wpływ na to, co się wydarzy? Jeśli nie, najlepiej odpuścić złe myśli.

• Zapisywanie myśli. Tworzenie swego rodzaju “pamiętnika złych myśli” pomaga je uporządkować i często uświadomić sobie ich absurdalność. Zapisując swoje obawy na kartce, możemy złapać dystans do sytuacji.

• Praktykowanie mindfulness. Mindfulness, czyli uważność, to świadome kierowanie uwagi na chwilę obecną – bez oceniania, analizowania czy uciekania myślami w przeszłość lub przyszłość. Technika ta pozwoli nam się wyciszyć i zyskać dystans do problemów, które wcześniej wydawały się przytłaczające.
Kiedy warto szukać pomocy?
Overthinking może mieć niekorzystny wpływ na wszystkie aspekty naszego życia – relacje z bliskimi, pracę i zdrowie psychiczne, dlatego nie bójmy się sięgać po wsparcie. Konsultacje psychologiczne mogą nam pomóc do źródła nadmiernego myślenia i nauczyć się skutecznych strategii radzenia sobie w stresie.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

SKOMENTUJ
Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować ten artykuł. Zaloguj się.

Czytaj również

Sonda

Na kogo zamierzasz głosować w niedzielnych wyborach prezydenckich?

Oddanych
głosów
514
Bartoszewicz Artur
2%
Biejat Magdalena
5%
Braun Grzegorz
6%
Hołownia Szymon
2%
Jakubiak Marek
1%
Maciak Maciej
1%
Mentzen Sławomir
10%
Nawrocki Karol
18%
Senyszyn Joanna
2%
Stanowski Krzysztof
2%
Trzaskowski Rafał
39%
Woch Marek
1%
Zandberg Adrian
2%
Nie wiem na kogo zagłosuję
5%
Nie głosuję wcale - nie interesuje mnie politka
4%
 
Głos ulicy
Do Jeleniej Góry przyjechaliśmy znad morza
 
Warto wiedzieć
Natrafiono na ślad świadomości w mózgu?
 
Rozmowy Jelonki
Co zrobić ze zwierzakiem na majówkę?
 
Aktualności
Nagłe gradobicie w Jeleniej Górze – majowa pogoda zaskakuje mieszkańców
 
Karkonosze
Majowa niespodzianka w Karkonoszach – spadł śnieg
 
Polityka
Karol Nawrocki w Jeleniej Górze
 
Jeleniogórskie ulice
Podwale – miejsce odpoczynku, pamięci i… posiłków
Copyright © 2002-2025 Highlander's Group