Poniedziałek, 17 stycznia
Imieniny: Antoniego, Jana
Czytających: 7414
Zalogowanych: 6
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

REGION KRAJ: Czy 365 ha „czeskich” Sudetów Zachodnich wróci do Polski?

Czwartek, 7 kwietnia 2011, 16:41
Aktualizacja: 16:41
Autor: Petr
Zgodnie z informacją, którą podało dziś czeskie radio publiczne, nasi najbliżsi sąsiedzi już wkrótce „oddadzą” nam 365 ha położonych w Sudetach Zachodnich. O jakie tereny chodzi konkretnie? O część województwa libereckiego, mieszczącego się na cyplu frydlandzkim między Świeradowem–Zdrój a Bogatynią.

Powodem decyzji podjętej przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych w Pradze, albowiem to właśnie ta instytucja orzekła zwrócenie Polsce części Sudetów Zachodnich, jest: „Popełniony w latach 50. XX wieku błąd demarkacyjny, wskutek którego Polska straciła wtedy 365 ha terenów miedzy Świeradowem-Zdrój a Bogatynią”, wynika z komunikatu. Co na to władze regionalne województwa, które już niebawem może stać się hybrydą czesko-polską?

– Jesteśmy małym województwem. Uważam, że jeśli ma dojść do jakichkolwiek reparacji, to w województwie morawsko-śląskim lub innych, jeszcze większych, a nie u nas – zaopiniował dziś wojewoda liberecki Stanislav Eichler. I dodał, że: – Proponował odkupienie terenów od Polski, które niegdyś błędnie przypisano Czechom.

Na długości 800 km z Polską graniczy aż pięć czeskich województw: libereckie, hradeckie, pardubickie, ołomunieckie oraz morawsko-śląskie. Co charakterystyczne, problem regulacji granic dotyczy każdego z nich, choć nie we wszystkich przypadkach jest to wynik „błędów”, a tzw. długów granicznych zaciągniętych w przeszłości. Od 1992 roku sprawą zajmuje się Stała Polsko-Czeska Komisja Graniczna przy MSW w Warszawie.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (32) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group