Niedziela, 26 czerwca
Imieniny: Jana, Pawła
Czytających: 8658
Zalogowanych: 4
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Czerwone maki w Książnicy Karkonoskiej. Lekcja patriotyzmu

Czwartek, 10 listopada 2011, 7:47
Aktualizacja: Sobota, 12 listopada 2011, 8:14
Autor: RED
JELENIA GÓRA: Czerwone maki w Książnicy Karkonoskiej. Lekcja patriotyzmu
Fot. RED
– Tematyka narodowościowa nie jest dziś w modzie, dlatego tym bardziej – z racji zbliżającego się Święta Niepodległości warto przybliżyć sobie niektóre mniej znane patriotyczne zagadnienia – zauważył Jan Owczarek, który wczoraj, w Książnicy Karkonoskiej wraz z uczennicami przedstawił postać i twórczość Feliksa Konarskiego, „Ref–Rena”.

Przedstawiony przez zastępczynię dyrektora Książnicy Karkonoskiej Alicję Raczek, Jan Owczarek jest polonistą, nauczycielem w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 1, a zarazem członkiem Jeleniogórskiego Klubu Literackiego, który – przy wsparciu KK zorganizował wczorajszą wieczornicę patriotyczną pod hasłem „Wiersze sercem pisane”. Mowa o utworach wspomnianego już Feliksa Konarskiego, pseudonim „Ref-Ren”.

Ten urodzony w 1907 roku, związany przed wojną ze środowiskiem lwowskim poeta, autor różnych tekstów o bardzo szerokiej tematyce, podkreślający swój konserwatyzm i przywiązanie do wartości narodowych, jest dziś osnuty mgłą zapomnienia. Kojarzony głównie z jednym tekstem, słowami do pieśni Alfreda Schuetza „Czerwone maki pod Monte Casino”, który napisał na szlaku Armii Polskiej generała Andersa.

Wcześniej, po napaści ZSRR na Polskę (1939), opuścił ojczyznę, do której nie dane było już mu wrócić. Spędził resztę życia na emigracji, gdzie był związany z Rozgłośnią Polską Radia Wolna Europa, organizował życie artystyczne i tworzył zaangażowane różne formy literackie. Opiewał w nich wartości tradycyjne i piętnował zakłamanie powojennych czasów w PRL. Napisał wiersz zatytułowany „Katyń”, który zebrani wczoraj w Książnicy Karkonoskiej mieli okazję usłyszeć.

W wykonaniu licealistek z klasy Jana Owczarka zabrzmiały także inne utwory Feliksa Konarskiego, a sam autor prezentacji recytował inspirowany Adamem Mickiewiczem wiersz o tęsknocie emigranta za przedwojennym Lwowem. Zebrani usłyszeli także historię powstania tekstu i muzyki do „Czerwonych maków”. Konarski miał napisać słowa nocą i obudzić kompozytora, z którym razem przemierzali wojenny szlak. Schuetz zafascynowany utworem skomponował muzykę, którą zna chyba każdy.

Zabrzmiała również i wczoraj w interpretacji Karoliny Więcek, a popularną melodię nucili niemal wszyscy zebrani w sali konferencyjnej Książnicy Karkonoskiej. – Mówi się, że Bitwa pod Monte Cassino, tak jak i Powstanie Warszawskie było niepotrzebnym przelewaniem polskiej krwi. Dziś nikt nie jest w stanie odwrócić historii, a wydarzenia tamte są częścią naszej, narodowej tożsamości – powiedział Jan Owczarek.

Prelegentowi i licealistkom podziękowała Irena Hryncewicz-Chlebna z Jeleniogórskiego Klubu Literackiego. Po wieczornicy była okazja do nabycia tomu poezji Feliksa Konarskiego, który na rynku wydawniczym jest rarytasem.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (22) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group