Sobota, 2 grudnia
Imieniny: Piotra, Pauliny
Czytających: 11214
Zalogowanych: 12
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

REGION KRAJ: Czy 365 ha „czeskich” Sudetów Zachodnich wróci do Polski?

Czwartek, 7 kwietnia 2011, 16:41
Aktualizacja: 16:41
Autor: Petr
Zgodnie z informacją, którą podało dziś czeskie radio publiczne, nasi najbliżsi sąsiedzi już wkrótce „oddadzą” nam 365 ha położonych w Sudetach Zachodnich. O jakie tereny chodzi konkretnie? O część województwa libereckiego, mieszczącego się na cyplu frydlandzkim między Świeradowem–Zdrój a Bogatynią.

Powodem decyzji podjętej przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych w Pradze, albowiem to właśnie ta instytucja orzekła zwrócenie Polsce części Sudetów Zachodnich, jest: „Popełniony w latach 50. XX wieku błąd demarkacyjny, wskutek którego Polska straciła wtedy 365 ha terenów miedzy Świeradowem-Zdrój a Bogatynią”, wynika z komunikatu. Co na to władze regionalne województwa, które już niebawem może stać się hybrydą czesko-polską?

– Jesteśmy małym województwem. Uważam, że jeśli ma dojść do jakichkolwiek reparacji, to w województwie morawsko-śląskim lub innych, jeszcze większych, a nie u nas – zaopiniował dziś wojewoda liberecki Stanislav Eichler. I dodał, że: – Proponował odkupienie terenów od Polski, które niegdyś błędnie przypisano Czechom.

Na długości 800 km z Polską graniczy aż pięć czeskich województw: libereckie, hradeckie, pardubickie, ołomunieckie oraz morawsko-śląskie. Co charakterystyczne, problem regulacji granic dotyczy każdego z nich, choć nie we wszystkich przypadkach jest to wynik „błędów”, a tzw. długów granicznych zaciągniętych w przeszłości. Od 1992 roku sprawą zajmuje się Stała Polsko-Czeska Komisja Graniczna przy MSW w Warszawie.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (32)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Ile lat ma Twój samochód?

Oddanych
głosów
268
Jest nowy
8%
1-5 lat
13%
5-10 lat
18%
10-20 lat
42%
pow. 20 lat
18%
 
Głos ulicy
Tatuaże – podobają się czy nie?
 
Miej świadomość
Zbyt inteligentni, by być szczęśliwi
 
Rozmowy Jelonki
Z Niemiec przez Jelenią Górę do IPN
 
Aktualności
18 zł za godzinę ślizgania
 
112
Wypadek w Podgórzynie
 
Aktualności
Gruzu coraz więcej
 
Aktualności
O niepełnosprawnych
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group