Piątek, 7 sierpnia
Imieniny: Doroty, Kajetana
Czytających: 2506
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Czeskim szynobusem przez region jeleniogórski

Wiadomości: Kotlina Jeleniogórska
Poniedziałek, 29 października 2007, 14:13
Aktualizacja: 15:40
Autor: TEJO
Pamiątkowe zdjęcie uczestników sobotniego przejazdu.
Fot. TEJO
Od maja jeleniogórzanie dojadą do Trutnova i Goerlitz przez Lwówek Śląski? W grudniu ruszą pociągi do Zebrzydowej i Bolesławca

Uruchomienie regularnych połączeń z Czech do Niemiec przez Kotlinę Jeleniogórską to na razie wielkie pragnienie starosty lwóweckiego Artura Zycha, dzięki któremu odbył się sobotni przejazd promocyjny pociągu na wspomnianej trasie .

– Pasażerami niecodziennego pociągu byli przedstawiciele czeskich i polskich władz samorządowych, PKP Przewozów Regionalnych, a także czeskiej Firmy Viamont, zainteresowanej utworzeniem weekendowego połączenia kolejowego z Trutnova do Gőrlitz, obsługującego ruch turystyczny – poinformował Marcin Lampart ze Starostwa w Lwówku Śląskim.

Widoki z okien szynobusu podziwiali m.in. posłanka na Sejm RP Marzena Machałek, marszałkowie województwa dolnośląskiego Marek Moszczyński oraz Patryk Wild, wiceprezydent Jeleniej Góry Zbigniew Szereniuk oraz Tomasz Kulon – burmistrz Lubawki.

Głównym celem imprezy, było sprawdzenie czeskiego taboru kolejowego na polskiej linii, przed uruchomieniem połączenia Trutnov – Gőrlitz. Służyła również promocji walorów krajobrazowych trasy, która jest jedną z niewielu tak pięknych i malowniczych tras kolejowych na Dolnym Śląsku.

Szlak kolei wiedzie wzdłuż doliny Bobru, pośród malowniczych pasm górskich Sudetów, przez Rudawski Park Krajobrazowy oraz Park Krajobrazowy Doliny Bobru, nad drugim co do wielkości w Polsce zbiorniku zaporowym i obok największej kamiennej zapory wodnej w Europie.

Jak powiedział Artur Zych jego marzenie, które jest o krok od realizacji, może spełnić się już w maju przyszłego roku. Będą to regularne przejazdy transportem czeskiego przewoźnika trasą, którą jechał w sobotę specjalny pociąg.
Dowiedzieliśmy się, że Viamont złożył tańszą ofertę od Polskich Linii Kolejowych. Ponadto z załatwieniem formalności z Czechami jest mniej kłopotu niż z polskim przewoźnikiem.

To już drugi przejazd promocyjny pociągu w ostatnim okresie organizowany przez starostę lwóweckiego Artura Zycha. Poprzedni odbył się 4 czerwca i połączony był z obchodami Dnia Dziecka.
W tym dniu na trasie z Jeleniej Góry do Lwówka Śląskiego przejechała „Kolejka retro na Dzień Dziecka”.

Dzięki organizacji tej imprezy nie tylko utrzymana została linia kolejowa z Jeleniej Góry do Lwówka, ale według zapewnień PKP od początku grudnia pociągi będą jeździły aż do Bolesławca.

– Specjalne podziękowania należą się sponsorom imprezy Czesławowi Tochowiczowi, prezesowi Zarządu firmy ACAR Developer Sp. z o.o. z Krakowa oraz Heike Uhe, szefowej Niemiecko – Polskiej Kooperacji Gospodarczej z Wrocławia – dodał Marcin Lampart.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (9) Dodaj komentarz

~irek 30-10-2007 9:26
trzymam kciuki aby się udało
~Abraxas 30-10-2007 10:31
Hurra oby tylko to się udało:) byłoby cudownie przejechać sie takim pociągiem:)
~jks 30-10-2007 10:55
wow! byłoby super!
~Andrzej 30-10-2007 11:39
Spełnia się moje marzenie. Uroki i historię budowy zapory i tej trasy opisałem w swoich informatorach "Kolej w dolinie Bobru" i "Zapora wodna w Pilchowicach" Dziękuję wszystkim za utrzymanie tej cudownej linii kolejowej.
MaxMad 30-10-2007 12:06
Niemcy i Czesi jakoś potrafią myśleć na kolei... i jednak to się jakos oplaca!
~Toja 30-10-2007 13:32
Polskie Linie Kolejowe nie są przewoźnikiem kolejowym a zarządcą infrastruktury kolejowej.
~jeleniogórzanka 30-10-2007 14:21
Oby tylko na słowach i tym jednorazowym przejazdem nie skończyło się. Przecież to byłby wspaniały pomysł na atrakcję turystyczną.
~killer 30-10-2007 19:57
Obcy potrafią a u nas jakos ciężko idzie na PKP
~pasażer 2-11-2007 18:58
To dobry pomysł. W informacjach o idei kolei Trutnov - Zgorzelec dominuje Starostwo Lwówek Śl.oraz grupa samorządowców wspomagająca / Lubawka, Marciszów, Prezydent Jeleniej G, Wleń, Lubań Śląski, Zgorzelec i sponsorzy, a gdzie Starostwo Jelenia G., Kamienna G. Przed Lwówkiem potężne zadanie, bez wsparcia merytorycznego innych samorządów może być klapa. Samorząd czeski wspiera tylko werbalnie, pociągiem dojechali tylko do Kamiennej Góry. Pomóżmy Staroście Lwóweckiemu, to w maju pojedziemy.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group