Piątek, 9 grudnia
Imieniny: Joanny, Wiesława
Czytających: 5606
Zalogowanych: 2
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Region: Czy grozi nam powódź?

Środa, 4 sierpnia 2021, 6:03
Autor: WAC
Region: Czy grozi nam  powódź?
Spore poruszenie wywoływały informacje o tragicznych skutkach powodzi jakie nawiedziły w lipcu tego roku kraje Europy Zachodniej, w tym Niemcy. Czy podobny scenariusz grozi naszemu regionowi ?

Powodzie różnego typu, ze względu na źródło czy mechanizm powstawania, o większym lub mniejszym zasięgu mogą pojawiać się na obszarze całego kraju, również na terenie Dolnego Śląska. Województwo dolnośląskie, wraz z czterema innymi województwami południowymi, wskazano jako jedno z najbardziej zagrożonych wystąpieniem powodzi w Polsce.

Na Dolnym Śląsku wyznaczonych jest 21 tak zwanych obszarów problemowych z najwyższym poziomem ryzyka powodziowego. Są to: Barycz - Żmigród, Górna Kwisa do Nowogrodźca, Klikawa - Kudowa Zdrój, Miedzianka - Bogatynia, Nysa Łużycka - Porajów, Legnica, Piława - Dzierżoniów/Mościsko, Świdnica, Czarna Woda - Szczepanów/Strzelce, Bystrzyca - Stradów, Czarna Woda - Gniechowice, Bystrzyca - Marszowice, Nysa Kłodzka - Przyłęk/Kamieniec Ząbkowicki/Nysa, Odra - Brzeg, Odra/Oława - Jelcz Laskowice, Nysa Szalona - Jawor, Nysa Łużycka - Zgorzelec, Skora - Chojnów/Niedźwiedzice, zlewnia Nysy Kłodzkiej do Barda, Górny Bóbr do zbiornika Pilchowice i Odra - Wrocław. Ryzyko powodziowe obszaru Odry we Wrocławiu związane jest jedynie z ewentualną niespodziewaną awarią obwałowań rzeki Odry na odcinku od Opola do Malczyc, natomiast pozostałe obszary zagrożone są zalaniem w wyniku powodzi rzecznych o mechanizmie naturalnego wezbrania.

W regionie jeleniogórskim, z uwagi na położenie w terenie podgórskim i górskim, ryzyko powodzi występuje zwłaszcza na terenie powiatów kamiennogórskiego, jeleniogórskiego, lwóweckiego i lubańskiego. Jak informuje Jarosław Garbacz z zespołu Komunikacji Społecznej i Edukacji Wodnej Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie (spółki będącej zarządcą większości zbiorników i cieków wodnych oraz infrastruktury przeciw powodziowej) - w ostatnim czasie poczyniono szereg inwestycji, których celem jest ograniczenie ewentualnych negatywnych skutków powodzi oraz minimalizacja strat nimi wywołanych.

Między innymi prowadzone były prace remontowe budynku wieży i upustów dennych oraz wykonanie uszczelnień w galerii zapory czołowej zbiornika Bukówka - wylicza J. Garbacz. - W planach jest także dalszy remont zbiornika, a obecnie trwają przygotowania do fazy projektowej i budowlanej, która jest wstępnie planowana na 2022 rok. Kontynuowane są także roboty uszczelniające na zbiorniku Sosnówka, systematycznie poprawiające stan obiektu. W 2020 roku zakończył się również kompleksowy remont suchego zbiornika Kaczorów, a zbiornik Świerzawa był wyremontowany w ciągu ostatniej dekady. Jednocześnie Wody Polskie prowadzą prace remontowe suchego zbiornika Bolków oraz zbiornika, pełniącego rolę zapory przeciwrumowiskowej w Karpaczu. Kolejne trzy zbiorniki wodne: Pilchowice, Leśna i Złotniki są administrowane przez spółkę Tauron EkoEnergia z Jeleniej Góry i wedle informacji dostępnych spółce Wody Polskie - ich stan jest dobry.
W niewielkiej odległości od Jeleniej Góry znajduje się także sześć zbiorników suchych. To: Krzeszów I, Krzeszów II, Mysłakowice, Cieplice, Sobieszów i Mirsk - wylicza J. Garbacz. - Zarówno one jak i wały przeciwpowodziowe podlegają rocznym i pięcioletnim kontrolom stanu technicznego i bezpieczeństwa, które wykonywane są przez osoby posiadające uprawnienia w tym zakresie. Obecnie stan tych obiektów oceniany jest jako dobry lub dostateczny. Każdego roku na ciekach w tym regionie prowadzone są mniejsze prace remontowe i  roboty utrzymaniowe. Dokładne lokalizacje kolejnych takich robót będą znane na początku przyszłego roku. W regionie dawnego województwa jeleniogórskiego, w trakcie przygotowania jest obecnie także dokumentacja projektowa dla dużego zadania pod nazwą "Siekierka - zwiększenie retencji i poprawa bioróżnorodności" dla etapu polegającego na odbudowie koryta cieku i ustabilizowaniu linii brzegowych na długości około 8,5 kilometrów. Planowana jest także inwestycja pod nazwą „ Przywrócenie przekroju normalnego wraz z fragmentarycznym zabezpieczeniem skarp przed erozją brzegową koryta potoku Zadrna w Jawiszowie w ramach przeciwdziałania skutkom powodzi - dodaje J. Garbacz.

Twoja reakcja na artykuł?

25
56%
Cieszy
6
13%
Hahaha
2
4%
Nudzi
2
4%
Smuci
0
0%
Złości
10
22%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (49)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group