Poniedziałek, 27 czerwca
Imieniny: Marii, Władysława
Czytających: 7738
Zalogowanych: 9
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Cudze chwalicie... a teatry uliczne zaczęły się u nas

Środa, 31 lipca 2013, 11:30
Aktualizacja: Czwartek, 1 sierpnia 2013, 7:52
Autor: zk
Jelenia Góra: Cudze chwalicie... a teatry uliczne zaczęły się u nas
Fot. org
W wielu miastach Polski rokrocznie odbywają się mniej lub bardziej huczne festiwale Teatrów Ulicznych. Niewielu z nas jednak wie lub pamięta, gdzie się to wszystko zaczęło. Matką tego niezwykłego wydarzenia jest nasza „Jelonka”, ta sama w której „nic się nie dzieje” i „nikomu nic się nie chce”. To u nas, w Jeleniej Górze odbył się pierwszy w Polsce (drugi w Europie, po Hiszpanii) Festiwal Teatrów Ulicznych.

W tym roku wielkie święto Teatru Ulicznego rozpoczniemy w czwartek, 1 sierpnia o godz. 16:00 w jeleniogórskim BWA. W programie 31 Festiwalu każdy znajdzie coś dla siebie, gdyż obejmuje wiele form: wystawę fotografii, wykłady, warsztaty teatralne oraz esencję festiwalu – przedstawienia teatralne na ulicach miasta, podczas których będzie można podziwiać znakomite Teatry z Hiszpanii, Kraju Basków oraz Polski.

Wyjątkowym wydarzeniem, które zakończy festiwal będzie odsłonięcie rzeźby upamiętniającej historyczną rolę jaką odegrało nasze miasto w organizacji Festiwalu Teatrów Ulicznych w Polsce i Europie – a przecież mamy się czym pochwalić. Postać „Szczudlarza Jeleniogórskiego” autorstwa znakomitego ormiańskiego artysty plastyka, malarza i rzeźbiarza, Vahana Bego zostanie odsłonięta w piątek (2 sierpnia) o godz. 19.00 na Placu Ratuszowym.

Szczegółowy program można znaleźć pod linkiem: program festiwalu

Vahan Bego – uciekając przed wojnami i klęskami żywiołowymi, które dotknęły jego ojczyznę w 1993 roku trafił do Polski. Jego dzieła powstawały głównie u podnóża Karkonoszy, m.in. w Jeleniej Górze, Mysłakowicach, Pławnej. Laureat honorowego wyróżnienia jury na "Ogólnopolskim Biennale Pasteli Nowy Sącz" (1998 r.) oraz sześć lat później, samym biennale Grand Prix Ministra Kultury.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (19) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group