Polub Jelonkę:
Czytaj także: Wałbrzych Świdnica
Niedziela, 13 lipca
Imieniny: Małgorzaty, Henryka
Czytających: 11415
Zalogowanych: 77
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Cztery nowe ulice w Jeleniej Górze

Środa, 19 lutego 2014, 8:14
Aktualizacja: 8:17
Autor: Angela
Jelenia Góra: Cztery nowe ulice w Jeleniej Górze
Fot. Archiwum
Sosnowa i Jarzębinowa w Maciejowej, kompozytora Wojciecha Kilara na Zabobrzu oraz znanego reżysera Piotra Łazarkiewicza nieopodal II LO – takie nowe ulice niebawem pojawią się w Jeleniej Górze. Trzy pierwsze nazwy wcześniej nie miały, a ostatnią przemianowano na część absolwenta szkoły, przy której będzie biegł trakt dotychczas zwany Marysieńki Sobieskiej.

Nazwy te jednogłośnie przyjęli wczoraj (18.02) jeleniogórscy radni. Z wnioskiem o ich nadanie wystąpili mieszkańcy, którzy zamieszkują przy bezimiennych drogach stanowiących odnogi ul. Wrocławskiej i Józefa Niećki. Sosnowa i Jarzębinowa idealnie natomiast odnoszą się do drzew, które rosną przy tych ulicach.

Nazwanie ulicy imieniem Wojciecha Kilara na Osiedlu Zabobrze, gdzie patronami ulic są muzycy i kompozytorzy, to forma uhonorowania kolejnego kompozytora i pianisty, a zarazem Honorowego Obywatela Jeleniej Góry, który urodził się 17 lipca 1932 roku we Lwowie, a zmarł 29 grudnia 2013 roku w Katowicach. Wojciech Kilar studiował w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Katowicach grę na fortepianie i kompozycję. W 1977 roku został członkiem – założycielem Towarzystwa im. Karola Szymanowskiego w Zakopanem. Przez wiele lat był również prezesem Oddziału Katowickiego Związku Kompozytorów Polskich , a w latach 1979-81 pełnił funkcję wiceprezesa w Zarządzie Głównym ZKP . Wchodził także w skład Komisji Repertuarowej Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Współczesnej "Warszawska Jesień" . Za swoją działalność artystyczną otrzymał wiele nagród, m.in. w ostatnich latach Złote Berło Fundacji Kultury Polskiej (2000), Wielką Nagrodę Fundacji Kultury (2001), Diamentowy Laur (2003), Nagrodę Ministra Kultury i Sztuki w dziedzinie muzyki (2003), Śląską Nagrodę im. Juliusza Ligonia (2003), Złotego Hipolita (2004), Nagrodę TV Polonia „za sławienie Polski i polskości" (2004), Nagrodę Godła Promocyjnego „Śląski Oskar" (2005), Nagrodę „Animus Silesiae" przyznawaną przez Zespół Pieśni i Tańca Śląsk dla wybitnych osobistości i autorytetów (2006), Nagrodę Feniksa przyznawaną przez Związek Polskich Kawalerów Maltańskich twórcom sięgającym do tradycji chrześcijańskiej (2008). Ponadto otrzymał wiele nagród za muzykę filmową, m.in. w 1975 roku na Festiwalu Filmów Polskich w Gdańsku za muzykę do Ziemi obiecanej (reż. Andrzej Wajda), w 1980 roku Prix Louis Delluc za muzykę do filmu animowanego "Le roi et l'oiseau" (reż. Paul Grimault), w 1981 roku na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Cork w Irlandii za muzykę do filmu "Da un paese lontano: Papa Giovanni Paolo II" (reż. Krzysztof Zanussi), w 1992 roku za muzykę do filmu "Bram Stoker's Dracula" (reż. Francis Ford Coppola) Nagrodę Amerykańskiego Stowarzyszenia Kompozytorów, Autorów i Producentów „ASCAP Award 1992" w Los Angeles i nagrodę Best Score Composer for a 1992 roku Horror Film w San Francisco, w 2001 roku Philip Award za całokształt twórczości na III TP S.A. Music & Film Festival, w 2006 roku Nagrodę Orła Polskiej Akademii Filmowej za muzykę do filmu Persona non grata (reż. Krzysztof Zanussi). W 1991 roku przyznano mu Nagrodę Komitetu Kinematografii. Wojciech Kilar został również odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski (1976) oraz Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski (2002). W 1991 roku Krzysztof Zanussi nakręcił o nim film " Wojciech Kilar". W 1998 roku Uniwersytet Opolski nadał mu tytuł doktora honoris causa.

Natomiast na pomysł nazwania ulicy w Cieplicach imieniem Piotra Łazarkiewicza wpadli byli absolwenci II LO - Marcin Zawiła prezydent Jeleniej Góry oraz Leszek Wrotniewski przewodniczący Rady Miasta Jeleniej Góry przy okazji uroczystości odbywającej się w Liceum „Norwida”. (O tej ulicy pisaliśmy już w artykule "Będzie ulica znanego reżysera z Cieplic").

Sonda

Czy na ulicy Wolności powinno być więcej np. świateł, aby spowolnić ruch na odcinku do Cieplic?

Oddanych
głosów
16
Tak
31%
Nie, tak jak jest jest dobrze
50%
Nie mam zdania
19%
 
Głos ulicy
Nie "siedzimy" na telefonach
 
Warto wiedzieć
Specjalnie szkoleni rosyjscy agenci sabotują w Europie
Rozmowy Jelonki
Strzelania będą tylko raz w tygodniu
 
Ciekawe miejsca
Miejsce schadzek na skraju miasta – Wzgórze Radziwiłłówny w Kowarach
 
Aktualności
Teatry Uliczne – II dzień: Grupa Teatralna Poznań
 
Aktualności
Teatry Uliczne – II dzień: Blackout Paradox
 
Aktualności
Teatry Uliczne – II dzień: Teatro Due Mondi
Copyright © 2002-2025 Highlander's Group