Wtorek, 3 października
Imieniny: Teresy, Jana
Czytających: 8291
Zalogowanych: 8
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

KARPACZ: Cuda motoryzacji w miniaturze

Środa, 16 marca 2011, 12:53
Aktualizacja: 12:53
Autor: Agrafka
KARPACZ: Cuda motoryzacji w miniaturze
Fot. Organizatorzy
Kilkaset modeli samochodów i pojazdów specjalnego przeznaczenia, wytwarzanych przez różne firmy z całego świata, w tym z Polski, można zobaczyć w jednym miejscu: w Muzeum Zabawek w Karpaczu.

Ekspozycja Pawła Gawrona stanowi ciekawą wystawę, popularyzującą historię rozwoju pojazdów kołowych. Na uwagę zasługuje bogaty zestaw modeli wszystkich samochodów produkowanych w Polsce, od licencyjnej Pobiedy, czyli Warszawy, Fiata 600, Fiata 125 w różnych wersjach, po konstrukcje krajowe takie jak Syrena, Mikrus, czy Polonez. W Muzeum Zabawek zaprezentowano najbogatszą i najciekawszą część zbiorów modeli w rożnych skalach. Najstarsze modele to Daimler-Benz z 1886 roku do Lamborghini Countach z 1988 roku, a także precyzyjnie wykonany ręcznie Daimler Simlpex.

- Motoryzacją interesowałem się od lat dziecięcych, przedwojennych. Rozpoznawałem wtedy marki samochodów, do dziś pamiętam ich sylwetki i otrzymane zabawki. Były to m.in. nakręcane „na kluczyk” samochodziki. W czasie wojny zajmowałem się modelarstwem. Z dostępnych wówczas materiałów budowałem z kolegami modele samochodów, samolotów oraz kolejek. Kolekcjonerstwem zająłem się pół wieku temu. Jakiś przypadkowy zakup rozbudził we mnie hobby i tak jest do dzisiejszego dnia. Zbierałem zawsze te modele, które mnie interesowały, np. pojazdy „retro”, sportowe lub wyścigowe, a także pojazdy strażackie. Stąd rozmaitość skal, producentów i tematyki w mojej kolekcji – wyznał Paweł Gawron, właściciel zbioru.

Pierwsze kroki w modelarstwie uprawianym przez właściciela zbioru, przypadły na lata międzywojenne, gdy uczęszczał do modelarni LOPP, budując tam swoje modele latające. Lata okupacji i powstanie warszawskie spędził w stolicy. Wywieziony do Niemiec, nie miał szans i możliwości, aby kontynuować swoich zainteresowań. Po powrocie do Warszawy prowadził działalność modelarską.
Paweł Gawron eksponował swoje zbiory w Muzeum Zabawek i Zabawy w Kielcach oraz okazjonalnie w innych pomieszczeniach.

Wspomnieć trzeba o bardzo ciekawej makiecie placu Narutowicza w Warszawie z okresu międzywojennego, z modelami ówczesnych samochodów, dorożek, tramwaju, z otwartymi pomostami i charakterystycznymi postaciami w rozmaitych ubiorach. Duże wrażenie robią modele pojazdów specjalistycznych, ciężarowych, pocztowych, pożarowych, wojskowych, policyjnych i transportowych, służących do wielu zadań.

Ekspozycję można oglądać w Miejskim Muzeum Zabawek ze zbiorów Henryka Tomaszewskiego przy ulicy Karkonoskiej 5 w Karpaczu.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (2)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Na którą partię zamierzasz zagłosować?

Oddanych
głosów
8
1 Bezpartyjni Samorządowcy
0%
2 Trzecia Droga 2050
0%
3 Nowa Lewica
13%
4 Prawo i Sprawiedliwość
63%
5 Konfederacja
13%
6 Koalicja Obywatelska
0%
7 Polska Jest Jedna
13%
8 Polska Liberalna Strajk Przedsiębiorców
0%
9 Ruch Dobrobytu i Pokoju
0%
10 Normalny Kraj
0%
 
Głos ulicy
Dni Podgórzyna – czy impreza się podobała?
 
Miej świadomość
Ranking władców Polski z dynastii Piastów
 
Rozmowy Jelonki
5300 zł na rękę
 
Wiadomości z miasta
spotkanie online 2.10.2023
 
Aktualności
Koszulki dla piesków
 
Aktualności
Otworzyli 3 % S3
 
Aktualności
Festiwal w Cieplicach – ludzie wracają do domów
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group