Wtorek, 3 sierpnia
Imieniny: Lidii, Nikodema
Czytających: 6273
Zalogowanych: 10
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Kotlina Jeleniogórska: Czeskim szynobusem przez region jeleniogórski

Poniedziałek, 29 października 2007, 14:13
Aktualizacja: 15:40
Autor: TEJO
Kotlina Jeleniogórska: Czeskim szynobusem przez region jeleniogórski
Pamiątkowe zdjęcie uczestników sobotniego przejazdu.
Fot. TEJO
Od maja jeleniogórzanie dojadą do Trutnova i Goerlitz przez Lwówek Śląski? W grudniu ruszą pociągi do Zebrzydowej i Bolesławca

Uruchomienie regularnych połączeń z Czech do Niemiec przez Kotlinę Jeleniogórską to na razie wielkie pragnienie starosty lwóweckiego Artura Zycha, dzięki któremu odbył się sobotni przejazd promocyjny pociągu na wspomnianej trasie .

– Pasażerami niecodziennego pociągu byli przedstawiciele czeskich i polskich władz samorządowych, PKP Przewozów Regionalnych, a także czeskiej Firmy Viamont, zainteresowanej utworzeniem weekendowego połączenia kolejowego z Trutnova do Gőrlitz, obsługującego ruch turystyczny – poinformował Marcin Lampart ze Starostwa w Lwówku Śląskim.

Widoki z okien szynobusu podziwiali m.in. posłanka na Sejm RP Marzena Machałek, marszałkowie województwa dolnośląskiego Marek Moszczyński oraz Patryk Wild, wiceprezydent Jeleniej Góry Zbigniew Szereniuk oraz Tomasz Kulon – burmistrz Lubawki.

Głównym celem imprezy, było sprawdzenie czeskiego taboru kolejowego na polskiej linii, przed uruchomieniem połączenia Trutnov – Gőrlitz. Służyła również promocji walorów krajobrazowych trasy, która jest jedną z niewielu tak pięknych i malowniczych tras kolejowych na Dolnym Śląsku.

Szlak kolei wiedzie wzdłuż doliny Bobru, pośród malowniczych pasm górskich Sudetów, przez Rudawski Park Krajobrazowy oraz Park Krajobrazowy Doliny Bobru, nad drugim co do wielkości w Polsce zbiorniku zaporowym i obok największej kamiennej zapory wodnej w Europie.

Jak powiedział Artur Zych jego marzenie, które jest o krok od realizacji, może spełnić się już w maju przyszłego roku. Będą to regularne przejazdy transportem czeskiego przewoźnika trasą, którą jechał w sobotę specjalny pociąg.
Dowiedzieliśmy się, że Viamont złożył tańszą ofertę od Polskich Linii Kolejowych. Ponadto z załatwieniem formalności z Czechami jest mniej kłopotu niż z polskim przewoźnikiem.

To już drugi przejazd promocyjny pociągu w ostatnim okresie organizowany przez starostę lwóweckiego Artura Zycha. Poprzedni odbył się 4 czerwca i połączony był z obchodami Dnia Dziecka.
W tym dniu na trasie z Jeleniej Góry do Lwówka Śląskiego przejechała „Kolejka retro na Dzień Dziecka”.

Dzięki organizacji tej imprezy nie tylko utrzymana została linia kolejowa z Jeleniej Góry do Lwówka, ale według zapewnień PKP od początku grudnia pociągi będą jeździły aż do Bolesławca.

– Specjalne podziękowania należą się sponsorom imprezy Czesławowi Tochowiczowi, prezesowi Zarządu firmy ACAR Developer Sp. z o.o. z Krakowa oraz Heike Uhe, szefowej Niemiecko – Polskiej Kooperacji Gospodarczej z Wrocławia – dodał Marcin Lampart.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (9) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group