Sobota, 3 grudnia
Imieniny: Franciszka, Ksawerego
Czytających: 8193
Zalogowanych: 2
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

REGION: Cyganie! Uczcie się i pracujcie!

Sobota, 31 października 2009, 8:39
Aktualizacja: Niedziela, 1 listopada 2009, 8:12
Autor: Ania
REGION: Cyganie! Uczcie się i pracujcie!
Fot. TEJO
W Kowarach ruszył projekt dotyczący społeczności romskiej: „Zwykłe szanse dla niezwykłych ludzi”, którego głównym założeniem jest edukacja. W jego ramach odbędzie się szereg zajęć, dzięki którym Romowie nabędą nowe umiejętności, co ma pomóc im w codziennym życiu.

Na ten cel dyrekcja Miejskiego Ośrodka Kultury w Kowarach pozyskała środki unijne. Projekt jest współfinansowany z Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki. Celem przedsięwzięcia jest zbudowanie pozytywnego wizerunku Cygana, który w rzeczywistości językowej i społecznej wciąż ma bardzo negatywny obraz.

Ma się to dokonać dzięki, między innymi, budowanej właśnie stronie internetowej. Otwierając ją zobaczymy piękną talię kart z rysunkami Romana Tryhubczaka, kowarskiego artysty. Przedstawiają prace, jakie na przestrzeni dziejów wykonywali Cyganie oraz ich wędrówkę. Klikając na wybraną, dotrzemy do interesujących nas informacji. Strona internetowa będzie gotowa około 25 listopada.

Wcześniej, bo już od początku miesiąca, ruszą zajęcia teatralne i językowe. Niepiśmienni Romowie nauczą się pisać i obsługiwać komputer. Ośmiu z nich będzie miało szansę ukończyć kurs prawa jazdy. W szkołach będą przeprowadzane zajęcia integracyjne, z których będą mogli skorzystać zarówno uczniowie romscy, jak i polscy.

W ramach projektu zostanie zorganizowane również przedszkole dla dzieci od dwóch do sześciu lat. W tym samym czasie będą prowadzone zajęcia Koła Gospodyń Wiejskich, w ramach których kobiety nauczą się m. in. odpowiednio przygotowywać stół. Wiadomo już także, że w wakacje 2010 roku odbędą się Dni Kultury Romskiej, na które w tym roku zabrakło środków.

Warto dodać, że pieniądze, jakie pozyskano na projekt „Zwykłe szanse dla niezwykłych ludzi” mogą być wydane tylko na rzecz społeczności romskiej. Są to środki zewnętrzne, dlatego też magistrat na ten cel nie wyda ani złotówki.

Celem projektu jest umożliwienie Romom podjęcia samodzielnej pracy, a tym samym danie możliwości utrzymania się na odpowiednim poziomie bez pomocy państwa. Działania zmierzające do integracji i zrozumienia tej kultury mają dużą szansę na sukces. Projekt zostanie rozłożony na dwa lata.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (53)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group